Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

σε βιομηχανικό κτίριο(γκαραζ)εντος σχεδιου, με Ο.Α, υπάρχει 80 τ.μ. μεταλλικό υπόστεγο ανοικτοό από όλες τις πλευρές.κ υπάρχει υπέρβαση δόμησης.το προστιμο υπολογιζεται με αναλυτικο?γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης όροφος νόμιμος που απλα είναι πιο ψηλα απο την αδεια κατα 50 εκ θα εχει το ιδιο προστιμο με επιπλεον οροφο πανω απο το νομιμο;

 

ΠΧ ο τελευταίος 4ος οροφος μιας οικοδομης ξεπερναει το υψος της αδεια κατα 50 εκ.

Στο δωμα ομως εχει γινει επιπλεον κατοικια με ιδια τμ οπως του 4ου.

Αυτες οι δυο υποθεσεις θα πληρωσουν το ιδιο προστιμο;

 

Δηλ τα τμ τους επι το συντελεστη υπερβασης υψους επι τα υπολοιπα;

 

Επιπλέον μπαίνουν γενικά τμ μονο για υπερβαση καθ' υψους;

Η η διαφορά του 4 από του 5ου ειναι οτι στον 5ο εχουμε και υπέρβαση δόμησης;

Ναι αλλα αν δεν βαλω τμ για τον 4ο θα εχω προστιμο μηδεν...

 

Αφού δεν έχω υπέρβαση δόμησης όταν σε νομιμο οροφο απλα ειμαι πιο πανω απο το υψος της περιοχης λόγω αυξησης ελευθερου υψους της κατοικιας εσωτερικά, τι τετραγωνικα βάζω;

Link to comment
Share on other sites

1. Σε χώρο υπογείου που δε φαίνεται σε ΟΑ έχει γίνει κατοικία:

Εκεί έχουμε αλλαγή χρήσης; ΟΧΙ

Εχουμε το μειωτικό συνελεστή 50%; ΟΧΙ

Μπορώ να βγάλω άδεια για το υπόγειο αυτό αν έχω υπόλοιπο δόμησης;

 

2. Σε μετατροπή ΗΧ σε κατοικία:

Έχουμε αλλαγή χρήσης;

Έχουμε το συντελεστή δόμησης;

 

1. Τί εννοείς δε φαίνεται σε ΟΑ είναι αυθαίρετο σαν κτίσμα; Αν ναι δεν είναι αλλαγή χρήσης γιατί δεν ήταν δηλωμένο ποτέ σαν υπόγειο. Με υπόλοιπο δόμησης κάνεις νομίζω αναθεώρηση άδειας και το περιλαμβάνεις αν σου φτάνει.

2. Σε μετατροπή ΗΧ σε κατοικία έχουμε αλλαγή χρήσης. Αν έχεις και περιθώριο σ.δ. το περιλαμβάνεις κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι αυθαίρετο. Επισης υπολοιπο δομησης υπαρχει και τα καλυπτει και τους ΗΧαλλα μπορει να βγει τετοια αδεια για υπογειο κατω απο νομιμο κτισμα;

Τα δηλωνω δηλαδη και παω μετα να βγαλω ΟΑ; και αν δεν βγαινει τοτε τι κανουμε;

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον μπαίνουν γενικά τμ μονο για υπερβαση καθ' υψους;

Η η διαφορά του 4 από του 5ου ειναι οτι στον 5ο εχουμε και υπέρβαση δόμησης;

Ναι αλλα αν δεν βαλω τμ για τον 4ο θα εχω προστιμο μηδεν...

