Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έπιασα γραμμη στο ΤΕΕ.

Παραθέτω απαντήσεις:

 

2)Ο αναλυτικός γίνεται με ΑΤΟΕ...

 

 

Είναι δεδομένο πλέον ότι οι απαντήσεις δίνονται κατά την κρίση του καθενός. Ο archtect duth την προηγούμενη εβδομάδα το ρώτησε 2 φορές, την μία του απάντησαν ΑΤΟΕ, τη δεύτερη με τιμές αναλυτικού αδείας. Προφανώς δεν υπάρχουν διευκρινίσεις και προφανώς δεν μπορούν να δοθούν από το ΤΕΕ παρά μόνο από το αρμόδιο υπουργείο. Τείνω να πιστέψω ότι αυτό το πανηγύρι στο ΤΕΕ στήθηκε μόνο για να απαντάνε ερωτήσεις σχετικά με το ηλεκτρονικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα γραμμη στο ΤΕΕ.

Παραθέτω απαντήσεις:

 

1)Αμοιβή σε ευρώ δε θα βγει, μόνος τρόπος υπολογισμού.

2)Ο αναλυτικός γίνεται με ΑΤΟΕ...

3)Όταν έχει χαθεί ο φάκελος... κάνεις πρώτα ανασύσταση φακέλου και μετά μπαίνεις στο Νόμο και όλα αυτά μέχρι 30 Νοεμβρίου...

4)Στην ερώτηση αν έχω υπέρβαση συνολικού ύψους σε πολυκατοικία και ο τελευταίος όροφος βάσει σχεδίων είναι σωστός βάση σχεδίων πως κατανέμεται η υπέρβαση και αν επηρεάζει την ιδιοκτησία που μελετώ: "ή πας και μετράς όλους τους ορόφους έναν έναν να δεις που είναι, αλλά δεν έχει δοθεί οδηγία γι' αυτό" ή " στείλε email να μπει στις ερωτήσεις", δε ξέρω δεν απαντώ αν πρέπει να μπει αυθαιρεσία στην ιδιοκτησία που μελετάς....

5) Σε κτίρια όπου η άδεια δεν έχει καθόλου περιβάλλον χώρο ορισμένο...("ΜΑΛΛΟΝ πάει όλο αυθαίρετο αλλά δεν ξέρω τι να σου πω")

 

1. Ποιος είναι αυτός ο τρόπος;

2. θα γελάσει ο κάθε πικραμένος

3. Μάλλον για άλλο νόμο απαντούσε....

4. .....

5. Μάλλον είχε χαθεί στις ερωτήσεις και στα κουδουνίσματα

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιος είναι αυτός ο τρόπος;

2. θα γελάσει ο κάθε πικραμένος

3. Μάλλον για άλλο νόμο απαντούσε....

4. .....

5. Μάλλον είχε χαθεί στις ερωτήσεις και στα κουδουνίσματα

 

Για το 1. Ούτε αυτός δεν ήξερε απλά ήταν ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι δε θα υπάρξει τιμή σε ευρώ με τίποτα.

4.Εδώ για το θέμα του ύψους πριν 2 μέρες που είχα ξαναπιάσει γραμμή μου χε πει ένας άλλος ότι παίρνεις την υπέρβαση ύψους τη διαιρείς με τον αριθμό των ορόφων και βάζεις ως υπέρβαση το ποσοστό αυτό σε κάθε ιδιοκτησία...

 

Ενώ τώρα το απόλυτο τπτ. Τι ήθελα να το επιβεβαιώσω με το να το ξαναρωτήσω... Μπερδεύτηκα περισσότερο...

 

Το απόλυτο χάος!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει κατοικία στο οικόπεδο παρά μόνο αποθήκη?

 

δηλαδή ας πούμε αγροτική ή κτηνοτροφική αποθήκη θεωρώ ότι είναι πιο κοντά στην α κατηγορία λόγω πρωτογενούς τομέα, αν είναι εμπορική αποθήκη θα το πήγαινα στην γ κατηγορία. ξέρω κ εγώ...είναι ατελείωτες οι ασάφειες!

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να πιστεύω ότι το όλο θέμα είναι να κάνουμε εμείς λάθη...ώστε να εισπράξουν μετά τα 30.000-100.000 πρόστιμο που είναι καθορισμένη συνέπεια σε λάθη του μηχανικού. Τουλάχιστον αυτό, έτσι όπως είναι ο νόμος..., πιο σαφές δε γίνεται. ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ: ΚΑΝΕ ΛΑΘΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ας πούμε αγροτική ή κτηνοτροφική αποθήκη θεωρώ ότι είναι πιο κοντά στην α κατηγορία λόγω πρωτογενούς τομέα, αν είναι εμπορική αποθήκη θα το πήγαινα στην γ κατηγορία. ξέρω κ εγώ...είναι ατελείωτες οι ασάφειες!
Θενξ Στα! Σε κάθε περίπτωση πάντως νομίζω ότι πάει με το 50% λόγω βοηθ. χώρου ε?

Ατελείωτες οι ασάφειες και ατελείωτη και η αμηχανία μας όταν μας ρωτάει ο πελάτης και του απαντάμε με "μάλλον" και "ίσως"...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εχω 2 αυθαιρετες κατασκευές στον τελευταιο οροφο (οροφοδιαμέρισμα) πολυκατοικίας χωρίς κουβούκλιο.

Η πρωτη ειναι ενας χωρος 23 μ2 με χρηση κατοικια και ο οποιος ειναι πιο χαμηλός απο την οροφή του διαμερίσματος. (Δεν εχω πρόβλημα στον υπολογισμό αυτου του χώρου).

 

Ο δεύτερος χώρος ειναι περγκολα σκεπασμένη με κεραμίδια (εξ ολοκληρου αυθαιρετη) η οποια όπως φαίνεται στο σχημα ακουμπά στο διαμέρισμα, (πράγμα που την καθιστά Η/χ ; ) και το πισω μερος εναι κατα 50 εκατοστα ψηλότερο απο την οροφη του διαμερισματος.

Πως πιστεύετε οτι πρέπει να υπολογιστεί ο συγκεκριμένος χώρος;

Ευχαριστώ.

557.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.