Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο δεύτερος χώρος ειναι περγκολα σκεπασμένη με κεραμίδια (εξ ολοκληρου αυθαιρετη) η οποια όπως φαίνεται στο σχημα ακουμπά στο διαμέρισμα, (πράγμα που την καθιστά Η/χ ; ) και το πισω μερος εναι κατα 50 εκατοστα ψηλότερο απο την οροφη του διαμερισματος.

Πως πιστεύετε οτι πρέπει να υπολογιστεί ο συγκεκριμένος χώρος;

Ευχαριστώ.

 

Νομίζω ότι πηγαίνει με αναλυτικό προϋπολογισμό - τετραγωνίδιο 13

Διότι δεν μπορεί να πάει με το βασικό τύπο:

"πρόστιμο=τετραγωνικά Υ.Δ.*15%*τετραγωνίδια" γιατί η παράβαση αυτή δε συνιστά υπέρβαση δόμησης άρα στα "τετραγωνικά Υ.Δ." βάζοντας "μηδέν" θα μηδενιζόταν και το πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα διαβαζα σε εφημεριδες οτι το υπεκα ειναι ευχαριστημενο απο την ανταποκριση του κοσμου μεχρι στιγμης διοτι εχουν γινει κοντα στις 10000 αιτησεις . Διαβαζω μεσα στο φορουμ τοσες μερες και δεν ειδα κανενας συναδελφος να εχει καταθεσει αυθαιρετο και να εχει παρει πρωτοκολλο μεχρι στιγμης ,και πως να γινει να μου πειτε οταν υπαρχουν τοσες ασαφειες και ειδικα στο θεμα των αμοιβων.

Πραγματικα αν καποιος εχει παρει πρωτοκολλο ας μας ενημερωσει στο φορουμ ισως βοηθηθουμε οι υπολοιποι και ας μας πει τι συμπληρωσε ως αριθμο εργου στο τελος οπου αναφερει για τις αμοιβες το εγχειριδιο του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

για την ρυθμιση ενος υπογειου...το οποιο υπάρχει στην άδεια αλλα τώρα έχει γινει κατοικια...

αδεια:ναι

τα τετραγωνικα μπαινουν σαν κυρια χρηση? ετσι δεν ειναι?

αλλαγή χρήσης : ναι

πλαγιες αποστασεις και τετοια δεν εχω...( στην περίπτωση μου..)

με υπερβαση καθυψος ...? κανονικά δεν έχω αλλά όπως αναφέρω και κάτω...ο περιβάλλον χώρος έχει...

αρα πρέπει να βάλω + μια παράβαση στην οποία 8α προσ8ε8εί και ο αναλυτικός για αλλαγή του περιβάλλοντος χώρου? αφου το υπόγειο μπορεί να έχει το σωστο ύψος αλλά δεν βρίσκεται και όσο βα8εια 8α έπρεπε...;)

ΔΕΝ μπορω να το ρυθμισω με τον 3843....

 

ελπιζω να μην σας μπερδεψα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, λέω ότι δεν υπολογίζουμε την υπέρβαση ύψους.

Μάλλον - δε παίρνω και όρκο...

 

Μια δοκιμή θα μας πείσει:

-βάζω στο πρόγραμμα "αριθμός λοιπών παραβάσεων"=1 & βγαίνει το πρόστιμο 500 ευρώ ΟΚ, αναμενόμενο!

-μετά ότι και να βάλω στην "υπέρβαση ύψους": >20%,<20% ή τίποτα το πρόστιμο δεν αλλάζει

-στο φύλλο καταγραφής αν είναι "0" τα τμ της Υ.Δ. ότι και να βάλεις στα υπόλοιπα δε επηρεάζει το πρόστιμο

 

Τώρα επί της ουσίας τι θα γίνει με τα 50 εκ. που εξέχουν?

Τι να πω? Τουλάχιστον θα τα έχεις υπολογίσει σαν κατασκευή στον αναλυτικό...

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτό στη 2η σελίδα.

Είναι από την civiltech την οποία προσωπικά δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα διαβαζα σε εφημεριδες οτι το υπεκα ειναι ευχαριστημενο απο την ανταποκριση του κοσμου μεχρι στιγμης διοτι εχουν γινει κοντα στις 10000 αιτησεις . Διαβαζω μεσα στο φορουμ τοσες μερες και δεν ειδα κανενας συναδελφος να εχει καταθεσει αυθαιρετο και να εχει παρει πρωτοκολλο μεχρι στιγμης ,και πως να γινει να μου πειτε οταν υπαρχουν τοσες ασαφειες και ειδικα στο θεμα των αμοιβων.

Πραγματικα αν καποιος εχει παρει πρωτοκολλο ας μας ενημερωσει στο φορουμ ισως βοηθηθουμε οι υπολοιποι και ας μας πει τι συμπληρωσε ως αριθμο εργου στο τελος οπου αναφερει για τις αμοιβες το εγχειριδιο του ΤΕΕ

 

Μετάφραση του κειμένου που διάβασες! :

 

Το ΥΠΕΚΑ είναι δυσαρεστημένο από την -χωρίς λόγω- καθημερινή ανταπόκριση των μηχανικών στα τηλέφωνα επικοινωνίας που έχει δώσει, διότι μέχρι τώρα είχε καθημερινά 10.000 κλήσεις. "Δε μπορούμε να καταλάβουμε, γιατί αναρωτιέται και έχει τόσες απορίες το δυναμικό των μηχανικών στη χώρα μας. Κρίμα. Νομίζαμε ότι είχαμε να κάνουμε με έξυπνους μηχανικούς." ... δήλωσε ο Υπουργός και πρόσθεσε: "Στην τελική όλα είναι γραμμένα στον καινούργιο νόμο 4014."

 

χαχαχαχααχαχαχαχααχαχαχ

 

Μόνο το γέλιο μου έχει μείνει!!!! Καληνύχτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα διαβαζα σε εφημεριδες οτι το υπεκα ειναι ευχαριστημενο απο την ανταποκριση του κοσμου μεχρι στιγμης διοτι εχουν γινει κοντα στις 10000 αιτησεις . Διαβαζω μεσα στο φορουμ τοσες μερες και δεν ειδα κανενας συναδελφος να εχει καταθεσει αυθαιρετο και να εχει παρει πρωτοκολλο μεχρι στιγμης ,και πως να γινει να μου πειτε οταν υπαρχουν τοσες ασαφειες και ειδικα στο θεμα των αμοιβων.

Πραγματικα αν καποιος εχει παρει πρωτοκολλο ας μας ενημερωσει στο φορουμ ισως βοηθηθουμε οι υπολοιποι και ας μας πει τι συμπληρωσε ως αριθμο εργου στο τελος οπου αναφερει για τις αμοιβες το εγχειριδιο του ΤΕΕ

 

 

Μπορεί να αναφέρονται στις αιτήσεις τεστ που όλοι λίγο πολύ έχουμε κάνει έστω μία....

και αυτοί νομίζουν ότι είναι κανονικές...

 

Ότι ναναι... Αν όντως έχουν γίνει 10000 αιτήσεις να βρούμε τους μηχανικούς που τις έκαναν να μας δώσουν πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.