Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Σε αυτό το παράδειγμα το υπόγειο δεν υπήρχε στην άδεια, οπότε απ΄την στιγμή που κατασκευάστηκε για κ.χ. δεν μπορούμε να λάβουμε υπόψη τι χρηση θα είχε, αν κατασκευαζόταν με άδεια ωστε να βάλουμε μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι τι γίνετε τελικά με τις σκεπασμένες βεράντες - εξώστες????? Δν λέω για κλειστές στις όψεις που είναι λογικό να μετράνε στο σ.δ, αναφέρομαι ΜΟΝΟ σε αυτές που έχουν σκεπαστεί (συνήθως με κεραμοσκεπή με ξύλινα ή μεταλλικά υποστηλώματα στην άκρη).

 

Πάνε με αναλυτικό ή τις θεωρούμε η/χ και τις υπολογίζουμε σαν υπέρβαση σ.δ.?????

 

Έχω μια περίπτωση που στον τελευταίο όροφο το περίγραμμα του ορόφου είναι πιο μέσα λόγω έλλειψης σ.δ. και κατασκεύασαν 30(3*10) τμ ξύλινη κατασκευή όπου στην μία πλευρά στηρίζεται στον τοίχο και στην άλλη σε ξύλινα υποστηλώματα.

 

βγαίνει πρόστιμο 30*1000*0,15*0,5(κατοικία)*0,5(β.χ)=1125 ευρω... πολλά δν είναι????

Αν πάει με αναλυτικό βγαίνει 500 ευρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πάει με αναλυτικό η στεγασμένη βεράντα ή ο η/υ χώρος ή ο στεγασμένος εξώστης δύσκολο. Μάλλον πάει ως υπέρβαση δόμησης αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα λαμβάνεται υπόψη ως ΒΧ. Εάν τον κάνουν ΚΧ, τότε θα μειωθεί αρκετά το ποσοστό των αυθαιρετούχων που θα τα τακτοποιήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω τα φώτα σας για ένα εξ ολοκλήρου αυθαίρετο σε υπό ένταξη περιοχή(έχει εκδοθεί φεκ για τους όρους δόμησης, εκρεμεί η πράξη εφαρμογής) το οποίο κατέχουν εξ αδιαιρέτου 3 αδέρφια και έχουν κατασκευάσει 3οροφο ( κατοικίες) και χρησιμοποιούν ένα όροφο ο καθένας. Στην εφορία δηλώνουν το όροφό τους σαν πρώτη κατοικία.

Πρέπει να κάνω 3 διαφορετικές δηλώσεις, μια για κάθε ιδιοκτήτη δηλώνοντάς το καθε φορά σαν α' κατοικία? Φυσικά δεν υπάρχει σύσταση αφού είναι αυθαίρετο.

Ακόμα, με τους όρους δόμησης της περιοχής καλυπτεται εν μέρει το ισόγειο. Πληρώνω τώρα παράβολο για το ισόγειο, τακτοποιώ με τον 4014 τα υπόλοιπα του ισογείου και τους άλλους 2 ορόφους?

Συγνώμη που ρωτάω ξανά , πιθανότατα να έχει ξανασυζητηθεί αλλά όσο πάει το θέμα μπλέκει και περισσότερο. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου πω ότι μου είπαν από το τηλέφωνο ΤΕΕ-υπεκά:

 

Εφόσον ΕΚΚΡΕΜΕΙ η πράξη εφαρμογής, ασχέτως αν υπάρχει ΦΕΚ, το οικόπεδό σου θεωρείται ΕΚΤΟΣ !!!

 

Προσωπικά, μου φαίνεται λάθος, αλλά δεν έχω τις γνώσεις να το κρίνω. Ίσως κάποιος παλαιότερος συνάδερφος μπορεί να μας διαφωτίσει.

 

ΥΓ για να γελάσουμε: Με αποδεδειγμένη όμως παλαιότητα, είτε με φωτογραφία του, είτε με δημόσιο έγγραφο!

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχουν όροι δόμησης.....και σε κανονικές - λέμε τώρα - συνθήκες σε αδόμητο οικόπεδο με οικοδομησιμότητα μπορείς να εκδόσεις οικοδομική άδεια!! Θα μας τρελάνουν στο ΥΠΕΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι ο λόγος είναι ότι ΕΚΚΡΕΜΕΙ η πράξη εφαρμογής !!!! Ειλικρινά, δεν ξέρω τι να κάνω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι ο λόγος είναι ότι ΕΚΚΡΕΜΕΙ η πράξη εφαρμογής !!!! Ειλικρινά, δεν ξέρω τι να κάνω!!!!!!

 

σαφέστατος νόμος............ενημερωμένοι οι ειδικοί για όλες τις περιπτώσεις! άντε να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου πω ότι μου είπαν από το τηλέφωνο ΤΕΕ-υπεκά:

Εφόσον ΕΚΚΡΕΜΕΙ η πράξη εφαρμογής, ασχέτως αν υπάρχει ΦΕΚ, το οικόπεδό σου θεωρείται ΕΚΤΟΣ !!!

Προσωπικά, μου φαίνεται λάθος, αλλά δεν έχω τις γνώσεις να το κρίνω. Ίσως κάποιος παλαιότερος συνάδερφος μπορεί να μας διαφωτίσει.

.....

 

Αυτό είναι 100% λάθος, αφού τα Σχέδια Πόλης και οι αντίστοιχοι όροι δόμησης εγκρίνονται με ΦΕΚ, τα οικόπεδα μάλιστα υπό αυτό το καθεστώς θεωρούνται άρτια αλλά προσωρινά μή οικοδομήσιμα εως ότου κυρωθεί η Πρ.Εφαρμογής. Υπάρχουν μάλιστα και οικόπεδα σε τέτοιες περιπτώσεις τα οποία είναι άρτια και οικοδομήσιμα εφόσων βρίσκονται εντός του πυκνοδομημένου τμήματος που καθορίζει το Σχέδιο Πόλης, άρα είναι δυνατόν να λένε κάποιοι ότι θεωρούνται εκτός σχεδίου???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.