Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έστω ότι έχω άδεια με πυλωτή και 4 ορόφους. Δηλαδή 15μ.

Το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής είναι 18μ.

Αν υπάρχει αυθαίρετος όροφος 3μ. δηλώνω υπέρβαση ύψους (σε σχέση με την άδεια) με συντελεστή 3/18=0.16 δηλαδή <20% ή θεωρείται ότι δεν υπάρχει υπέρβαση ύψους αφού δεν περνάω το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής?

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσα εχω καταλαβει ολοι οι ελεγχοι δομησης καλυψης και υψους πανε με τα επιτρεπομενα στην περιοχη.. αρα δεν εχεις υπερβαση υψους

Link to comment
Share on other sites

όλοι έλεγχοι δόμησης, κάλυψης, ύψους κλπ πάνε σύμφωνα με αυτά που ισχύουν σήμερα ή με αυτά που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευή του αυθαιρέτου?

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσα εχω καταλαβει ολοι οι ελεγχοι δομησης καλυψης και υψους πανε με τα επιτρεπομενα στην περιοχη.. αρα δεν εχεις υπερβαση υψους

 

Μάλλον έτσι είναι αφού και στο παράδειγμα 3 της εγκυκλίου 13 μιλάει για επιπλέον όροφο καθ' υπέρβαση του μεγίστου ύψους της περιοχής...

Link to comment
Share on other sites

όλοι έλεγχοι δόμησης, κάλυψης, ύψους κλπ πάνε σύμφωνα με αυτά που ισχύουν σήμερα ή με αυτά που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευή του αυθαιρέτου?

 

Στην ημερίδα του ΤΕΕ σήμερα ανέφεραν ότι σαφώς και ισχύουν οι σημερινοί όροι δόμησης...

Link to comment
Share on other sites

Στην ημερίδα του ΤΕΕ σήμερα ανέφεραν ότι σαφώς και ισχύουν οι σημερινοί όροι δόμησης...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση (πάει καήκαμε...)

Ωραία θα ήταν να το διευκρίνιζαν και γραπτώς φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Στην ημερίδα του ΤΕΕ σήμερα ανέφεραν ότι σαφώς και ισχύουν οι σημερινοί όροι δόμησης...

Το λογικό είναι πάντως να ισχύουν οι όροι δόμησης που ίσχυαν κατα την ανέγερση του αυθαιρέτου, διότι αν δεν ισχύει η λογική αυτή θα πρέπει να μπούν στον 4014 και τα παλαιά κτίσματα που ενώ έχουν κτιστεί καθ'όλα νόμιμα κατα την ανέγερσή τους, σήμερα, έχοντας αλλάξει οι όροι δόμησης, δεν τους πληρούν πλέον.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι συγνώμη που επαναφέρω ένα θέμα διότι έχω μπερδευτεί, αν μπορεί κάποιος να μου πει μια γνώμη.. :confused:

χώροι βοηθητικοί (σοφίτες, ισόγεια γκαραζ, αποθήκες.. γενικά που δεν προσμετρώνται στο σ.δ.) που μετατράπηκαν σε χώρους κύριας χρήσης (σε περιπτώσεις που δεν μπορούν να ενταχθούν στον Ν.3843/2010) πρέπει να υπολογιστούν με συντελεστή 0.50 στο πρόστιμο?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα παραδείγματα, εφοσών οι χώροι αυτοί έίχαν δηλωθεί στην Ο.Α. με την βοηθητική τους χρήση, η απάντηση είναι ΝΑΙ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.