Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Ωραία.... κι εγώ που στο καλό (να μη διαολοστέλνω πρωινιάτικα) θα μάθω αν το θεωρούν για τον 4014 εντός σχεδίου? ...άλλη μία ερώτηση ΞΑΝΑ για τεε-υπεκα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ εκεί που πάω να προχωρήσω επιστρέφω πίσω αμέσως.

Δηλαδή ακόμα δε κατάλαβα, το θέμα με τα τμ δόμησης, κάλυψης και ύψους.

Χιλιειπωμένο αλλά δεν κατέληξα.

 

Μετράω τα μετρα μιας επεκτασης στο ισόγειο εκτός κάλυψης της άδειας.

 

Επομένως έχω υπέρβαση δόμησης. ΟΚ

Υπέρβαση κάλυψης έχω μόνο όταν η επέκταση μαζί με το κτίσμα μου ξεπερνάνε τα επιτρεπόμενα ή έχω τα μέτρα της επέκτασης και απλά βρίσκω το ποσοστό τους βάση τα επιτρεπόμενα;

Υπολογίζω υπέρβαση ύψους πάλι έχω όταν υπερβαίνω το ύψος της περιοχής ή όταν υπερβαίνω το ύψος της άδειας; (μιλάω για το Ν4014 και όχι γενικα)

 

Έντιτ: Το ο,5 πάει σε τωρινή ή προηγούμενη χρήση;

Τίποτα --> Β. Χ = Συντ. 0,50

Τίποτα --> Κ.Χ. = Συντ. 1,00

Β.Χ. --> Β.Χ. = Συντ. 0,50

Β.Χ. --> Κ.Χ. = Συντ. 1,40Χ0,50=0,70 ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι 100% λάθος, αφού τα Σχέδια Πόλης και οι αντίστοιχοι όροι δόμησης εγκρίνονται με ΦΕΚ, τα οικόπεδα μάλιστα υπό αυτό το καθεστώς θεωρούνται άρτια αλλά προσωρινά μή οικοδομήσιμα εως ότου κυρωθεί η Πρ.Εφαρμογής. Υπάρχουν μάλιστα και οικόπεδα σε τέτοιες περιπτώσεις τα οποία είναι άρτια και οικοδομήσιμα εφόσων βρίσκονται εντός του πυκνοδομημένου τμήματος που καθορίζει το Σχέδιο Πόλης, άρα είναι δυνατόν να λένε κάποιοι ότι θεωρούνται εκτός σχεδίου???

 

 

Μα τι λεμε τωρα!!! Δηλαδη αν δεν εχει κυρωθει η πραξη το οικοπεδο θεωρειται εκτος???

Και τοτε στις περιπτωσεις αυτες γιατι χτιζουμε (με οικοδομησιμοτητα) ???

Και ακομα χειροτερα γιατι φορολογουμαστε με τιμες εντος σχεδιου ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Γιατί έχω μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω και επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ με τα αυθαίρετα πλην μιας περίπτωσης που ανήκει σε συγγενή και του είπα ότι θα το αναλάβω γιατί δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά, μπορεί κάποιος να βοηθήσει στον υπολογισμό προστίμου στο παρακάτω :

Β’ κατοικία έκτος σχεδίου χωρίς οικ. άδεια διώροφη που αποτελείται από 60 τ.μ. ισόγειο και 60 τ.μ. όροφο (μεζονέτα) , ο οποίος όροφος σκεπάζεται από δίριχτη στέγη η οποία ξεκινά από ύψος 1,80 μ και φτάνει στα 3,00 μ (το παίρνω σαν σοφίτα με 0,50 ; Μιας και το 1,80 δεν αποτελεί χώρο κυρίας χρήσης ; ) επίσης έχει μια βεράντα στον όροφο σκεπασμένη από την προέκταση της σκεπής και αυτή με την σειρά της σκεπάζει την βεράντα του ισογείου που είναι μπαζωμένη. Της Βεράντες πως της υπολογίζω (συμπεριλαμβάνονται στην κατοικία μιας και δεν υπερβαίνουν το 20% ; ) ; Επίσης στο πίσω μέρος του οικοπέδου έχει αποθήκη αυτή την υπολογίζω ως Β.Χ.; Και τέλος θα υπολογίσω ένα πρόστιμο με αναλυτικό ( ΑΤΟΕ ή τον αναλυτικό που χρησιμοποιούμαι στις ο.α.; ) την περίφραξη ( ένα μέτρο συμπαγής και 1,5 μέτρο κάγκελα ) και τις διαμορφώσεις του περιβάλλοντος χώρου ; ή ξεχωριστά πρόστιμα των 500 € για κάθε κατασκευή ( περίφραξη , τσιμεντόστρωση εισόδου, τσιμεντόστρωση τμήματος πίσω μέρους κτλ.). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου πω ότι μου είπαν από το τηλέφωνο ΤΕΕ-υπεκά:

 

Εφόσον ΕΚΚΡΕΜΕΙ η πράξη εφαρμογής, ασχέτως αν υπάρχει ΦΕΚ, το οικόπεδό σου θεωρείται ΕΚΤΟΣ !!!

 

Προσωπικά, μου φαίνεται λάθος, αλλά δεν έχω τις γνώσεις να το κρίνω. Ίσως κάποιος παλαιότερος συνάδερφος μπορεί να μας διαφωτίσει.

 

ΥΓ για να γελάσουμε: Με αποδεδειγμένη όμως παλαιότητα, είτε με φωτογραφία του, είτε με δημόσιο έγγραφο!

