Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλή σας μέρα.

Βλέπω οτι οι εύλογες απορίες μας έχουν δημιουργήσει σύγχυση και στους πολίτες. Ομολογώ οτι ο ίδιος έκανα ήδη έναν λάθος υπολογισμό στην % υπέρβαση της δόμησης της αυθαιρεσίας, λαμβάνοντας υπόψιν την οικοδομική άδεια και όχι τους όρους δόμησης της περιοχής, που είναι τελικά το ορθό (Εγκύκλιος 13 - Παράρτημα).

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας: Έχω έναν χώρο υπογείου, ο οποίος έχει μετατραπεί σε ΚΧ. Προσοχή: Δεν έχει γίνει περιμετρικά υποβιβασμός της στάθμης του εδάφους.

 

Το τμήμα Α φαινόταν στην οικοδομική άδεια ως ΒΧ. Απ ό,τι έχω καταλάβει, σε αυτό το τμήμα υπολογίζω μόνο την αλλαγή χρήσης του χώρου, με συντελεστή 0.50.

 

Το τμήμα Β δεν φαινόταν στην ΟΑ (επίχωση) και είναι και αυτός ΚΧ. Εκεί τι υπολογίζω; Υποθέτω υπέρβαση δόμησης με 0,50. Από συναδέλφους ακούω οτι πρέπει να βάλω και υπέρβαση κάλυψης, παρόλο που δεν εξέχει του νόμιμου περιγράμματος. Επίσης ακούω οτι απαιτείται και αναλυτικός για τις εργασίες του υπογείου, πράγμα που μοιάζει αρκετά δύσκολο. Πώς θα γίνει υπολογισμός στα μπετά πχ; Δυστυχώς όσο κι αν ψάχνω δεν έχω βρει κάτι σαφές.

Έχετε κάποια εικόνα για το υπογραμμισμένο;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα τη βοήθειά σας: Έχω έναν χώρο υπογείου, ο οποίος έχει μετατραπεί σε ΚΧ. Προσοχή: Δεν έχει γίνει περιμετρικά υποβιβασμός της στάθμης του εδάφους.

 

Το τμήμα Α φαινόταν στην οικοδομική άδεια ως ΒΧ. Απ ό,τι έχω καταλάβει, σε αυτό το τμήμα υπολογίζω μόνο την αλλαγή χρήσης του χώρου, με συντελεστή 0.50.

 

Το τμήμα Β δεν φαινόταν στην ΟΑ (επίχωση) και είναι και αυτός ΚΧ. Εκεί τι υπολογίζω;

 

Θεωρώ όσο κι αν φαίνεται περίεργο ότι τα τμήματα Α και Β πάνε και τα δύο με υπερβαση δόμησης, συντ. 50%, και ΟΧΙ αλλαγή χρήσης (πλέον τα έχεις αντιμετωπίσει ως κύριους χώρους απλά το 50 % μπαίνει γιατί είναι υπόγεια.

 

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα κάλυψης και αναλυτικού εργασιών

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο πολλών οριζόντιων ιδιοκτησιών.

 

Προκειμένου να γίνει ρύθμιση αυθαιρέτων κατασκευών, σε κτίριο πολλών οριζόντιων ιδιοκτησιών,

ο έλεγχος γίνεται σε όλο το κτίριο ή μόνο στο διαμέρισμα που μας έχει καλέσει ο ιδιοκτήτης;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ όσο κι αν φαίνεται περίεργο ότι τα τμήματα Α και Β πάνε και τα δύο με υπερβαση δόμησης, συντ. 50%, και ΟΧΙ αλλαγή χρήσης (πλέον τα έχεις αντιμετωπίσει ως κύριους χώρους απλά το 50 % μπαίνει γιατί είναι υπόγεια.

 

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα κάλυψης και αναλυτικού εργασιών

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εγώ είμαι της άποψης οτι δεν πρέπει να ασχοληθώ με αναλυτικό και με κάλυψη. Στο θέμα της δόμησης βλέπω το Παράδειγμα 2 του ΥΠΕΚΑ που αναφέρει 20μ² υπογείου που έγινε κύριος χώρος (υποθέτω οτι το παράδειγμα εννοεί οτι νόμιμα ήταν ΒΧ) και υπολογίζει ΚΑΙ αλλαγή χρήσης ΚΑΙ υπέρβαση δόμησης!

 

Κτίριο πολλών οριζόντιων ιδιοκτησιών.

 

Προκειμένου να γίνει ρύθμιση αυθαιρέτων κατασκευών, σε κτίριο πολλών οριζόντιων ιδιοκτησιών,

ο έλεγχος γίνεται σε όλο το κτίριο ή μόνο στο διαμέρισμα που μας έχει καλέσει ο ιδιοκτήτης;

 

Όχι δεν απαιτείται έλεγχος σε όλο το κτήριο, παρά μόνο στο διαμέρισμα του ιδιοκτήτη. Ωστόσο αν το αυθαίρετο τμήμα δε βρίσκεται σε τμήμα αποκλειστικής χρήσης, αλλά σε κοινόχρηστο ή έχει πραγματοποιηθεί σύσταση οριζοντίων κατ΄επέκταση, δίχως τον ορισμό χώρων αποκλειστικής χρήσης, απαιτείται συναίνεση των υπόλοιπων ιδιοκτητών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι, θα μπορουσε να μου πει καποιος τι γίνεται σε περίπτωση κατα την οποία μεταλλικό κτήριο στην Ο.Α εχει κατασκεύασθει από οπλισμένο σκυρόδεμα? Πώς υπολογ'ιζω το πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλή σας μέρα.

