Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

καλησπερα συναδελφοι...

εχω μια περιπτωση δηλωσης αυθαιρετου οπου...

σε α' οροφο υπαρχουν δυο ιδιοκτησιες (διαμερισματα- περιπου 60τμ το καθενα) τα οποια ανηκουν και τα δυο στον ιδιο ιδιοκτητη κατα πληρη κυριοτητα...η αυθαιρεσια η οποια εχει συντελεσθει αφορα μια αυξηση του εμβαδου του ενος διαμερισματος εις βαρος του αλλου κατα 4,80τμ...εχει πραγματοποιηθει με καθαιρεση κοινων τοιχων και χωρις καμια αδεια εγκρισης εργασιων ή αδεια νεων διαρρυθμισεων...σε οτι αφορα το περιγραμμα του οροφου δεν υπαρχει καποια αυθαιρεσια εκτος καλυψης, δομησης, υψους κτλ. Για ορθη βεβαιωση μηχανικου για μεταβιβαση, δεν πρεπει να το ταχτοποιησω αυτην την αυθαιρεσια;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρείται αυθαιρεσία, άρα δε μπορείς να δώσεις βεβαίωση. Ωστόσο, ίσως δε χρειάζεται να το τακτοποιήσεις τώρα με τον 4014, αλλά να βγάλεις κανονικά άδεια από την πολεοδομία. Δεν ξέρω να σου πω περισσότερα, γιατί είμαι νέος συνάδερφος.

 

INZAGHI

Μία λύση είναι αυτή, αλλά να έχει υπόψη του ο καθένας (μηχανικός και πελάτης) ότι εάν τελικά ζητηθεί "απόδειξη" για τη χρονολογία της αυθαιρεσίας και δεν υπάρχει, τότε ίσως να μας τα βάλουν μετά το 2004 !!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται αυθαιρεσία, άρα δε μπορείς να δώσεις βεβαίωση. Ωστόσο, ίσως δε χρειάζεται να το τακτοποιήσεις τώρα με τον 4014, αλλά να βγάλεις κανονικά άδεια από την πολεοδομία. Δεν ξέρω να σου πω περισσότερα, γιατί είμαι νέος συνάδερφος.

 

INZAGHI

Μία λύση είναι αυτή, αλλά να έχει υπόψη του ο καθένας (μηχανικός και πελάτης) ότι εάν τελικά ζητηθεί "απόδειξη" για τη χρονολογία της αυθαιρεσίας και δεν υπάρχει, τότε ίσως να μας τα βάλουν μετά το 2004 !!!

 

CGIOUVANO

Συμφωνώ και εγω συναδελφοι σε οτι αναφερατε...μπορει ομως να λυθει το ζητημα αυτο με μια αδεια εγκρισεων εργασιων μικρης κλιμακας η πρεπει να παω με αδεια νεων διαρρυθμισεων αυξανοντας το κοστος για τον πελατη;

Link to comment
Share on other sites

Το όνομά σου γιατί το έγραψες? Εγώ (ο architect_duth) έγραψα το "inzaghi" γιατί απαντούσα σε αυτόν ! :razz: :grin:

 

ΛΟΙΠΟΝ...

Μετά από πολλοστή ανάγνωση των χαρτιών που περιτριγυρίζουν το γραφείο μου συνειδητοποίησα το εξής:

 

Στο ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ του ΤΕΕ για το πρόγραμμά του λέει στη σελίδα 17:

 

"Δήλωση σε Ολοκληρωμένη Υπαγωγή"

"Στο διάστημα που γίνονται... Όταν τις ολοκληρώσει πρέπει να οριστικοποιήσει τα μεγέθη και το είδος των παρεμβάσεων, να υπολογίσει το τελικό πρόστιμο και να αναθεωρήσει τις τελικές πληρωμές."

 

Από αυτό συνειδητοποιώ ότι και να κάνουμε λάθος στο "προσωρινό πρόστιμο" που βγάζουμε και καταθέτουμε στο σύστημα, μπορούμε κατά το τελικό στάδιο να διορθώσουμε τα ΠΑΝΤΑ.

 

Άρα αυτό σημαίνει ότι, λόγω έλλειψης χρόνο, μπορούμε τώρα στο 2μηνο (50 μέρες) να κάνουμε μία γρήγορη αποτύπωση και μετά, στους 4 μήνες διορία, να κάνουμε αναλυτικά και σωστά τη δουλειά μας!

 

Τι λέτε? Ισχύει η λογική μου?