 

Καλημέρα σε όλους,

Μην μπερδεύουμε την κύρωση της πράξης εφαρμογής με το ρυμοτομικό σχέδιο. Τα Ο.Τ., οι δρόμοι, οι κοινόχρηστοι και κοινοφελείς σώροι ορίζονται με το ρυμοτομικό σχέδιο. Κατόπιν έρχεται η πράξη εφαρμογής, η οποία καθορίζει τις τελικές ιδιοκτησίες και υπολογίζει εμβαδά και εισφορές. Συνεπώς, εφόσον υπάρχει εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο (ανεξαρτήτου κύρωσης της πράξης εφαρμογής), το οικόπεδο θεωρείται εντός σχεδίου.

Μην έχετε και πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη στα λεγόμενα του καθενός από ΤΕΕ ή ΥΠΕΚΑ. Είναι προφορικός λόγος, ανυπόγραφος και συνεπώς χωρίς ευθύνη.

Και για να αποδείξω τις επιφυλάξεις μου, αναφέρω την περίφημη εγκύκλιο 13 που μας δώθηκαν μέσω αυτής και τα περίφημα παραδείγματα.

Παράδειγμα 2 (εκτός σχεδίου), υπόθεση (γ). 50μ² πλακόστρωμένου υπαίθριου χώρου (ασκεπής veranda) σε βάρος της υποχρεωτικής φύτευσης.

Η υποχρεωτική φύτευση καθορίζεται από τον Κτιριοδομικό Κανονισμό αρθρο 23. Ο υπογράφων του παραδείγματος θα έπρεπε να είχε υπόψη του και το άρθρο 36§2.1 που λέει: Κατ'εξαίρεση δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις: 2.1 των άρθρων 10,20 και 23 §1,2,3 και 5 στις περιοχές που βρίσκονται εκτός των εγκεκριμένων σχεδίων πόλεως....

Βγάλτε λοιπόν τα συμπεράσματα μόνοι σας.... Απλώς σας υπενθυμίζω πως σε καμία περίπτωση δεν μπορεί μία εγκύκλιος να αλλοιώσει ή αναιρέσει νόμο ή άρθρο αυτού.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου πω ότι μου είπαν από το τηλέφωνο ΤΕΕ-υπεκά:

 

Εφόσον ΕΚΚΡΕΜΕΙ η πράξη εφαρμογής, ασχέτως αν υπάρχει ΦΕΚ, το οικόπεδό σου θεωρείται ΕΚΤΟΣ !!!

 

 

Προσωπικα θα ηθελα παρα πολυ να ισχυει αυτο.. Εχω ενα οικοπεδο εντος σχεδιου που ομως δεν εχει προσωπο σε δρομο και χωρις κυρωμενη πραξη. Και αρα δεν μπορω να το κανω τιποτα εκτος απο το να φυτεψω ντοματουλες και μαρουλακια. Η εφορια ομως μου το χρεωνει ως εντος σχεδιου και το χρυσοπληρωνω. Μακαρι λοιπον να θεωρειται εκτος σχεδιου μπας και δεν μου πιανουν καθε τρεις και λιγο τον πισινο..........

 

Ρε τι αλλο θα ακουσουμε με αυτο το νομο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε pfso,

 

καλύτερα να περιμένεις όπως όλοι μας τις διευκρινίσεις

αν διαβάσεις στο forum θα βγάλεις κάποιο συμπέρασμα, αλλά θα είναι η επικρατούσα άποψη

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο μένα,

 

Πελάτης είχε άδεια για αποθήκη 20τ.μ. και τελικά έχτισε 70τ.μ. κατοικία σε μή οικοδομήσιμο. Τι το θεωρούμε τώρα αυτό?'με' ή 'χωρίς' οικοδομική άδεια για να υπολογίσουμε το πρόστιμο? Και στην υπέρβαση δόμησης τί θα βάλω? 50 η 70?

Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρυμοτομικό και βέβαια υπάρχει (το έχω μπροστά μου) και βλέπω ότι το μισό περίπου σπίτι είναι μέσα στα 4 μέτρα (λογικά μεταξύ ΟΓ και ΡΓ), όπως επίσης ούτε κολλάει ούτε αφήνει Δ από τα γειτονικά οικόπεδα.

 

ΔΗΛΑΔΗ

 

Εγώ θα λάβω υπόψη μου ότι επειδή τώρα υπάρχει ρυμοτομικό, η "φέτα" που είναι εκτός ΟΓ είναι παράνομη?

Link to comment
Share on other sites

Ρυμοτομικό και βέβαια υπάρχει (το έχω μπροστά μου) και βλέπω ότι το μισό περίπου σπίτι είναι μέσα στα 4 μέτρα (λογικά μεταξύ ΟΓ και ΡΓ), όπως επίσης ούτε κολλάει ούτε αφήνει Δ από τα γειτονικά οικόπεδα.

 

ΔΗΛΑΔΗ

 

Εγώ θα λάβω υπόψη μου ότι επειδή τώρα υπάρχει ρυμοτομικό, η "φέτα" που είναι εκτός ΟΓ είναι παράνομη?

 

Αν κατάλαβα καλά, το κτίριο βρίσκεται εντός της υποχρεωτικής πρασιάς. Αν ναι, τότε τα μ² που βρίσκονται εντός πρασιάς, υπολογίζονται στο Ε.Ε.Πρόστιμο.

Εκεί που έχει πρόβλημα είναι στις αποστάσεις Δ. Την στιγμή που δεν έχεις κυρωμένη πράξη εφαρμογής, δεν γνωρίζεις τα τελικά όρια του οικοπέδου. Κατ' επέκταση δεν μπορείς να ξέρεις τις αποστάσεις του κτιρίου από τα πλαϊνά και πίσω όρια του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.