Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Και εμένα σε διαμέρισμα πολυκατοικίας είναι...αλλά εξετάζω τις παραβάσεις της αυτοτελούς ιδιοκτησίας...οπότε μία και μοναδική είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:Έχω μία περίπτωση δώματος(απόληξης κλιμακοστασίου)συν μία επέκταση 16μ2 που έχει μετατραπεί ολόκληρο σε χώρο κύριας χρήσης με αποτέλεσμα να υπερβαίνει το ύψος του κτηρίου κατά 1,60μ.Σαν τετραγωνικά κύριου χώρου βάζω όλο το εμβαδόν του δώματος που φαίνεται στην κάτοψη(+ κλιμακοστάσιο)και υπέρβαση ύψους 160εκ? Δεν μπορεί να ρυθμιστεί με τον 3843/10 γιατί βγαίνει εκτός κτηριακού όγκου?

2. Έχω επίσης μία αποθήκη στον ακάλυπτο 12μ2 που κολλάει στο όριο του οικοπέδου.Βάζω παραβίαση των ορίων Δ(Απέχει από το κύριο κτίσμα 1,00 μ. περίπου

3.Όταν έχεις παραπάνω από μία αυθαιρεσίες πληρώνεις ένα παράβολο, το δυσμενέστερο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετα που δε μπορούμε να αποδείξουμε την παλαιότητα, πηγαίνουν με συντελεστή 1.0. Ωστόσο, ίσως υπάρξει πρόβλημα, διότι πρέπει κάπως να αποδείξεις ότι ο φ.ο. ήταν πριν κάποια ημερομηνία που δε θυμάμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη είσαι σίγουρος? Έχεις αν μπορείς κάπου να τω δω αυτό?

Σε ευχαριστώ

 

2. ΚΑΘΕΤΗ(επί του οικοπέδου): Ν.Δ/ΓΜΑ 1024/71-ισχύει εντός σχεδίου και σε οικισμούς.

- Σε εκτός σχεδίου περιοχές απαγορεύεται και ίσχυσε από το 1971 μέχρι το Ν.2052/5-6-92.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω...και τα εχω κανει ολα ενα αχταρμα στο κεφαλι μου. Αντιλαμβανομαι τις περιπλοκες περιπτωσεις και κολλαω στα απλα!

 

Λοιπον, εχω την εξης περιπτωση :

Διαμερισμα σε οικοδομη. Η ο.α. εκδοθηκε το 2003, η οικοδομη ολοκληρωθηκε το 2008.

Εχω 35 τ.μ. που στην αδεια φαινοντουσαν ως ημιυπαιθριος και τωρα ειναι μερος της οικιας και 30 τ.μ. που στην αδεια φαινοταν ως ταρατσα και τωρα ειναι και αυτο μερος της οικιας.

Συνεπως 2 παραβασεις, χωρις υπερβαση υψους, καλυψης και παραβιαση πλαγιων αποστασεων.

 

- Οσον αφορα την παλαιοτητα, εντασσεται στο > 31/12/2003?

- Ο ημιυπαιθριος παει ως αλλαγη χρησης και η ταρατσα ως υπερβαινουσα δομηση, σωστα?

- Τα τετραγωνικα των 2 παραβασεων, θεωρουνται κυριοι χωροι ή βοηθητικοι?

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΤΙΡΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ΙΣΟΓΕΙΟΥ. ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΓΕΙΟ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΣΚΑΛΑ (ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ )ΚΑΙ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΡΗΣΗ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΜΕ ΑΔΕΙΑ Η ΧΩΡΙΣ ΣΤΟ Ν4014/11

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά... Κατά την εγγραφή μας σε ένα φόρουμ διαβάζουμε τους όρους και μετά το χρησιμοποιούμε! Διόρθωσε τα κεφαλαία γιατί είναι σαν να "φωνάζεις".

 

Όσο για την ερώτησή σου:

Εφόσον υπάρχει ο.α. για "κάτι", τότε για "οτιδήποτε" λαμβάνεται υπόψη, οπότε:

ΝΑΙ, ΕΧΕΙΣ Ο.Α. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω...και τα εχω κανει ολα ενα αχταρμα στο κεφαλι μου. Αντιλαμβανομαι τις περιπλοκες περιπτωσεις και κολλαω στα απλα!

 

Λοιπον, εχω την εξης περιπτωση :

Διαμερισμα σε οικοδομη. Η ο.α. εκδοθηκε το 2003, η οικοδομη ολοκληρωθηκε το 2008.

Εχω 35 τ.μ. που στην αδεια φαινοντουσαν ως ημιυπαιθριος και τωρα ειναι μερος της οικιας και 30 τ.μ. που στην αδεια φαινοταν ως ταρατσα και τωρα ειναι και αυτο μερος της οικιας.

Συνεπως 2 παραβασεις, χωρις υπερβαση υψους, καλυψης και παραβιαση πλαγιων αποστασεων.

 

- Οσον αφορα την παλαιοτητα, εντασσεται στο > 31/12/2003?

- Ο ημιυπαιθριος παει ως αλλαγη χρησης και η ταρατσα ως υπερβαινουσα δομηση, σωστα?

- Τα τετραγωνικα των 2 παραβασεων, θεωρουνται κυριοι χωροι ή βοηθητικοι?

 

Η παλαιότητα ανήκει στη Δεύτερη κατηγορία (83-03)

Ο ημιυπαίθριος ως αλλαγής χρήσης με τον 3843 (να προλάβεις μέχρι τέλος Οκτωβρίου)

Και οι δύο χώροι είναι κύριοι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στην περίοδο 83-03? Σημασία δεν έχει πότε εκδόθηκε η άδεια αλλά πότε έγιναν οι παραβάσεις, δηλ σε άδεια του 65 άμα κάνω παράβαση το 2010 θα πάει πριν το 83?

 

Irini, Για τους χώρους τώρα, αν πας με τον 4014 τότε ο ΗΧ είναι βοηθητικός (σύμφωνα με το παράδειγμα του ΥΠΕΚΑ για τι υπόγειο που έγινε κατοικία) και η ταράτσα (μάλλον εννοείς κάποιος χώρος στην ταράτσα που δεν υπήρχε στην άδεια) σαν κύριος.Αν υπήρχε αυτός ο χώρος πριν και ήταν βοηθητικός τότε θα μπει και τώρα σαν βοηθητικός.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις διαμερισμα προ 83 και εκλεισες μπαλκονι 10τ.μ. το 2005, πως μπορει κανεις να αποδειξει οτι η παραβαση αυτη ΔΕΝ πραγματοποιηθηκε κατα το χρονο ισχυος της οικοδομικης αδειας η εν γενει προ 83?

 

Δε νομιζω πως υπαρχει τροπος.... Οποτε κανεις μια δηλωση οτι η παραβαση εγινε προ 83 και πληρωνεις το 15% του προστιμου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.