Link to comment
Share on other sites

@ mkara : Η παλαιότητα ανήκει στη Δεύτερη κατηγορία (83-03)

@ Manolis gon : Γιατί στην περίοδο 83-03? Σημασία δεν έχει πότε εκδόθηκε η άδεια αλλά πότε έγιναν οι παραβάσεις, δηλ σε άδεια του 65 άμα κάνω παράβαση το 2010 θα πάει πριν το 83?

 

Η αδεια βγηκε το καλοκαιρι του 2003 και οι εργασιες αρχισαν αμεσως. Ο ιδιοκτητης ομως μου λεει οτι τα τιμολογια ξεκινησαν να κοβονται αρχες του 2004...αυτο οσον αφορα την αποδειξη του χρονου που εγιναν οι εργασιες. Οποτε, νομιζω οτι θα πρεπει να παει στην κατηγορια μετα το 2004...δυστυχως για τον πελατη...

 

@ mkara : Ο ημιυπαίθριος ως αλλαγής χρήσης με τον 3843 (να προλάβεις μέχρι τέλος Οκτωβρίου)

 

Το ανεφερα κι εγω στον ιδιοκτητη, αλλα καποιος λεει του ειπε οτι τον συνφερει καλυτερα να παει σαν αυθαιρετο (με τον 4014) και οχι σαν αλλαγη χρησης (με τον 3843)

 

@ mkara : Και οι δύο χώροι είναι κύριοι.

@ Manolis gon : Για τους χώρους τώρα, αν πας με τον 4014 τότε ο ΗΧ είναι βοηθητικός (σύμφωνα με το παράδειγμα του ΥΠΕΚΑ για τι υπόγειο που έγινε κατοικία) και η ταράτσα (μάλλον εννοείς κάποιος χώρος στην ταράτσα που δεν υπήρχε στην άδεια) σαν κύριος χωρος.

 

Σαν ταρατσα εννοω, ενα χωρο που ειχε δειχτει στην ο.α. σαν...ταρατσα. Χωρος που απο κατω υπαρχει οικια, διπλα υπαρχει νομιμος ημιυπαιθριος (αυτος που θελει να τακτοποιησει επισης) και γυρω γυρω του στηθαιο. Απο πανω υπαρχει αερας. Στην ο.α. δεν φαινεται να εχει καμια χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχας συγνωμη αν εχει απαντηθει η ερωτησή μου...αλλα ακομα είμαι στην σελίδα 40!!

Ήθελα να ρωτήσω..εστω σε ενα οικοπεδο το οποίο έχει άδεια για κάποιο κτίσμα...αλλά...έχει κτιστεί και μια μεταλλική αποθήκη απο δίπλα 200 τμ θα υπολογιστεί σαν βοηθητικός χώρος? και τέλος? Βάζω οτι έχει άδεια?

αν δεν υπερβαίνει ελάχιστες αποστάσεις απο κτιρια...υπερβαση υψους κ.α. πρέπει μετά ο ιδιοκτήτης να βγάλει και άδεια μεσα στα επόμ,ενα 3 χρόνια? που σημαινει πληρώνει το προστιμο πχ 500-6000 και μετά κανονικα της μελέτες σε εμένα?

 

και κάτι άλλο κλεισμένα μπαλκόνια ή σκεπαστρα πάνω απο τα μπαλκόνια (προέκταση της σκεπής) που δεν υπήρχαν στην άδεια....υπολογίζονται με αναλυτικό?

ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

INZAGHI

Μία λύση είναι αυτή, αλλά να έχει υπόψη του ο καθένας (μηχανικός και πελάτης) ότι εάν τελικά ζητηθεί "απόδειξη" για τη χρονολογία της αυθαιρεσίας και δεν υπάρχει, τότε ίσως να μας τα βάλουν μετά το 2004 !!!

Και πως μπορει να αποδειχθει η αυθαιρεσια ποια στιγμη εγινε?

Δεν ειναι κατι που μπορει να φαινεται σε αεροφωτογραφια, ουτε σε καποιο εντυπο εφοριας, ως παραπανω τετραγωνικα για να γινει η διασταυρωση απο εκει

Οποτε, μια απλη υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη θα λυσει το θεμα....

 

Δε νομιζω πως μπορει να δημιουργηθει προβλημα εν τοιαυτει περιπτωσει...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. σε διαμερισμα μου σε οικοδομη(τελευταιος οροφος) εχω κλεισει τον εξωστη με μικρη κεραμοσκεπη και τζαμαρια.μπορει το προστιμο αυτο για την αυθαιρεσια να υπολογιστει με αναλυτικο προυπολογισμο η πρεπει να παει με τετραγωνικα,τιμη ζωνης κτλ? ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.