Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Με τον 3843 εκτός από τακτοποίηση για 40 χρόνια (έναντι λιγότερων με τον 4014), έχεις και τη γραπτή διασφάλιση ότι δε θα σε κυνηγάνε για αναδρομικές χρεώσεις σε δημοτικά τέλη, ΙΚΑ κ.λ.π. Τον προτιμώ....

 

 

 

Θεωρώ ότι εφόσον έχουν αλλάξει σε κατοικία ΔΕΝ παίρνουν τον μειωτικό συντελεστή 50%. Αν προσθέσεις και τον παράγοντα που έγραψα παραπάνω περί μη εξασφάλισης μελλοντικών χρεώσεων... πιστεύω ότι συμφέρει ο 3843.

 

και εγώ αυτην την σκέψη θα έκανα αλλά κοίτα το παράδειγμα στο βίντεο του τεε το λέει ξεκάθαρα ''20τ.μ. υπογείου χώρου που έχει γίνει κύριος ..." και μετά βάζει "0,5(βοηθητικός χώρος)!

Βάσει αυτου όλα πάνε με 0,5 !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω αυθαίρετη αποθήκη κάτω από την πρασιά.

Εκτός από τον συντελεστή 1,80 (που προκύπτει από το 9.β)

θα προσμετρήσω και συντελεστή υπέρβασης κάλυψης?? (από το 7)

 

Εμένα μου φαίνεται πλεονασμός,

γιατί (φαντάζομαι) ο νομοθέτης θεώρησε ως δεδομένο πως όταν υπάρχει κτίσμα στην πρασιά ταυτόχρονα υφίσταται και υπέρβαση κάλυψης.

Άρα θα είναι ενσωματομένο στο 1,80 (9.β)

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω και εγώ την ερώτηση μου αλλά δε βλέπω φως γιατί ο Νόμος μπάζει απο παντού...

 

Δυόροφο κτίριο ~7μ ύψος έγινε αυθαίρετα στέγη και μέσα σε αυτή σοφίτα (κανονικότατο σπίτι 80τμ!) και φτάσαμε τα ~9.50μ ύψος.

 

α) Το μέγιστο ύψος της περιοχής είναι 12 μέτρα, συνεπώς αφού δεν το έχουμε ξεπεράσει δεν υπάρχει και παράβαση, σωστά;

β) Αυτή η κατοικία πρέπει να υπολογιστεί σαν 50% επειδή είναι σοφίτα; Η στέγη όμως δεν υπήρχε στην άδεια. Μήπως πάει το σπίτι με 50% αλλά η στέγη θέλει αναλυτικό; :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

α) Το μέγιστο ύψος της περιοχής είναι 12 μέτρα, συνεπώς αφού δεν το έχουμε ξεπεράσει δεν υπάρχει και παράβαση, σωστά;

β) Αυτή η κατοικία πρέπει να υπολογιστεί σαν 50% επειδή είναι σοφίτα; Η στέγη όμως δεν υπήρχε στην άδεια. Μήπως πάει το σπίτι με 50% αλλά η στέγη θέλει αναλυτικό; :roll::roll::roll:

α)Ο νόμος μιλάει για επιτρεπόμενο ύψος. Επιτρεπόμενο από την άδεια δόμησης (που έγινε υπέρβαση ή επιτρεπόμενο από τους όρους δομ. ??

Έχω και εγώ την ίδια απορεία.

 

Και αν είναι υπέρβαση σε σχέση με τους επιτρεπόμενους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα,

ας κτίσουν πρώτα μια βάση δεδομένων πάνω σε γεωγραφικό υπόβαθρο (GIS), να την ανεβάσουν στο δίκτυο

και εμείς εδώ θα είμαστε να τους περιμένουμε...

Καθότι δεν κατάφερα να βρω σε σελίδα του ΥΠΕΚΑ όρους δόμησης!

Κατά τα λοιπά η διαφάνεια τους έλειπε...

Κανονικά κάπου εδώ http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=696&language=el-GR θα έπρεπε να είχε link για χάρτη συνδεδεμένο με πληροφορίες όρων δόμησης για κάθε σημείο της χώρας

 

β) Θεωρώ πως η παράβαση αφορά την κατασκευή χώρου κυρίας χρήσης, άσχετα από την μορφή της στέγης (κεκλιμένη ή οριζόντια πλάκα)

Link to comment
Share on other sites

Thodori4

Έχεις ποστάρει δύο διαδοχικά μηνύματα 753, 754. Και στο μεθεπόμενο ακριβώς 756 κάνεις παράθεση το 754 για να συμπληρώσεις. Είναι κουραστικό. Κάνε επεξεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Η σοφίτα με 50%, το λέει άλλωστε και στο φύλλο καταγραφής. Έχει βάση γιατί η σοφίτα ως χώρος μεταξύ πλάκας και κεκλιμένης στέγης δεν πληροί τις προϋποθέσεις του κτιριοδομικού για χώρος κύριας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτην την σκέψη θα έκανα αλλά κοίτα το παράδειγμα στο βίντεο του τεε το λέει ξεκάθαρα ''20τ.μ. υπογείου χώρου που έχει γίνει κύριος ..." και μετά βάζει "0,5(βοηθητικός χώρος)!

