Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Και εγώ έτσι το βλέπω, αλλά άντε πείσε τον ιδιοκτήτη ο οποίος άκουσε για σοφίτα και επιμένει να δηλώσει τη δική του με το 50%...................

Τί έχουν ακούσει τα αυτάκια μας και τί έχουν να ακούσουν ακόμα...:shock:

 

Και καλά να τ' ακούς από ιδιοκτήτες ..... στο κάτω κάτω δεν είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν τι θέλει να πει ο ποιητής....

 

Το κακό είναι ότι τα ακούμε και από αυτούς (στο ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ) που υποτίθεται ότι γνωρίζουν τόσα ώστε να βοηθάνε κι εμάς που αναρωτιόμαστε....

 

Με κάτι τέτοια αναρωτιέμαι γιατί προτίμησα να γίνω πολιτικός μηχανικός η γυναίκα και δεν έγινα κομμώτρια.... :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να τί αναφέρει ο υπουργός μας...

 

δύο κέντρα τηλεφωνικής εξυπηρέτησης – ένα για πολίτες και ένα για μηχανικούς – έχουν στηθεί για να υποστηρίξουν τους ενδιαφερόμενους πολίτες

 

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Σε άλλον κόσμο πρέπει να ζει ο τύπος...

 

Υ.Γ. Συγγνώμη για το εκτός θέματος αλλά έχω αγανακτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει την ίδια ερώτηση και πριν....

 

Ήθελα να ρωτήσω..εστω σε ενα οικοπεδο το οποίο έχει άδεια για κάποιο κτίσμα...αλλά...έχει κτιστεί και μια μεταλλική αποθήκη απο δίπλα 200 τμ θα υπολογιστεί σαν βοηθητικός χώρος?(ΝΑΙ) Βάζω οτι έχει άδεια?(ΝΑΙ)

Είδος χρήσης τι βάζω?

Αλλαγή χρήσης? οχι ετσι δεν είναι αφου κανονικά για αυτό δεν έχω άδεια.αρα δεν είχε κάποια χρήση πριν...:confused:

 

αν δεν υπερβαίνει ελάχιστες αποστάσεις απο κτιρια...υπερβαση υψους κ.α. πρέπει μετά ο ιδιοκτήτης να βγάλει και άδεια μεσα στα επόμ,ενα 3 χρόνια? που σημαινει πληρώνει το παράβολο πχ 500-6000 και μετά κανονικα της μελέτες σε εμένα? και δεν πληρώνει προστιμο???

 

και κάτι άλλο κλεισμένα μπαλκόνια υπογίζονται σαν κυρια χρηση ανάλογα με τα τετραγωνικα και βάζουμε και αλλαγή χρήσης

Τα σκεπαστρα πάνω απο τα μπαλκόνια (προέκταση της σκεπής) που δεν υπήρχαν στην άδεια....υπολογίζονται με αναλυτικό??

ευχαριστω..... και συγνωμη για τις πολλες ερωτήσεις...αλλα μπερδευτικα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι στην πράξη και αυθαίρετα ΔΕΝ μπορεί να χρησιμοποιείται ως κύριος χώρος ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στο τμήμα της που διαθέτει ένα αποδεκτό ύψος (είτε στην πράξη είτε και στους τύπους).

 

Εξάλλου στον 4014 ΔΕΝ αναφέρεται πουθενά ότι πρέπει να πληρεί τον κτιριοδομικό προκειμένου να δηλωθεί ότι έχει κύρια χρήση (κι αυτό γιατί εξ ορισμού μιλάμε για αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις).

 

Είναι σα να λέμε ότι αν κάποιος έχει κατασκευάσει έναν επιπλέον όροφο με λιγότερο ύψος από το απαιτούμενο (για κύρια χρήση) και το χρησιμοποιεί ως κατοικία, μπορεί να το δηλώσει ως βοηθητική χρήση!!!!!!!!!!

 

Οπότε και πάλι καταλήγουμε ότι για την εφαρμογή του -50% σημασία έχει η εγκατεστημένη χρήση και όχι ΜΟΝΟ αν βρίσκεται σε υπόγειο, πατάρι κ.λ.π.

 

 

Η έκπτωση 50% κατά τη γνώμη μου προκύπτει ΜΟΝΟ στους χώρους που κατασκευάστηκαν αυθαίρετα και ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ βοηθητική χρήση.

