Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

καλημερα! έχω μια ερώτηση για το τι θεωρείται βοηθητική χρήση ώστε να πολλαπλασιάζεται με το συντελεστή 0,5:

_1.έστω ότι υπάρχει υπόγειο garage ή ημιυπαίθριος που έχει αλλάξει χρήση (και δεν έχει υπαχθεί στον Ν.3843/10). πριν ήταν βοηθητική χρήση αλλά πλέον έχει γίνει κύρια. πολλαπλασιάζεται με συντελεστή 0,5??? δηλαδή λαμβάνω υπόψη την προηγούμενη χρήση βάσει της άδειας ή την παρούσα αυθαίρετη χρήση???

_2.έστω ότι υπάρχει αυθαίρετη αποθήκη (δηλ. βοηθητικός χώρος) χωρίς άδεια. εδώ ποιον συντελεστή χρησιμοποιώ??

 

Προσοχή στον μειωτικό συντελεστή βοηθητικού χώρου.

Ο νόμος (και το φύλλο καταγραφής) ορίζει πότε μπαίνει ο μειωτικός συντελεστής. ".... για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, τα πατάρια που πολεοδομικά δεν αποτελούν όροφο και τις σοφίτες, εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%"

Συνεπώς δεν ενδιαφερόμαστε για την πολεοδομική ή πραγματική χρήση του χώρου (όπως π.χ. αποθήκη ή λεβητοστάσιο στο ισόγειο), αλλά αν τηρούνται τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω σχετικά με τον συμψηφισμό του τωρινού προστίμου και παρελθόντα πρόστιμα.

Αν κάποιος έχει πληρώσει αρκετά, τόσο ώστε να είναι μεγαλύτερο το ποσό των προηγούμενων προστίμων από το πρόστιμο που θα του βγει τώρα, τι γίνεται? Πληρωνει το παράβολο ούτως ή άλλως?

Καθε βοήθεια και συμβουλή δεκτή....(γιατί δεν μπορώ να βγαλω γραμμή στο ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! έχω μια ερώτηση για το τι θεωρείται βοηθητική χρήση ώστε να πολλαπλασιάζεται με το συντελεστή 0,5:

_1.έστω ότι υπάρχει υπόγειο garage ή ημιυπαίθριος που έχει αλλάξει χρήση (και δεν έχει υπαχθεί στον Ν.3843/10). πριν ήταν βοηθητική χρήση αλλά πλέον έχει γίνει κύρια. πολλαπλασιάζεται με συντελεστή 0,5??? δηλαδή λαμβάνω υπόψη την προηγούμενη χρήση βάσει της άδειας ή την παρούσα αυθαίρετη χρήση???

_2.έστω ότι υπάρχει αυθαίρετη αποθήκη (δηλ. βοηθητικός χώρος) χωρίς άδεια. εδώ ποιον συντελεστή χρησιμοποιώ??

 

Εμένα πάντως χθες που έπιασα γραμμή μου είπαν ότι χρησιμοποιείς το τι ήταν και ΟΧΙ το τι είναι τώρα...αλλά δεν υπάρχει εμπιστοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και μετά από εγκυρότατο (χαχαχα) τηλέφωνο στο τεε-υπεκά τα υπολογίζω ως ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ αλλά ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ.

 

dondino

Το παράβολο δεν το γλιτώνεις! Πλάκα-πλάκα, το ΜΟΝΟ ΞΕΚΑΘΑΡΟ στο νόμο είναι το περί παράβολου! Ο πελάτης σου θα πληρώσει το παράβολο και τίποτα άλλο... α, και εσένα βέβαια! Και εννοείται ότι τα "παραπάνω" τα χάνει!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μπερδευτεί στο εξης..... εχω κατοικια με 100τμ υπερβαση δόμησης

30τμ είναι εντος κάλυψης

50τμ είναι εκτος κάλυψης

20τμ είναι βοηθητικοι χώροι εκτος κάλυψης

 

Κάνω 3 διαφορετικά φύλλα οπου βάζω τους αντίστοιχους συντελεστες?

δηλαδη τα 30 δεν θα πάρουν τον συντελεστή ΥΚ, τα 50 θα τον πάρουν όπως και οι βοηθητικοι με την μείωση το 50%

 

Γιατι αυτο εχω καταλάβει μέχρι τωρα

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχω χάσει το μπούσουλα...

 

Κάποιος μου είπε ότι και σε εντός σχεδίου αν δεν υπάρχει άδεια παω με το παράβολο των 2000 ευρώ και σε 3 χρόνια άδεια...

Ισχύει???

Αλλιώς τι?

Link to comment
Share on other sites

maria 74 Ναι και εγω αυτο θα εκανα.. Εχει καταλαβει καπιος τελικα στα εκτος οικισμου αν παιρνουμε τιμη ζωνης ΔΔ ή ελαχιστη τιμη εκκινησης που λενε οι συμβολαιογραφοι?

Link to comment
Share on other sites

το παρ 2 του υπεκα για εκτος για υπογειο σε κυρια χρηση λεει 0,5*1,4

 

καλυτερα οπου μπορουμε να βλεπουμε τα απραδειγματα του υπεκα που θεωρω πιο εγκυρα

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που υπαρχει οικοδομική άδεια (το στέλεχος) αλλα δεν μπορουν να βρεθουν τα σχέδια ουτε απο την πολεοδομια αλλα ουτε και απο τον ιδιοκτητη (κατι μου μυριζεται) τοτε σε αυτη την περιπτωση τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος λέει

7. Στην περίπτωση που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης σύμφωνα με το σύστημα των αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών στην περιοχή του ακινήτου, για τον υπολογισμό της αξίας των κτισμάτων λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στο δημοτικό διαμέρισμα του αυθαίρετου και εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτό, η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στο Δήμο και εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτόν, η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην περιφερειακή ενότητα, όπου βρίσκεται το ακίνητο.

 

Το θέμα δεν είναι ποια τιμή θα βάλεις γιατι και να βάλεις την Τ.Ε. μπορεί να στο διορθώσουν μετά και να υπολογιστεί με την Τ.Ζ., αλλα το οτι ο πελάτης μπορει να νομίζει οτι θα πληρώσει Α προστιμο και με την αλλαγή να του βγεί πολύ μεγαλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.