Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Οταν δεν εχει καθολου αδεια το κτισμα, τι τετραγωνικά μπαίνουν στον τύπο υπολογισμού;

Μπερδέυτηκα

Μπαίνουν κανονικά όλα τα τετραγωνικά του κτίσματος ως υπέρβαση δόμησης (κουτάκι 5). Αυτό που δεν μπαίνει (αφού δεν υπάρχει άδεια) είναι το ποσοστό της υπέρβασης (κουτάκια 5α-5δ).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φανταζομαι ειναι χωρις αδεια....

Αν δεν εχει αδεια δεν βαζεις τιποτα στο 5...

 

Αυτο που με μπερδευει εμενα (εχω παρομοια περιπτωση) ειναι τι θα μπει στον ελεγχο του υψους... πρεπει να παρουμε απο την πολεοδομια το υψος της περιοχης και συμφωνα με αυτο να βγαλουμε την αποκλιση???

 

αφου ειναι εκτος σχεδιου, χωρις ορους δομησης πως θα γινει ελεγχος αποκλισης του υψους?εγω νομιζω οτι στα εκτος σχεδιου δεν υπολογιζουμε το κουτακι 6

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγή χρήσης και εφόσον θέλεις μόνο αυτό γιατί δεν την τακτοποιείς με τον 3843;

 

Επειδή ο 3843/2010 ΔΕΝ καλύπτει αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Η αύξηση προήλθε από μείωση των μέτρων που μετρούν στον συντελεστή;

Από ξεχείλωμα του σκελετού; Προς την περιοχή του Δ;

 

Έχει αρκετά πραγματάκια που παίζουν ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα πιο αινιγματικά και μυστηριώδη χωρία του αποκρυφιστικού Ν. 4014 είναι το αρ.24 παρ.6β. Αν κατάλαβα καλά λέει ότι για παρανομίες μέχρι 20 τ.μ. για εντός σχεδίου υπάρχει ένα εφάπαξ πρόστιμο 2000 ευρώ.

Μα για παρανομία 22 τ.μ. το πρόστιμο ενδεχομένως να είναι μικρότερο!!! Αν είναι έτσι να συμβουλεύσω αυθαιρετούχο με 7 τ.μ. να επεκετείνει την αυθαίρετη αποθήκη: Έτσι και μικρότερο πρόστιμο θα έχει και μεγαλύτερο χώρο!

Link to comment
Share on other sites

Και σε εκτός περιοχές.

Το παράδοξο του θέματος έχει αναλυθεί αλλού.

Υπάρχουν τρόποι να αποφύγεις το 2000, αλλά αναμένουμε κάτι σε διόρθωση από το ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα γραμμη στο ΤΕΕ.

Παραθέτω απαντήσεις:

 

1)Αμοιβή σε ευρώ δε θα βγει, μόνος τρόπος υπολογισμού.

2)Ο αναλυτικός γίνεται με ΑΤΟΕ...

3)Όταν έχει χαθεί ο φάκελος... κάνεις πρώτα ανασύσταση φακέλου και μετά μπαίνεις στο Νόμο και όλα αυτά μέχρι 30 Νοεμβρίου...

4)Στην ερώτηση αν έχω υπέρβαση συνολικού ύψους σε πολυκατοικία και ο τελευταίος όροφος βάσει σχεδίων είναι σωστός βάση σχεδίων πως κατανέμεται η υπέρβαση και αν επηρεάζει την ιδιοκτησία που μελετώ: "ή πας και μετράς όλους τους ορόφους έναν έναν να δεις που είναι, αλλά δεν έχει δοθεί οδηγία γι' αυτό" ή " στείλε email να μπει στις ερωτήσεις", δε ξέρω δεν απαντώ αν πρέπει να μπει αυθαιρεσία στην ιδιοκτησία που μελετάς....

5) Σε κτίρια όπου η άδεια δεν έχει καθόλου περιβάλλον χώρο ορισμένο...("ΜΑΛΛΟΝ πάει όλο αυθαίρετο αλλά δεν ξέρω τι να σου πω")

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα γραμμη στο ΤΕΕ.

Παραθέτω απαντήσεις:

 

1)Αμοιβή σε ευρώ δε θα βγει, μόνος τρόπος υπολογισμού.

2)Ο αναλυτικός γίνεται με ΑΤΟΕ...

 

1) Τι θέλει να πει ο ποιητής;

2) ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, μια γρήγορη ερώτηση...Μου έτυχε να τακτοποιήσω αποθήκη 25τ.μ.χωρίς καθόλου άδεια, σε οικόπεδο που ο πελάτης έχει χτίσει και το σπίτι του(το οποίο είναι νόμιμο). Όταν υπολογίζω το πρόστιμο, τί την θεωρώ την αποθήκη? Αφού δεν είναι ούτε α)κατοικία, β)άλλη κατοικία, γ)βιομηχανία, τουρισμός, δ)υπηρεσίες? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.