Βλέπω οτι οι εύλογες απορίες μας έχουν δημιουργήσει σύγχυση και στους πολίτες. Ομολογώ οτι ο ίδιος έκανα ήδη έναν λάθος υπολογισμό στην % υπέρβαση της δόμησης της αυθαιρεσίας, λαμβάνοντας υπόψιν την οικοδομική άδεια και όχι τους όρους δόμησης της περιοχής, που είναι τελικά το ορθό (Εγκύκλιος 13 - Παράρτημα).

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας: Έχω έναν χώρο υπογείου, ο οποίος έχει μετατραπεί σε ΚΧ. Προσοχή: Δεν έχει γίνει περιμετρικά υποβιβασμός της στάθμης του εδάφους.

 

Το τμήμα Α φαινόταν στην οικοδομική άδεια ως ΒΧ. Απ ό,τι έχω καταλάβει, σε αυτό το τμήμα υπολογίζω μόνο την αλλαγή χρήσης του χώρου, με συντελεστή 0.50.

 

Το τμήμα Β δεν φαινόταν στην ΟΑ (επίχωση) και είναι και αυτός ΚΧ. Εκεί τι υπολογίζω; Υποθέτω υπέρβαση δόμησης με 0,50. Από συναδέλφους ακούω οτι πρέπει να βάλω και υπέρβαση κάλυψης, παρόλο που δεν εξέχει του νόμιμου περιγράμματος. Επίσης ακούω οτι απαιτείται και αναλυτικός για τις εργασίες του υπογείου, πράγμα που μοιάζει αρκετά δύσκολο. Πώς θα γίνει υπολογισμός στα μπετά πχ; Δυστυχώς όσο κι αν ψάχνω δεν έχω βρει κάτι σαφές.

Έχετε κάποια εικόνα για το υπογραμμισμένο;

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Ως επιτρεπόμενο για μια ιδιοκτησία (σε περίπτωση πολυκατοικίας) λαμβάνεις ως μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση αυτήν που αντισοιχεί σε όλο το οικόπεδο ή στη συγκεξριμένη ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

.........

Όχι δεν απαιτείται έλεγχος σε όλο το κτήριο, παρά μόνο στο διαμέρισμα του ιδιοκτήτη. .......

 

Την βρίσκω σωστή την απάντησή σου, την ίδια άποψη έχω και 'γώ,

 

Τι κάνουμε όμως με το Διάγραμμα Κάλυψης που απαιτείται;

 

Αποτυπώνουμε πάνω στο Δ.Κ. τα επιπλέον μέτρα των αυθαίρετων κατασκευών, της ιδιοκτησίας που γνωρίζουμε

και αγνοούμε τα τυχόν άλλα αυθαίρετα των υπολοίπων

Link to comment
Share on other sites

Ο μειωτικός συντελεστής μπαίνει σε ξεμπαζωμένα υπόγεια;

Πλέον δεν ειναι υπόγεια στάθμη και στο παράδειγμα στην εγκύκλιο δεν τον υπολογιζει.

Είναι μεγάλη διαφορά προστίμων όπότε ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Ως επιτρεπόμενο για μια ιδιοκτησία (σε περίπτωση πολυκατοικίας) λαμβάνεις ως μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση αυτήν που αντισοιχεί σε όλο το οικόπεδο ή στη συγκεξριμένη ιδιοκτησία;

 

Η επιτρεπόμενη δόμηση αφορά πολεοδομικά στο οικόπεδο. Η αναγωγή της δόμησης μέσω των συμβολαίων σε χιλιοστά ανά οριζόντια είναι διαφορετικό πράγμα. Βάσει της Εγκυκλίου 13, Παράρτημα , αριθμός 5: Επίσης σημειώνεται το ποσοστό υπέρβασης δόμησης κάθε αυθαίρετης κατασκευής ως προς τη μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση στο συγκεκριμένο οικόπεδο / γήπεδο.

Αντίστοιχα τονίζεται και για την υπέρβαση κάλυψης.

.

Την βρίσκω σωστή την απάντησή σου, την ίδια άποψη έχω και 'γώ,

 

Τι κάνουμε όμως με το Διάγραμμα Κάλυψης που απαιτείται;

 

Αποτυπώνουμε πάνω στο Δ.Κ. τα επιπλέον μέτρα των αυθαίρετων κατασκευών, της ιδιοκτησίας που γνωρίζουμε

και αγνοούμε τα τυχόν άλλα αυθαίρετα των υπολοίπων

 

Στην ημερίδα που έγινε στην Κόρινθο από το ΤΕΕ Πελοποννήσου την περασμένη εβδομάδα, το συμπέρασμα που προκύπτει είναι οτι αποτυπώνουμε το νόμιμο περίγραμμα και την αυθαιρεσία που μας αφορά. Είναι λογικό, γιατί δεν μπορούμε να εισέλθουμε σε χώρους αποκλειστικής χρήσης άλλων ιδιοκτητών, ούτε να αποτυπώσουμε αυθαίρετες συνενώσεις, αλλαγές χρήσης κτλ

 

Με άλλα λόγια το ΔΚ δεν θα αποτυπώνει την υπάρχουσα κατάσταση, αλλά την αυθαιρεσία της συγκεκριμένης ιδιοκτησίας σε σχέση με την ΟΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ακίνητο με ο.α. εκτος σχεδίου με διαφορετικό περιγραμμα απο εκεινο της αδειας αλλά στην ίδια θέση, και υπέρβαση δομησης κατα 12 μ2, πως υπολογίζω το πρόστιμο?

Το υπολογίζω αφού από το νεο περίγραμμα αφαιρέσω τα τμήματα που συμπίπτουν με την ο.α.?Δηλώνω μόνο τη διαφορά από το εμβαδον(δηλ. 12)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.