Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρεις πόσο χρεώνουν όλοι αυτοί οι μ@μ@κες την υπερωρία τους και ειδικά τη βραδυνή;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με σχέδια εργατικών κατοικιών. Παραθέτω απόσμασμα του σχεδίου που εγκρίθηκε και ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει αυτό που μου είπε υπάλληλος της πολεοδομίας που ρώτησα, ότι οι περιπτώσεις αυτές είναι ειδικές και συγκεκριμένα ως αποστάσεις από όμορα που μ'ενδιαφέρει ισχύει το διάγραμμα κάλυψης που έχει εγκριθεί ως περιορισμός και όχι ο ΓΟΚ. Συγκεκριμένα ρώτησα αν μπορεί κτίσμα να κολλήσει στο όριο κατά ΓΟΚ (για να μην χρεώσω υπέρβαση πλαγίων για μια αποθήκη που κόλλησε) και αν έχω προκύπιο σύμφωνα με το σχέδιο που έχω επισυνάψει και μου απάντησε ότι δε θα μπορούσε να μπει στο όριο το κτίσμα κατά ΓΟΚ και ότι δεν έχω προκύπιο. Βέβαια αν περιορίζομαι από το εγκεκριμένο για τις αποστάσεις, τότε πρέπει να αφήσω την απόσταση που ορίζει αυτό από τον δρόμο, οπότε έχω προκύπιο :confused:. Λίγο τα φώτα σας πλίιζ :smile: .

Τα περιγράμματα με έντονο είναι οι κατοικίες που έχουν εγκριθεί και με αχνό εκατέρωθεν των δύο πλευρών τους εξώστες. Τι περιορισμούς να πάρω για όρια από όμορα και απ'τον δρόμο;

 

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση!

post-6951-0-87900500-1329986908_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν βοηθός επιβλέποντα σε ανέγερση εργ κατοικιών το 1987-1991

Από ότι θυμάμαι οι εργατικές ήταν εκτός σχεδίου αλλά είχαν πάρει ειδικούς όρους δόμησης

που αναφερόταν ρητά στο τοπογραφικό ή κάποιο ξεχωριστό έγγραφο με συνημμένο το γενικό τοπογραφικό

( με ΦΕΚ δηλ)

 

όταν ο οικισμός μου που ήταν πριν του 1923 εντάχθηκε σε Σ.Π όλη η περιοχή των εργατικών κατοικιών

αναφέρεται σ' αυτό σαν ένα μεγάλο Ο.Τ με ειδικούς όρους και πιο συγκεκριμένα γράφει "με ίδιο διάταγμα"

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως έχει εγκριθεί με ΦΕΚ που ορίζει την ένταξη στον οικισμό ενός οικοπέδου 10στρ. για την ανέγερση των κατοικιών, παρο'όλα αυτά δεν αναφέρει όρους δόμησης, απλά πάνω στο συνημμένο τοπογραφικό που συνοδεύει το ΦΕΚ αναγράφει ποσοστό κάλυψης και σ. δόμησης που προκύπτει από τα τ.μ. των κατοικιών και των καταστημάτων που επρόκειτω να ανεγερθούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω τα φώτα σας :)

Έχω δώσει βεβαίωση μηχανικού αλλά ίσχυε 2 μήνες από την ημερομηνία αυτοψίας που το έμαθα χτες! κ παίρνει τηλ ο συμβολαιογράφος σήμερα κ μου λέει πρέπει να δώσω άλλη βεβαίωση αυτό πως θα γίνει ;;;; Πρέπει να κάνω άλλη δήλωση;;;;

ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άλλη δήλωση, άλλη βεβαίωση, άλλη αυτοψία, άλλη αμοιβή.

Διαλέγεις και παίρνεις.....

Εξαρτάται από τον πελάτη σου!

Φαντάσου λέει μέσα σε δύο μήνες να έκτισε συμπληρωματικό αυθαίρετο....

Στις καλύτερες των περιπτώσεων, μικρή αμοιβή, νέα δήλωση, νέα βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη δήλωση, άλλη βεβαίωση, άλλη αυτοψία, άλλη αμοιβή.

Διαλέγεις και παίρνεις.....

Εξαρτάται από τον πελάτη σου!

Φαντάσου λέει μέσα σε δύο μήνες να έκτισε συμπληρωματικό αυθαίρετο....

Στις καλύτερες των περιπτώσεων, μικρή αμοιβή, νέα δήλωση, νέα βεβαίωση.

 

 

Οκ, αλλά επειδή έχω δώσει εγώ την προηγούμενη βεβαίωση θα πληρωθώ κ γι'αυτο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα....

 

Θα βγάλεις νέα δήλωση (νέο έργο) ΑΠΥ θα κόψεις;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα....

 

Θα βγάλεις νέα δήλωση (νέο έργο) ΑΠΥ θα κόψεις;;;;;

 

οκ ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.