Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για δειτε κι αυτο http://www.enet.gr/?...llada&id=323467

καταργειται το 2000 ευρω.......η κανω λαθος;ερωτηση 8

 

δεν καταργείται συνάδελφοι.

αν κάποιος με πολύ ακριβή τιμή ζώνης, έχει παράβαση 20τμ. εννοείτε πως τον βολεύει να κάνει χρήση αυτής της διάταξης.

σε αντίθεση βέβαια με κάποιον που έχει φθηνή τιμή ζώνης.

γιαυτό μάλλον προνόησαν (και καλά κάνανε) να προσθέσουν

''ο ενδιαφερόμενος επιλέγει τον πλέον συμφέροντα.''

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η μια οψη του νομισματος...

 

Η αλλη λεει οτι εαν εφαπαξ καταβολη 2000€ ειναι ακριβοτερη απο τον αναλυτικο υπολογισμο του προστιμου με φυλλα καταγραφης που βγαινει 900€ λογου χαρη, τοτε προτιμαται το οικονομικοτερο για τον ιδιωτη...

 

Εγω ετσι το ερμηνευω...

 

Για να δουμε ομως πως το ερμηνευει το συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Όντως, υπάρχει και το θέμα εάν έχει αναβαθμιστεί το σύστημα για να δέχεται κάτω από τα εφάπαξ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε μια περίπτωση αυθαιρέτου που έχω :

Έχω ισόγειο κτίσμα του 1967 (χρήση άλλη κατοικία), χωρίς οικοδομική άδεια, 34τ.μ. και εφάπτεται σε αυτό κτίσμα 12τ.μ.(τουαλέτα & αποθήκη).Το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο εντός οικισμού.Κάνοντας υπολογισμό του προστίμου με διάφορα προγράμματα, προκύπτει 258Ε και παράβολο 500Ε.

Ερωτησεις :

α) Ισχύει αυτό το πρόστιμο?

β) Υπάρχει ελάχιστο όπως βγαίνει στο ΤΕΕ στα 2000Ε?

γ) Επειδή είναι άρτιο και οικοδομήσιμο μπαίνω υποχρεωτικά στην νομιμοποίηση άρα έκδοση οικοδ. αδείας σε 3 χρόνια?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε μια περίπτωση αυθαιρέτου που έχω :

Έχω ισόγειο κτίσμα του 1967 (χρήση άλλη κατοικία), χωρίς οικοδομική άδεια, 34τ.μ. και εφάπτεται σε αυτό κτίσμα 12τ.μ.(τουαλέτα & αποθήκη).Το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο εντός οικισμού.Κάνοντας υπολογισμό του προστίμου με διάφορα προγράμματα, προκύπτει 258Ε και παράβολο 500Ε.

Ερωτησεις :

α) Ισχύει αυτό το πρόστιμο?

β) Υπάρχει ελάχιστο όπως βγαίνει στο ΤΕΕ στα 2000Ε?

γ) Επειδή είναι άρτιο και οικοδομήσιμο μπαίνω υποχρεωτικά στην νομιμοποίηση άρα έκδοση οικοδ. αδείας σε 3 χρόνια?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

α) σποκλείεται.με 34τμ κύριο χώρο και (ας πούμε) 12τμ βοηθητικό, κάτι κάνεις λάθος.

β) ναι αλλά ούτε αυτό σε πιάνει γιατί θέλει ναχεις το πολύ 20τμ.

γ) ναι.

 

αν δεν έχουν πρόβλημα με την πολεοδομία (να τους έχει γίνει καταγγελεία και πρόστιμα δλδ)

γνώμη μου είναι καλύτερα να βγάλουν εξαρχής μια οικοδομική άδεια και να μην μπλέκουν με τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τη γνώμη όσων γνωρίζουν.

 

Εφόσον υπάρχει άδεια (αναφέρεται τύπου ΠΡΟΒΙΛ) συμπληρώνουμε ναι στο σχετικό πεδίο. (Μιλάμε για εκτός σχεδίου μη άρτιο, μη οικοδομήσιμο)

Για τυχόν παραβάσεις (νέα κτίσματα κλπ) στο οικόπεδο, θεωρώ ότι ελέγχουμε ποσοστό υπέρβασης αρχικής άδειας (<, > 50%).

 

Συμβαίνει το ίδιο και με την κάλυψη? Θεωρείται η αρχικά νόμιμη επιφάνεια ως "επιτρεπόμενη κάλυψη" ?

 

Επίσης αν στη θέση του αρχικού λυομένου έχει τοποθετηθεί άλλο ίδιας κατασκευής ισχύει η άδεια ή ειναι αυθάίρετο?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις :

α) Ισχύει αυτό το πρόστιμο?

β) Υπάρχει ελάχιστο όπως βγαίνει στο ΤΕΕ στα 2000Ε?

γ) Επειδή είναι άρτιο και οικοδομήσιμο μπαίνω υποχρεωτικά στην νομιμοποίηση άρα έκδοση οικοδ. αδείας σε 3 χρόνια?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

α) ΤΖ=250€ ? Είσαι σίγουρος?

β) Έχεις πάνω από 20μ²

γ) Όχι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, θα ηθελα μια γνωμη για την εξης περιπτωση:

 

σε οικοδομη εντος σχεδιου με αδεια εχουμε ισογειο καταστημα με μεγαλο καθαρο υψος (περι τα 6m) οπου κατασκευαστηκε αυθαιρετο παταρι

απο οσο γνωριζω το συγκεκριμενο μπορει να τακτοποιηθει ειτε με τον 4014 ειτε με τον προγενεστερο 3843

 

αφου αποτυπωσα την κατασταση και υπολογισα τα προστιμα με τους δυο νομους ειδα οτι συμφερει πιο πολυ με τον 4014

 

η αποριες μου ειναι οι εξης:

1. το παταρι χρησιμοποιειται ως χωρος γραφειων που εξυπηρετει το καταστημα. αρα καταλαβαινω οτι λαμβανεται ως χωρος κυριας χρησης οποτε δεν παιρνει το μειωτικο συντελεστη 0,5 στο πεδιο 5 του φυλλου καταγραφης... σωστα?

2. πρεπει μετα τη δηλωση να εκδοθει αδεια για τη νομιμοποιηση του? το λεω γιατι δεν υπαρχει υπολοιπο σ.δ

3. επειδη η τακτοποιηση επειγει λογω μεταβιβασης της ιδιοκτησιας, ακολουθειται καποια αλλη διαδικασια?

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

1. Τα πατάρια παίρνουν μειωτικό συντελεστή 0,5 ανεξάρτητα από τη χρήση τους.

2. Έκδοση άδειας θα έπρεπε αν υπήρχε υπόλοιπο σ.δ. Αφού δεν υπάρχει κάνεις τη δήλωση και πληρώνεις το πρόστιμο που υπολόγισες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.