Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Υπόγεια τακτοποιημένα με τον 3843/10 θα πρέπει να τα λαμβάνουμε υπόψιν μας στον υπολογισμό του προστίμου αν έχει εξαντληθεί ο ΣΔ; Γιατί με την τακτοποίηση θεωρούνται κύρια χρήση και άρα μετρούν στον ΣΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκτός της Anka, αφού συμφωνούμε, και του CYBERSYMEON που πρότεινε την έκδοση Ο.Α., θα ήθελα να σκεφτείτε το παρακάτω παράδειγμα.

 

Υπάρχον 100μ² με άδεια σε οικόπεδο με μεγιστη δόμηση 240μ²

Αυθαίρετη κατασκευή που προσθέτει δόμηση 100μ²

Θα τσεκάρουμε κάποιο τετραγωνάκι με ποια λογική;

1. Υπέρβαση δόμησης 100/240 --> <50%

2. 200/240 --> >50%

3. Δεν έχουμε αύξηση της δόμησης πάνω απο την μέγιστη --> κανένα τετραγωνάκι

 

Προσοχή στο ότι υπέρβαση της δόμησης κάτω του 50% δεν επιφέρει αύξηση στο πρόστιμο, αφού έχει συντελεστή 1.

 

Αυτο ειναι και δικια μου απορια.... Οταν υπαρχουνε διαθεσιμα 140τ.μ. βασει αδειας και κλεισει παρανομως ο ιδιοκτητης τα 100τ.μ., εχουμε υπερβαση δομησης η οχι?

Και θα τακτοποιηθει με το νομο η θα πληρωσει παραβολο και θα βγαλει ο.α. μεσα σε 3 χρονια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ για την υποχρέωση έκδοσης οικοδομικής αδείας.

Το έχω αναφέρει σε προηγούμενα posts.

Κι εγω το εχω απορια αυτο....

Ειναι υποχρεωτικο να πληρωσεις το παραβολο και να βγαλεις οικοδομικη αδεια εντος 3ετιας η μπορεις να υπαχθεις στο προγραμμα?

 

Εχω περιπτωση αυθαιρετου προ 83 στη χαλκιδικη που το προστιμο βγαινει 600€ και μαζι με μερικες ακομα λοιπες πολεοδομικες παραβασεις φτανει στο διχιλιαρο περιπου....

 

Νομιζω τον συμφερει να το δηλωσει τωρα απο το να βγαλει οικδοομικη αδεια....

 

Και αμα ειναι υποχρεωτικη η εκδοση αδειας, τοτε θα πρεπει να πληροι τις αποστασεις και τα Δ απο τωρα η δεν ειναι απαραιτητο?

Το κτισμα μου ειναι σε οικοπεδο εξ αδιαιρετου, εντος οικισμου αλλα κολλημενο στα ορια του οικοπεδου....

 

Τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν υπάρχει θεμα διχογνωμίας επι αυτου καθως το παράδειγμα 1 λέει ξεκάθαρα:

" Βάσει της παραγράφου 2 του άρθρου 26 του Ν4014/2011, υπάρχει υποχρέωση έκδοσης οικοδομικής άδειας για τα α), β) και γ) σε διάστημα τριών (3) ετών, καθ’ ότι οι υπερβάσεις (παράγραφος 3, άρθρο 22, Ν.1577/1985) είναι σύμφωνες με τις διατάξεις περί δόμησης εκτός σχεδίου."

 

mikehellas έχω γράψει σε άλλο θέμα.

 

 

2. Στην περίπτωση κατασκευών ή χρήσεων για τις οποίες μπορεί να εκδοθεί οικοδομική αδεία βάσει των διατάξεων της παρ.3 του Αρθ-22 του ΓΟΚ/85 εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περιπτ.γ της παρ.2 του Αρθ-24 έως 31-12-11 και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων

Θα προσπαθήσω να γίνω δικηγόρος.

Στην αρχή της παραγράφου λέει "βάσει των διατάξεων της παρ.3 του Αρθ-22 του ΓΟΚ/85" άρα εκεί που στο τέλος λέει "και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων" εννοεί τις διατάξεις της παρ.3 του Αρθ-22 του ΓΟΚ/85.

 

Επίσης λέγοντας "εφόσον" και στη συνέχεια θέτοντας δύο προϋποθέσεις , σημαίνει πως αν δεν ισχύσουν και οι δύο προϋποθέσεις (παράβολο και Ο.Α.) τότε οφείλει το πρόστιμο και δεν επέρχονται οι συνέπειες των διατάξεων της παρ.3 του Αρθ-22 του ΓΟΚ/85.

