Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Ελεγχεις αν πληρουνται οι προυποθεσεις εκδοσης αδειας, αν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο το οικοπεδο, το ΣΔ και το ποσοστο καλυψης, συγκρκτικα με οσα εχουνε χτιστει, αν τηρουνται οι πλαγιες αποστασεις και αν πληρουνται ολα τα κριτηρια, πληρωνει το αναλογουν προστιμο (500-1000-2000) και εκδιδεται αδεια εντος 3ετιας

 

Και αν δεν πληρούνται οι προυποθέσεις πάει όλο αυθαίρετο?

ή το τμήμα που υπερβαίνει μόνο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε vled είσαι εκτός θέματος.

Δες το θέμα Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας,

να σας πω και εγώ το δικό μου πόνο.... σε εκτός σχεδίου με Ο.Α. και σύσταση καθέτου( 2 ιδιοκτήτες) έχουν κατασκευασθεί 4 ανεξάρτητες κατοικίες. από αυτόψία διαπιστώθηκε ότι και τα 4 κτίρια δεν έχουν τοποθετηθεί στη θέση που θα έπρεπε βάσει της αδείας, χωρίς κανένα να εισέρχεται στην πλάγια απόσταση και τα 4 φέρουν αυθαιρεσίες τόσο στα τετραγωνικά όσο και σε βεράντες, σκάλες διαμορφώσεις...

το γεγονός ότι δεν βρίσκονται στη θέση τους αυτομάτως τα καθιστά εξολοκλήρου αυθαίρετα? δηλαδή πρέπει να υπολογιστούν όλα τα τετραγωνικά μέτρα στο πρόστιμο?

ακόμα στο ακίνητο υπάρχει ένα μικρό εκκλησάκι 9 τ.μ., υπολογίζεται σαν κύριο χώρος?

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τα παράβολα έχουν συγκεκριμένες τιμές και εμφανίζονται στο νόμο.

Δε μπορεί να έχεις παράβολο 6254,21€.

Εκεί που λέει πρόστιμο, αναφέρει το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής θέμα.

2/όροφη οικοδομή επι pilotis ενός ιδιοκτήτη.

Έχει κλείσει pilotis και έχει επεκτείνει αυτή κατά κάποια μ² κάνοντας ένα διαμέρισμα. (Υπέρβαση δόμησης και κάλυψης)

Στον ακάλυπτο έχει κάνει ένα στέγαστρο (Β/Χ) (Υπέρβαση δόμησης και κάλυψης)

Στον 2ο όροφο έχει κλείσει τους Η/Χ (Υπέρβαση δόμησης)

Στο δώμα έχει κάνει έναν χώρο (Β/Χ) κατ'επέκταση της απόληξης (Υπέρβαση δόμησης)

Εγώ κατάλαβα πως θα γίνει μία αίτηση με 3 φύλλα καταγραφής και το παράβολο θα υπολογισθεί από το άθροισμα των επιμέρους εμβαδών.

Έχω δίκιο;

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΑαραβολο με το αθροισμα των τ.μ των αυθαιρετων η της αλλαγης χρησης....

 

 

και πιθανοτατα θα κανεις 3 με δωμα-πυλωτη και β οροφο

και 1 παραβαση 500 ευρω πιθανοτατα το στεγαστρο....

 

 

και μια ερωτηση απο μενα.....τελικα εχουν πει αν κανουμε συγκριση με αυτα που ισχυουν στην περιοχη η με αυτα που ισχυουν στο διαγραμμα καλυψης?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπέρα,

συγνώμη αν έχε ξαναειπωθεί κάποια από τις ερωτήσεις μου αλλά κοντεύουμε να τις εκατοστήσουμε τις σελίδες.

Τρεις ερωτησούλες και παρακαλώ για τη γνώμη σας:

1. Μη κατασκευή προβλεπόμενου ορόφου (υπογείου) πως υπολογίζεται? Η μελέτη προέβλεπε υπόγειο (όλο μέσα στη γη) που δεν έγινε λόγω ύπαρξης βράχου. Η όψη-ύψος δεν έχει αλλάξει γιατί όπως είπα πριν προβλεπόταν όλο θαμμένο.Πάει 500άρικο?

 

2. Κατασκευή ημιυπαίθριου πως υπολογίζεται? Με αναλυτικό? (Εκτός όγκου κατασκευάστηκε πλάκα με 4 κολώνες σε επαφή με το κτίριο στο σημείο της εισόδου)

 

3. Εχω μία μονοκατοικία με 4 δίριχτες 3 τετράριχτες και μία οκταγωνική στέγη. Οπως καταλαβαίνετε κάθε μία υπερβαίνει το επιτρ. ύψους (1,20μ.) με διαφορετικό ποσοστό (λόγω διαφορετικού εμβαδού σε κάτοψη και διαφορετικής κλίσης). Τι πρέπει να συμπληρώσω? Οκτώ φύλλα (όσες οι στέγες δηλ.) με τα τετραγωνικά που αντιστοιχούν από κάτω από κάθε μία και το ποσοστό υπέρβασης της κάθε μιας?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η πλατφορμα του τεε για την υποβολή κάνει ΛΑΘΟΣ στον τρόπο υπολογισμού προστίμου σε περιπτώσεις κάτω των 20τ.μ!!!!!!!!!

Άλλες φορές υπολογίζει πρόστιμο π.χ 769€ και πληρώνεις τελικά 769€ και άλλες υπολογίζει πρόστιμο π.χ665€ και τελικά πληρώνεις ως ελάχιστο 2000€ ή 1500€ (εντός και εκτός οικισμού αντίστοιχα)!

Από ότι είδα αλλάζει με την υπέρβαση κάλυψης και μάλλον έχει ΛΑΘΟΣ.

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.