Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Συνάδελφοι, μιὰ ἐρώτηση ποὺ ἀκόμα δὲν ἔχω βρεῖ ἀπάντηση στὶς σελίδες τῆς συζήτησης:

 

Μιὰ οἰκοδομὴ ἐκτός σχεδἰου εἶναι κτισμένη στὰ τετραγωνικὰ ἀκριβῶς ὅπως στὴν ἄδεια, ἀλλὰ λόγω μετατόπισης βγαίνει ἡ μισὴ π.χ. ἐντός τῆς ὑποχρεωτικῆς πλάγιας ἀπόστασης δ.

Στὰ τετραγωνικὰ ὑπέρβασης δόμησης βάζω κανονικὰ τὸ τμῆμα ποὺ εἰσέρχεται στὸ δ, επιλέγοντας καὶ τοὺς ἀντίστοιχους συντελεστές δόμησης/κάλυψης/πλάγιας ἀπόστασης;

 

Σὲ αὐτὴ τὴν περίπτωση βγαίνει πρόστιμο ἰσάξιο μὲ μιὰ αὐθαίρετη κατασκευὴ ποὺ θὰ μποροῦσε νὰ εἴχε κτιστεῖ πλέον τῆς νόμιμης, ἐφόσον ἡ τελευταία ἦταν κανονικὰ ἐντός οικ. γραμμῆς.

Ἢ τίθεται ἡ δυνατότητα νὰ χρεωθεῖ ὥς πολεοδομικὴ παράβαση;

1ο post του συναδελφου και τραβαει τα βλεμματα με τη μια....

Γραφεις με πολυτονικο?????????????? :shock: :shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα και εγώ την ευγενική σας αρωγή. Σε κεραμοσκεπής κατοικία προ του 1955 έγινε το 1998 προσθήκη κατ' επέκταση και καθ' ύψους διώροφης μεζονέτας επί pılotıs, με την ιδιαιτερότητα ότι 2 από τις κολώνες της μεζονέτας θεμελιώθηκαν μέσα στην κατοικία του 1955. Αφαιρέθηκε προφανώς η κεραμοσκεπή , θεμελιώθηκαν οι κολώνες αλλά όταν ξανακατασκευάστηκε η επικάλυψη του κτιρίου του 1955, έγινε από οπλισμένο σκυρόδεμα και όχι με ξύλινη στέγη και κεραμίδια, όπως φαίνεται στα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας.(οι ιδιοκτήτες μου είπαν πως δημιουργήθηκε πρόβλημα με την κλίση της στέγης , η οποία κατέληγε πάνω στους εξώστες της μεζονέτας και γιαυτό την έκαναν από σκυρόδεμα). Σήμερα η ιδιοκτήτρια θέλει να τακτοποιήσει αποθηκευτικό χώρο που είναι κατασκευασμένος σε συνέχεια της pilotis στο ισόγειο. Η ερώτηση είναι: αν η αλλαγή επικάλυψης της παλαιάς κατοικίας αποτελεί αυθαιρεσία(?? μάλλον αποτελεί), εντάσεται στις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις και υπολογίζεται με αναλυτικό. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!!!

Να ρωτησω κι εγω κατι γιατι εχω μιλησει με 3 διαφορετικους υπαλληλους στο ΤΕΕ και ο καθενας μου λεει αλλα?

Εχω μια διωροφη οικοδομή ισογειο καταστημα και στον οροφο κατοικια, ετσι ειναι και στην άδεια. Η βεραντα του καταστηματος εγινε γκαρσονιερα (πηρε και λιγο απο το οικοπεδο), πειτε μου σας παρακαλω τι βαζω στην επικρατουσα χρηση, τι στο ειδος χρησης και αν βαζω αλλαγη χρησης. Οπως καταλαβαινετε μου εχουν πει ολους τους πιθανους συνδοιασμους..

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ένας είναι ο ιδιοκτήτης της διώροφης οικοδομής.

Άρα, δηλώνεις ΥΔΚΧ για κατοικία (δεν έχει καμία σχέση με την αλλαγή χρήσης).

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα αν η απαντηση ηταν για εμενα, ναι στον ιδιο ανηκουν και οι δυο οροφοι.

 

εγω σκεφτηκα οτι απο τη στιγμη που δηλωνω οτι εχω οικοδομικη αδεια θα εβαζα επικρατουσα χρηση αλλη κατοικια, στα φυλλα καταγραφης θα επελεγα στο ειδος χρησης καταστημα, αλλαγη χρησης και υπερβαση δομησης και καλυψης, ειμαι τελειως λαθος??????

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η αλλαγή έγινε στο κατάστημα το οποίο φαίνεται στην άδεια, τότε έχεις αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Επικρατούσα χρήση: Άλλη κατοικία

Είδος χρήσης: Κατοικία

Υπέρβαση Δόμησης Κύριων Χώρων + Υπέρβαση Κάλυψης (μάλλον έχεις) + Υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων (αν έχεις).

Όχι αλλαγή χρήσης και φυσικά Δελτίο Δομικής Τρωτότητας Φέροντος Οργανισμού αντί για Μελέτη Στατικής Επάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο πιστευω κι εγω αλλα το προβλημα ειναι τι βαζω στην επικρατουσα χρηση και στο ειδος χρησης,

οπως το λεω εγω παραπανω, δεν το περνει το συστημα, μου βγαζει σφαλμα οτι ενα εστω φυλλο καταγραφης πρεπει να ταιριαζει με την επικρατουσα χρηση....

 

Ιασονα σ'ευχαριστω πολυ αλλα γιατι οχι αλλαγη χρησης αφου η αδεια του ισογειου ειναι καταστημα και στη βεραντα του εγινε το διαμερισμα??

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ισόγειο κατάστημα με υπερύψωση και μπαζωμένο εξώστη; Δηλαδή ο εξώστης είναι διαμόρφωση εδάφους; Δηλαδή το αυθαίρετο δεν έγινε στο κατάστημα αλλά στον περβάλλοντα χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.