Βάσει αυτου όλα πάνε με 0,5 !

 

Συνεχίζω να πιστεύω ότι από τη στιγμή που το υπόγειο έχει αλλάξει χρήση και έχει γίνει κατοικία ΔΕΝ έχει εφαρμογή ο μειωτικός συντελεστής!!!

 

Πρόκειται κατά τη γνώμη μου για ένα ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΚΥΡΟ παράδειγμα και θα το διαπιστώσει κανείς προσπαθώντας να το "εισάγει" στη φόρμα του ΤΕΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Η σοφίτα με 50%, το λέει άλλωστε και στο φύλλο καταγραφής. Έχει βάση γιατί η σοφίτα ως χώρος μεταξύ πλάκας και κεκλιμένης στέγης δεν πληροί τις προϋποθέσεις του κτιριοδομικού για χώρος κύριας χρήσης.

 

Σε περίπτωση όμως που η σοφίτα χρησιμοποιείται ως χώρος κύριας χρήσης (υπνοδωμάτια,μπάνιο) πώς τη δηλώνουμε? Μου έχει τύχει περίπτωση που το μέγιστο καθαρό της ύψος είναι 2,20 μ.

Link to comment
Share on other sites

Η σοφίτα με 50%, το λέει άλλωστε και στο φύλλο καταγραφής. Έχει βάση γιατί η σοφίτα ως χώρος μεταξύ πλάκας και κεκλιμένης στέγης δεν πληροί τις προϋποθέσεις του κτιριοδομικού για χώρος κύριας χρήσης.

 

 

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι στην πράξη και αυθαίρετα ΔΕΝ μπορεί να χρησιμοποιείται ως κύριος χώρος ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στο τμήμα της που διαθέτει ένα αποδεκτό ύψος (είτε στην πράξη είτε και στους τύπους).

 

Εξάλλου στον 4014 ΔΕΝ αναφέρεται πουθενά ότι πρέπει να πληρεί τον κτιριοδομικό προκειμένου να δηλωθεί ότι έχει κύρια χρήση (κι αυτό γιατί εξ ορισμού μιλάμε για αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις).

 

Είναι σα να λέμε ότι αν κάποιος έχει κατασκευάσει έναν επιπλέον όροφο με λιγότερο ύψος από το απαιτούμενο (για κύρια χρήση) και το χρησιμοποιεί ως κατοικία, μπορεί να το δηλώσει ως βοηθητική χρήση!!!!!!!!!!

 

Οπότε και πάλι καταλήγουμε ότι για την εφαρμογή του -50% σημασία έχει η εγκατεστημένη χρήση και όχι ΜΟΝΟ αν βρίσκεται σε υπόγειο, πατάρι κ.λ.π.

 

 

Η έκπτωση 50% κατά τη γνώμη μου προκύπτει ΜΟΝΟ στους χώρους που κατασκευάστηκαν αυθαίρετα και ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ βοηθητική χρήση.

 

π.χ. υπόγειο ή σοφίτα ή δώμα κ.λ.π. που δε φαινόταν στην άδεια και χρησιμοποιείται ως βοηθητικός χώρος και μόνο.

 

Σε περίπτωση όμως που η σοφίτα χρησιμοποιείται ως χώρος κύριας χρήσης (υπνοδωμάτια,μπάνιο) πώς τη δηλώνουμε? Μου έχει τύχει περίπτωση που το μέγιστο καθαρό της ύψος είναι 2,20 μ.

 

Θεωρώ ότι ΣΑΦΩΣ(και ασχέτως ατυχούς παραδείγματος ΤΕΕ) δηλώνεται ως ΚΥΡΙΟΣ ΧΩΡΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι το βλέπω, αλλά άντε πείσε τον ιδιοκτήτη ο οποίος άκουσε για σοφίτα και επιμένει να δηλώσει τη δική του με το 50%...................

Τί έχουν ακούσει τα αυτάκια μας και τί έχουν να ακούσουν ακόμα...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.