Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω περίπτωση σε ρετιρέ όπου έχει γίνει επέκταση ενός δωματίου. Το θέμα είναι ότι στα σχέδια το συγκεκριμένο κομμάτι δεν υπολογίζεται ως εξώστης ή ημιυπαίθριος.

Πρόσβαση για την πολυκατοικία στο σημείο δεν υπάρχει, οπότε τι χώρος θεωρείται αυτός πολεοδομικά?Σαφέστατα είναι ιδιοκτησία του ρετιρέ αλλά ως τι θα δηλωθεί στο νόμο?

 

Ή απλώς βάζω υπέρβαση δόμησης ΚΧ και καθάρισα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκεί που πάω να προχωρήσω επιστρέφω πίσω αμέσως.

Δηλαδή ακόμα δε κατάλαβα, το θέμα με τα τμ δόμησης, κάλυψης και ύψους.

Χιλιειπωμένο αλλά δεν κατέληξα.

 

Μετράω τα μετρα μιας επεκτασης στο ισόγειο εκτός κάλυψης της άδειας.

 

Επομένως έχω υπέρβαση δόμησης. ΟΚ

Υπέρβαση κάλυψης έχω μόνο όταν η επέκταση μαζί με το κτίσμα μου ξεπερνάνε τα επιτρεπόμενα ή έχω τα μέτρα της επέκτασης και απλά βρίσκω το ποσοστό τους βάση τα επιτρεπόμενα;

Υπολογίζω υπέρβαση ύψους πάλι έχω όταν υπερβαίνω το ύψος της περιοχής ή όταν υπερβαίνω το ύψος της άδειας; (μιλάω για το Ν4014 και όχι γενικα)

 

Έντιτ: Το ο,5 πάει σε τωρινή ή προηγούμενη χρήση;

Τίποτα --> Β. Χ = Συντ. 0,50

Τίποτα --> Κ.Χ. = Συντ. 1,00

Β.Χ. --> Β.Χ. = Συντ. 0,50

Β.Χ. --> Κ.Χ. = Συντ. 1,40Χ0,50=0,70 ;

 

Είναι δηλαδή απίστευτο πως ενώ έχει στα παραδείγματα παραβάσεις Δ και πλαϊνών αποστάσεων δεν υπολογίζει υπέρβαση κάλυψης.

 

ΕΓΚΎΚΛΙΟΣ 13: Σημειώνονται τα τετραγωνικά μέτρα υπέρβασης κάλυψης και το ποσοστό υπέρβασης της κάλυψης ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΛΥΨΗ, σύμφωνα με τους όρους δόμησης της περιοχής.

 

Τα κεφαλαία αναφέρονται μόνο στο ποσοστό ή και στα μέτρα;

 

Επίσης μισός χώρος εντός περιγράμματος κι μισός εκτός. Πόσα φύλλα υπολογισμού κάνω; 2? 1 για εντός και 1 για εκτός;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως κάποια διευκρίνηση σχετικά με αυθαίρετο που μετά από παλαιότερη καταγγελία πληρώνει ήδη πρόστιμο διατήρησης? Γνωρίζει κανείς αν υπάγεται στη ρύθμιση και αν ναι το νέο προστιμο θα συμψηφιστεί?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω τις εξής περιπτώσεις:

 

1) Ακίνητο εντός σχεδίου χωρίς Ο.Α. και σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, το οποίο αποτελείται από 3 οριζόντιες αυτοτελείς ιδιοκτησίες. Τμήμα του ισογείου έχει εξαιρεθεί από την κατεδάφιση με τον 1337/83. Καταθέτω μία αίτηση για όλο το ακίνητο ή τρεις; Η εξαίρεση θεωρείτΑι Ο.Α. για τον υπολογισμό του προστίμου;

 

2) Ακίνητο με αυθαιρεσίες εκτός σχεδίου (άρτιο και οικοδομήσιμο περίπου 10 στρ.) με Ο.Α. χωρίς σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, αποτελείται από δύο εν επαφή μεζονέτες (αυτοτελείς ιδιοκτησίες). Καταθέτω μία αίτηση για όλο το ακίνητο ή δύο;

 

Γενικότερα τι ισχύει σε ακίνητα χωρίς σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας; Τι γίνεται όταν κάποιος εκ των ιδιοκτητών των οριζόντιων ιδιοκτησιών να θέλει να τακτοποιήσει αυθαιρεσίες στο ακίνητό του;Μεταφέρθηκε η ερώτηση εδώ http://www.michanikos.gr/topic/24303-%CF%80%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD/page__gopid__357095#entry357095

Edited by geo21
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει το έξις :

 

Σε περιοχή εκτός σχεδίου σε ζώνη Α (περιοχή με χρήσεις γής αναψυχής, αθλητισμού και ορειβατικών καταφυγίων) έχει κτιστεί αυθαίρετη κατοικία νομιμοποιείται με το Ν4014/11.

Link to comment
Share on other sites

Pantira, για να αναφέρεις ορειβατικά καταφύγια μάλλον εννοείς ζώνη προστασίας ορεινου ογκου (προστατευόμενη περιοχή) και όχι ζώνη που ορίζεται από Ζ.Ο.Ε. Δες το http://www.michanikos.gr/topic/24166-%ce%91%ce%a5%ce%98%ce%91%ce%99%ce%a1%ce%95%ce%a4%ce%9f-%ce%a3%ce%a4%ce%97%ce%9d-%ce%84%ce%92-%ce%96%ce%a9%ce%9d%ce%97-%ce%a5%ce%9c%ce%97%ce%a4%ce%a4%ce%9f%ce%a5/page__view__findpost__p__353574

Link to comment
Share on other sites

pan 77 σε ευχαριστώ για την απάντηση σου το συγκεκριμένο ακίνητο βρίσκεται στο γέρακα εντός ζώνης Α (Πεντέλη ) και βάση αυτό επιτρέποντα χρήσεις : κτίρια αναψυχής, αθλητισμού, γεωργικών αποθηκών εώς 20 τ.μ .

Το θέμα είναι εάν νομιμοποιείται με το Ν4014/11

Link to comment
Share on other sites

για δειτε κι αυτο http://www.enet.gr/?...llada&id=323467

καταργειται το 2000 ευρω.......η κανω λαθος;ερωτηση 8

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.