Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

το άρθρο 22 παραπέμπει σε 1337 για πρόστιμα όπως ισχύουν την περίοδο που γίνεται η νομιμοποίηση. οι διατάξεις όμως αυτές περί προστίμων δεν έχουν καταργούνται με τον 4014;
Ακριβώς!

 

Λέει ότι επέρχονται (όχι παρέρχονται) οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων. Δηλαδή μήπως όταν θα εκδόσεις Ο.Α. τότε πληρώνεις το υπόλοιπο πρόστιμο δυνάμει 4014 (με το σκεπτικό ότι καταργείται ο 1337)?

 

Τουλάχιστον από το ΤΕΕ έτσι απάντησαν...

 

ναι αλλά αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με το ότι δεν οφείλονται άλλα πρόστιμα;
Έλα ντε!

 

Αυτοί στο ΥΠΕΚΑ τι περιμένουν για να δώσουν μερικές διευκρινίσεις? Δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση οσον αφορά τις ΤΖώνης.

Αγόρασα μία συνδρομή στο e-axies αλλά για καποιες περιπτώσεις μου βγάζεί εκτός Α.Π.Α.Α.

σε αυτές τις περιπτώσεις ποιά είναι η ΤΖ αυτή που έχω από τη ΔΕΗ ή μήπως δεν είναι επικαιροποιημένη.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αγαπητέ/ή Didonis να μην είχαν προκύψει κάποια θέματα υγείας και θα διάβαζα όχι 80 , αλλά 1080 σελίδες. :sad:

...

...

Αδελφέ ότι θες και σε προσωπικό μήνυμα μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Αν το ξέρω θα βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι ειναι χωρις αδεια....

Αν δεν εχει αδεια δεν βαζεις τιποτα στο 5...

 

Αυτο που με μπερδευει εμενα (εχω παρομοια περιπτωση) ειναι τι θα μπει στον ελεγχο του υψους... πρεπει να παρουμε απο την πολεοδομια το υψος της περιοχης και συμφωνα με αυτο να βγαλουμε την αποκλιση???

 

εχω αδεια για λυομενο 50τ.μ.(ειχε βγει καποτε ενας νομος που το επετρεπε :confused: ) και εχουμε 130τ.μ. οποτε τι κανω? βαζω αδεια? και αν ναι <100τ.μ. ανεβαζεις πολυ το κοστος!!!

Οσο για το υψος τι ισχύει? εχω ενα νομιμο λυομενο με αδεια 50τ.μ. και Η=3,00μ εχει γινει ομως +80τ.μ. με Η=4,00μ. σαν υπερβαση περνουμε το +1,00 ή το +4,00μ?

Link to comment
Share on other sites

Σε Ο.Α. λυόμενου εκτός σχεδίου και σήμερα μη οικοδομήσιμου πως γίνεται ο έλεγχος των πλαινων αποστάσεων Δ?

 

Επίσης η υπέρβαση ύψους

α) του επιτρεπομένου στην περιοχή ή

β) του επιτεπόμενου ύψους της Ο.Α?

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο.

Εχω βγάλει παλαιώτερα άδεια σε εκτός σχεδίου 100,0μ2 ισόγειο κατάστημα και 100,0μ2 γραφεία στον όροφο.Τα γραφεία έχουν αλλάξει χρήση και έχουν γίνει κατοικία.Με τιμή ζώνης 800,0Ε χτυπώ στο πρόγραμμα και μου βγάζει πρόστιμο 14.851,00Ε.Αν θεωρήσω ότι ο όροφος δεν εμφανιζόταν στην άδεια και τον κατασκεάζα εντελώς αυθαίρετα,το πρόγραμμα μου βγάζει 10.608,00Ε.Δηλαδή το εντελώς αυθαίρετο βγάζει περίπου 4.000,00Ε λιγώτερο από την αλλαγή χρήσης και μόνο.Εγώ προσωπικά το βρίσκω παράλογο.Εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν εχει καθολου αδεια το κτισμα, τι τετραγωνικά μπαίνουν στον τύπο υπολογισμού;

Μπερδέυτηκα

Link to comment
Share on other sites

Κτίσμα προ του 55.Δεν είναι αυθαίρετο απλά χρειάζεται βεβαίωση ότι είναι προ του 55 βάσει συμβολαίων.

Επέκταση του κτίσματος το 1980.Υπάγεται στο Ν.4014.Υπολογίζω το πρόστιμο με ή χωρίς ΟΑ;

Link to comment
Share on other sites

Το παράλογο είναι μία έννοια υποκειμενική.

Την αλλαγή χρήσης και εφόσον θέλεις μόνο αυτό γιατί δεν την τακτοποιείς με τον 3843;

(Η συνταγματικότητα του οποίου βέβαια ακόμη αμφισβητείται...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.