Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Ρε παιδια συγνωμη.. Επειδη μου φαινεται παραξενο.. Εχω υπογειο 100τμ που αλλαξε χρηση και εγινε κατοικια (πρωτη κατοικια).. ΤΖ 2200

Με μπιρμπιλη : 2200 Χ 100 Χ 9% = 19800

Με παπαμακακα: 2200 Χ 100 Χ 0,4 (α' κατ) Χ 1,4 (αλλαγη χρησης) Χ (0,5 υπογ.) Χ 1.3 (υπερβ δομησης) Χ 0,15 = 12012

και αν ειναι προ 2003 : 12012 Χ 0,8 = 9610

 

Δηλαδη αν ειναι ετσι μηπως οσοι κανανε ρυθμιση υπογειου με μπιρμπιλη πρεπει να κανουν δηλωση με των αυθαιρετων και να αφησουν την αλλη ρυθμιση??? Μιλαμε για φοβερες διαφορες που πιθανοτατα το οφελος να καλυπτει και το κοστος για το ξεμπαζωμα.. Ασε που σε περιπτωση εφαπαξ καταβολης εχεις οφελος 20% ενω αν πας με δοσεις ειναι χοντρικα σε 2,5 χρονια αποπληρωμη..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ότι δεν αναφέρει γενικά ΒΧ, αλλά λέει μόνο: Υπόγεια, πατάρια, σοφίτες τι μας "βγάζει"? Ότι οι η/υ χώροι (ανοιχτοί!) σε εκτός σχεδίου / χωρίς ο.α. / μη άρτιο / μη οικοδομήσιμο είναι ΚΧ ???

 

Και οι στεγασμένες βεράντες που μέχρι τώρα στο ΤΕΕ μου λέγανε ως ΒΧ? Θα πάνε με αναλυτικό?

 

Άντε, εγκύκλιο για την εγκύκλιο...

Link to comment
Share on other sites

παραδειγμα 2 στο εκτος σχεδιου διορθωνουν ''εις βαρος της φυτευσης''...

 

σωστη διορθωση, ''εις βαρος της υποχρεωτικης φυτευσης'', παραδειγμα 2 (εκτος σχεδιου)

 

Τι διορθώνουν; Πάλι σκ@τ@ τα κάνουν. Δεν υπάρχει υποχρεωτική φύτευση εκτός σχεδίου.Το άρθρο για την φύτευση του Κτιριοδομικού ΔΕΝ ισχύει εκτός σχεδίου. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και μετά μου λέτε πως τα παραδείγματα είναι σωστά...... Ότι του φωτίσει του τρελλοαντώνη είναι...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δε διορθώνουν...Εγκυκλίους του ποδαριού βγάζουν για να λένε ότι κάτι κάνουν...

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για ποιό λόγο στην εφάπαξ καταβολή του προστίμου δεν αφαιρούν το παράβολο???

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι εχουμε νομιμη αδεια 100 τ.μ. αλλα στη μια πλευρα ο πελατης εκανε ενα σπασιμο και ετσι κατασκευαστικα το σπιτι εγινε 15 τ.μ. μικροτερο απο την αδεια...Σ΄αυτη τη περιπτωση τι κανουμε με τη βεβαιωση μη υπαρξης αυθαιρεσιων...?

 

Στο ιδιο παραδειγμα αφου ο πελατης εκανε το σπιτι κατα 15 τ.μ. λιγοτερο απο την αδεια μετα απο χρονια εκανε 20 τ.μ. εξτρα δωματιο σε μια πλευρα του σπιτιου και ερχεται να την νομιμοποιησει σε εμας ...εμεις τι κανουμε .....?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον στα νέα ''διορθωμένα'' παραδείγματα δε φάνηκε κάτι διαφορετικό, κατάλαβα πως όσον αφορά στην υπέρβαση κάλυψης μιλάμε για την υπέρβαση επί της επιτρεπόμενης κάλυψης / επιτρ. κάλυψη και όχι της υπερβ. επί της κάλυψης που έχει δηλωθεί στην άδεια / επιτρ. κάλυψη (δηλ, κατά το πρότυπο της υπέρβασης ύψους και όχι της υπέρβασης δόμησης -ατυχής η χρήση του ίδιου όρου ''υπέρβαση'' για δύο διαφορετικά πράγματα). Συμφωνείτε ή λέω βλακείες;Αν είναι έτσι και έχουμε διάφορες υπερβάσεις (άλλη με πλάγια όρια, άλλη με πρασιά, άλλη σκέτη) και τα τμ μόνο μίας υπερβαίνουν την κάλυψη, διαλέγουμε όποια θέλουμε;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το εκτός θέματος, απλά επειδή υπάρχει αναφορά στη διευκρινιστική εγκύκλιο στις δόσεις του 3843, παρακαλώ δείτε εδώ:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=362573#post362573

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.