 

π.χ. υπόγειο ή σοφίτα ή δώμα κ.λ.π. που δε φαινόταν στην άδεια και χρησιμοποιείται ως βοηθητικός χώρος και μόνο.

 

Αυθαίρετες: αποθήκες,χώροι στάθμευσης,λεβητοστάσια,κλπ Τελικώς * 0,5 μειωτικό συντελεστή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σε κτίσμα εκτός σχεδίου και χωρίς Ο.Α. όταν έχουμε υπέρβαση ύψους της στέγης πως υπολογίζεται? Με αναλυτικό τα επιπλέον μέτρα?

Επίσης το σκέπαστρο πάνω στον εξώστη υπολογίζεται?

Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθώ,

Κτίριο με Ο.Α. με υπόγειο στο οποίο έγινε αλλαγή χρήσης βγάζει μεγαλύτερο πρόστιμο από το εάν στην Ο.Α. δεν υπήρχε το υπόγειο....

...γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Thodori4

Έχεις ποστάρει δύο διαδοχικά μηνύματα 753, 754. Και στο μεθεπόμενο ακριβώς 756 κάνεις παράθεση το 754 για να συμπληρώσεις. Είναι κουραστικό. Κάνε επεξεργασία.

 

Mα με τόση ζαλάδα έχω χάσει τη μπάλα...Συγνώμη πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχεις κλειστό εξώστη εκτός Ο.Γ., μέσα σε προκήπιο, με υπέρβαση κάλυψης (αφού οι εξώστες δε μετράνε στην κάλυψη) και φυσικά υπέρβαση δόμησης τα τ.μ. του κλειστού εξώστη, δεν είναι 1 παράβαση? Θεωρούνται ως πιο πολλές οπότε πάμε με υπολογισμό και όχι 2χιλιαρο? Μας συμφέρει αυτό...

 

Συνάδελφε σε παραπέμπω στο παράδειγμα 3 (εντός σχεδίου) του υπουργείου:

Για αυθαιρεσία μέσα στο προκήπιο λαμβάνουν μόνο συντελεστή για την υπέρβαση στο προκήπιο (εν προκειμένω 1.8-) και δεν ασχολούνται διόλου με την κάλυψη (συντελεστης 1,2 ή 1,4). Το αυτό και για παραβίαση του Δ. Άρα το συμπέρασμα που αβίαστα προκύπτει είναι ότι ο συντελεστής για υπέρβαση κάλυψης (7) μπαίνει μόνο για περιπτώσεις εντός οικοδομήσιμου τμήματος οικοπέδου (μέσα από την Ο.Γ.) και ταυτοχρόνως δεν θίγεται το Δ. Το αντίθετο -δηλαδή να τα λαμβάναμε και τα δύο υπ΄οψη θα ήταν άδικο- διότι θα εκτινασσόταν το πρόστιμο.

 

Kαλησπερα σε ολους.

Αν και παρακολουθω εδω και πανω απο 1 χρονο το site, εγινα μελος σχετικα προσφατα και αυτο ειναι το πρωτο μηνυμα που στελνω.

 

Μια ερωτηση:

Εχω μια υποθεση με κλειστη βεραντα 13,52τ.μ. η οποια εμπιπτει σε ολα οσα γραφει στο αρθρο 24,παρ. 6β, δηλ. συνολικής επιφάνειας μέχρι είκοσι (20) τ.μ. και δεν υπερβαίνει το ποσοστό 20% της επιτρεπόμενης επιφανείας, βρίσκεται εντός οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου και δεν υπερβαίνει το 10% του επιτρεπόμενου ύψους βάσει της οικοδομικής άδειας.

Το βαζω για υπολογισμο προστιμου μεσω ΤΕΕ και μου βγαζει προστιμο 485,50€ και οχι 2000€ που κανονικα θα επρεπε!!

Τι γινεται?Μηπως κανω κατι λαθος..ή απλα το συστημα δεχεται το μικροτερο προστιμο?

Ευχαριστω..

 

Φίλε μου, έχω κλειστό εξώστη 6 τ.μ. περίπου και ο οποίος δεν πληροί τις προϋποθέσεις του άρθρου 24 παράγραφος 6β γιατί είναι εκτός οικοδομήσιμου τμήματος (στο προκήπιο) και μου βγάζει πρόστιμο 850 ευρώ, ενώ αν ήταν μέσα από την Ο.Γ. (πιο ''ελαφριά'' παράβαση κατ' εμέ) θα πήγαινα με τα 2000!!

Παράνοια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.