 

Δεν νομίζω να είναι διασταλτική ερμηνεία.

 

Άρα έχω δικαίωμα και όχι υποχρέωση να πληρώσω μόνο το παράβολο και να προχωρήσω σε Ο.Α. εντός 3 ετών ώστε να είναι εσαεί νόμιμο.

Όπως έχω δικαίωμα να πληρώσω μόνο όλο το πρόστιμο και να το τακτοποιήσω για 30 χρόνια.

 

Επίσης πιστεύω πως τα παραδείγματα του ΤΕΕ δεν είναι σωστά.

Πως θα εκδόσεις Ο.Α. στο μισό κτίσμα όπως έχει απαντηθεί από το ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωση αυθαιρετου προ 83 στη χαλκιδικη που το προστιμο βγαινει 600€ και μαζι με μερικες ακομα λοιπες πολεοδομικες παραβασεις φτανει στο διχιλιαρο περιπου....

 

Νομιζω τον συμφερει να το δηλωσει τωρα απο το να βγαλει οικδοομικη αδεια....

 

Και αμα ειναι υποχρεωτικη η εκδοση αδειας, τοτε θα πρεπει να πληροι τις αποστασεις και τα Δ απο τωρα η δεν ειναι απαραιτητο?

Το κτισμα μου ειναι σε οικοπεδο εξ αδιαιρετου, εντος οικισμου αλλα κολλημενο στα ορια του οικοπεδου....

 

Τι κανουμε?

Έχω ακριβώς ίδια περίπτωση!

Εμένα αφήνει απόσταση < Δ

Οικ. Άδεια δεν βγαίνει για ολόκληρο το κτίσμα λόγο Δ.

Από ΤΕΕ μου είπαν πως πάει ΟΛΟ για τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ, το τακτοποιείς όλο και δε μπορείς να το νομιμοποιήσεις προς το παρόν (επειδή δεν βγάζεις ο.α.)

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικα....

 

Να μαθαιναμε μοναχα και τι ισχυει για τα εξ αδιαιρετου οικοπεδα με τα εξαρτημενα τοπογραφικα και αν υπαρχει ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ νομιμοποιησης απο ολους τους οικοπεδουχους, εχοντες αυθαιρεσια ή οχι και ολα θα ητανε καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά το άρθρο 26, παρ. 2 είναι κατά την γνώμη μου σαφέστατο:

2. Στην περίπτωση κατασκευών ή χρήσεων για τις οποίες μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια βάσει των διατάξεων της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 1577/1985 εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης γ' της παραγράφου 2 του άρθρου 24 έως 31.12. 2011 και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων.

 

Σε αφήνει με ένα ερώτημα:

Μπορείς; Μπορείς να βγάλεις άδεια βάσει της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 1577/1985; Άρα πρέπει να ανατρέξεις στον Νόμο του 1985 όπως έχει τροποποιηθεί έως σήμερα και να ελέγξεις αν μπορείς να βγάλεις άδεια. Αν μπορείς ( διότι μπορεί για κάποιο λόγο που αναφέρεται εκεί και πάλι να μην μπορείς οπότε αυτήν την αδυναμία θα την χρησιμοποιήσεις για να αιτιολογήσεις την εξ΄ολοκλήρου υπαγωγή στον Ν.4014/2011 ) τότε έχεις τον εξής μονόδρομο: Παράβολο και έκδοση αδείας εντός τριών ετών υποχρεωτικά.

Link to comment
Share on other sites

εκτος σχεδιου με καθετες ιδιοκτησιες....οι χωροι που τους εχουν παραχωρηθει για αποκλειστικη χρηση χρειαζονται αδεια και απο υπολοιπους για τακτοποιηση?

 

 

επισης οταν ενας χωρος ειναι υπογειος και ειναι κατω απο χωρο που ειναι αποκλειστικηχρηση αλλου χρειαζεται αδεια.....η η αποκλειστικη χρηση αφορα μονο το ισογειο χωρο?

Link to comment
Share on other sites

εκτος σχεδιου με καθετες ιδιοκτησιες....οι χωροι που τους εχουν παραχωρηθει για αποκλειστικη χρηση χρειαζονται αδεια και απο υπολοιπους για τακτοποιηση?

 

 

επισης οταν ενας χωρος ειναι υπογειος και ειναι κατω απο χωρο που ειναι αποκλειστικηχρηση αλλου χρειαζεται αδεια.....η η αποκλειστικη χρηση αφορα μονο το ισογειο χωρο?

εκτός σχεδίου η σύσταση καθέτου είναι άκυρη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.