 

Αφού δεν έχω υπέρβαση δόμησης όταν σε νομιμο οροφο απλα ειμαι πιο πανω απο το υψος της περιοχης λόγω αυξησης ελευθερου υψους της κατοικιας εσωτερικά, τι τετραγωνικα βάζω;

 

Δες εδώ σ'αυτή τη συζήτηση το ποστ #10 νομίζω ότι σε καλύπτει http://94.75.231.139/showthread.php?t=28431

 

Ναι ειναι αυθαίρετο. Επισης υπολοιπο δομησης υπαρχει και τα καλυπτει και τους ΗΧαλλα μπορει να βγει τετοια αδεια για υπογειο κατω απο νομιμο κτισμα;

Τα δηλωνω δηλαδη και παω μετα να βγαλω ΟΑ; και αν δεν βγαινει τοτε τι κανουμε;

 

Του πότε είναι η οικοδομή; Κοίτα λογικά πρέπει να βγάλεις καινούργια άδεια γιατί για αναθεώρηση πρέπει να ισχύει η παλιά με ότι συνεπάγεται αυτό. Για μένα πήγαινε στην πολεοδομία και ψάξτο λίγο πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία. Πάντως αν έχεις περιθώριο στο σ.δ. δεν μπορείς να υπαχθείς και στον 4014. Για δες και σ'αυτά τα thread μήπως σε βοηθήσουν λίγο παραπάνω γιατί και γω δεν τα ξέρω πολύ καλά αυτά

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=26409&page=2

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=22641

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ liv25k

 

Κάνω επομένως νομιμοποίηση υπογείου και χαρακτηρισμο ως κυριας χρησης αφου εχω υπολοιπο δομησης και επισης και για τους ΗΧ το ιδιο αφου παλι καλυπτεται η δομηση. Αλλα ειναι μετα το 83 οποτε τα προστιμα θα ειναι πολλα. Επίσης μπορώ να κάνω όποτε θέλω τη διαδικασία νομιμοποίησης; Δε περιορίζομαι από κάποια χρονολογία παρά μονο απο τα προστιμα;

Δε γινεται να το τακτοποιησω με το νομο 4014 απλα για 30 χρονια;

Link to comment
Share on other sites

Ξεπερνιέται πηγαίνοντας στην κατηγορία "μετά από 01.01.2004".

 

:smile:

Συμφωνώ.

Αν δεν μπορείς να αποδείξεις την παλαιότητα, πας αναγκαστικά μετά το 2004...

Βέβαια στο κράτος που ζούμε, ενας θεός ξέρει τι θα ελέγξουν...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρουμε αν υπόγεια,πατάρια κτλ που δεν δηλώθηκαν με τον 3843 , και εχουν αλλαξει χρήση σε κατοικία παίρνουν τον συντελεστή 0,5 βοηθητικού χώρου όπως δείχνει το παράδειγμα του τεε? Έτσι βγάζουν σημαντικά μικρότερο απότι ο 3843 και άρα συμφέρει κάποιον να το δηλώσει με τον καινούριο νόμο..Αν κάποιος ξεκινησε διαδικάσια με τον 3843 μπορεί να την ακυρώσει και να πάει με τα καινούρια?

Link to comment
Share on other sites

Ενας ημιυπαιθριος 37 τ.μ., θεωρείτε οτι ειναι καλυτερα να παει σαν αλλαγη χρησης (με τον 3843) ή σαν αυθαιρετο (με τον 4014)?

 

 

Με τον 3843 εκτός από τακτοποίηση για 40 χρόνια (έναντι λιγότερων με τον 4014), έχεις και τη γραπτή διασφάλιση ότι δε θα σε κυνηγάνε για αναδρομικές χρεώσεις σε δημοτικά τέλη, ΙΚΑ κ.λ.π. Τον προτιμώ....

 

Τελικά ξέρουμε αν υπόγεια,πατάρια κτλ που δεν δηλώθηκαν με τον 3843 , και εχουν αλλαξει χρήση σε κατοικία παίρνουν τον συντελεστή 0,5 βοηθητικού χώρου όπως δείχνει το παράδειγμα του τεε? Έτσι βγάζουν σημαντικά μικρότερο απότι ο 3843 και άρα συμφέρει κάποιον να το δηλώσει με τον καινούριο νόμο..Αν κάποιος ξεκινησε διαδικάσια με τον 3843 μπορεί να την ακυρώσει και να πάει με τα καινούρια?

 

Θεωρώ ότι εφόσον έχουν αλλάξει σε κατοικία ΔΕΝ παίρνουν τον μειωτικό συντελεστή 50%. Αν προσθέσεις και τον παράγοντα που έγραψα παραπάνω περί μη εξασφάλισης μελλοντικών χρεώσεων... πιστεύω ότι συμφέρει ο 3843.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.