Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

γεια χαρά σε όλους!

Ήθελα να ακούσω απόψεις για την παρακάτω περίπτωση, αν έχει τύχει σε κάποιοιυς.

το 2000 εκδόθηκε άδεια για τουριστική εγκατάσταση σε εκτός σχεδίου οικόπεδο, με αυξημένη δόμηση λόγω της τουριστικής χρήσης.

το 2002 ολοκληρώθηκε η κατασκευή σύμφωνα με την άδεια. Το 2004 ανακλήθηκε η άδεια με υπαιτιότητα σφάλματος της υπηρεσίας και κηρύχθηκε η εγκατάσταση αυθαίρετη.

Από όσο γνωρίζω με τον 4014/2011 τακτοποιείται με πληρωμή μόνο του παραβόλου. Ισχύει?

Τι γίνεται σε περίπτωση που έχει αλλάξει και η χρήση σε κατοικία? (οικοδομήθηκαν ανεξάρτητες αυτόνομες τουριστικές επαύλεις)

Τακτοποιείται με την ίδια συνθήκη?

Τακτοποιείται/νομιμοποιείται άραγε χωρίς πρόστιμο η χρήση κατοικίας για την δόμηση που επιτρέπεται για κατοικίες σε εκτός σχεδίου και το υπόλοιπο τακτοποιείται με πρόστιμο αλλαγής αυθαίρετης χρήσης?

Έχει αντιμετωπίσει άλλος τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα ηθελα την άποψη σας. σε ενοικιαζόμενα δωμάτια, οι στέγες τους δεν έχουν κατασκευαστεί σύμφωνα με την άδεια. η άδεια προέβλεπε τετράριχτη κεραμοσκεπη ύψους 1,2 μ και στην πράξη κατασεκυάστηκε μια μονοκλινη κεραμοσκεπη σε κάθε δωμάτιο ύψους 1,5μ. όλα τα άλλα είναι σύμφωνα με την οικοδομική άδεια, απο τη μια μεριά θέλω να του δώσω μετάλλιο για την βλακεία που κατασκεύασε αλλά απ την άλλη δεν ξέρω τι να δηλώσω... υπέρβαση δόμησης ή κάλυψης δεν έχει, το επιτρεπόμενο ύψος δεν το περνάει, απλά δεν το προέβλεπε η ο.α. ...;

 

Μια πρώτη σκέψη θα ήταν να υπολογιστεί η διαφορά των αναλυτικών προυπολογισμών των 2 διαφορετικών μορφών στέγης. Μια δεύτερη σκέψη (πιο αυστηρή αντιμετώπιση) θα ήταν προυπολογισμός καθαίρεσης της υπάρχουσας στέγης συν προυπολογισμό κατασκευής στέγης όπως προβλέπεται στην άδεια και μετά κατά τα γνωστά λοιπές παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλησπέρα

...έχω μια περίπτωση με 2-όροφη πολυκατοικία η οποία περιλάμβανε ανώγειο και όροφο με μεγ ύψος 7,5μ (υπερυψωμένο ισόγειο στο +1,2μ και όροφος στο +4,20μ)

Στην πραγματικότητα έγινε επιπλέον όροφος με διατήρηση του συνολικού μεγ ύψους 7,5μ.

Συγκεκριμένα ο (ισόγειος) όροφος δημιουργήθηκε με ύψος 2,60μ=1,2μ (υπερύψωση ανωγείου αδείας)+0,8μ (επιπλέον υπερύψωση από μείωση ύψους των νομίμων ορόφων κατά 2χ0,3μ & μείωση ύψους στηθαίου δώματος κατά 0,2μ)+0,60μ (υποβίβαση δαπέδου ισογείου). Έπειτα έγινε σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας που αφορά 3 ορόφους.

Η δήλωση τακτοποίσης αφορά το ισόγειο. Δυσκολέυομαι να καταλάβω πως θα συμπεριλάβω την υπέρβαση ύψους στο πρόστιμο. Το συνολικό ύψος δεν υπερέβηκε, παρότι ο χώρος (που δεν υπάρχει στην οικοδομική άδεια, φαίνεται σαν μπάζωμα) από 1,2μ έγινε 2,6μ. Ίσως 1,4/7,5=18,67<20%-->ΥΥ=1,2. Επιπλέον, σαν βάση για το % ΥΔ θα πάρω την σύσταση οριζοντίου, παρότι δεν συνοδευεται από εγκεκριμένο σχέδειο ισογείου?

καμιά πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα την άποψη σας. σε ενοικιαζόμενα δωμάτια, οι στέγες τους δεν έχουν κατασκευαστεί σύμφωνα με την άδεια. η άδεια προέβλεπε τετράριχτη κεραμοσκεπη ύψους 1,2 μ και στην πράξη κατασεκυάστηκε μια μονοκλινη κεραμοσκεπη σε κάθε δωμάτιο ύψους 1,5μ. όλα τα άλλα είναι σύμφωνα με την οικοδομική άδεια, απο τη μια μεριά θέλω να του δώσω μετάλλιο για την βλακεία που κατασκεύασε αλλά απ την άλλη δεν ξέρω τι να δηλώσω... υπέρβαση δόμησης ή κάλυψης δεν έχει, το επιτρεπόμενο ύψος δεν το περνάει, απλά δεν το προέβλεπε η ο.α. ...;

 

Μια πρώτη σκέψη θα ήταν να υπολογιστεί η διαφορά των αναλυτικών προυπολογισμών των 2 διαφορετικών μορφών στέγης. Μια δεύτερη σκέψη (πιο αυστηρή αντιμετώπιση) θα ήταν προυπολογισμός καθαίρεσης της υπάρχουσας στέγης συν προυπολογισμό κατασκευής στέγης όπως προβλέπεται στην άδεια και μετά κατά τα γνωστά λοιπές παραβάσεις.

Συν βέβαια το γεγονός ότι έχεις Υπέρβαση 'Υψους σε όλη τη δόμηση (χωρίς υπέρβαση δόμησης!

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του #1653, έχω την εξής ερώτηση: ο χώρος λειτουργούσε από την αρχη (1985) ως κατάστημα.Στην ιδιοκτησία του πελάτη μου περιήλθε το 1995.Για να πιστοποιησω τη χρονολογία αυθαιρεσίας (και να κανω χρηση του μειωτικου συντελεστη 0,8 ) θα πρεπει να βρω και τον προηγουμενο ιδιοκτητη για να βεβαιωθεί η χρήση του τις χρονιές 1985-1995?

Edited by renaL
Link to comment
Share on other sites

Μας ενδιαφέρουν 3 μόνο περίοδοι

1. Μέχρι 31.1.1983

2. Από 31.1.1983 μέχρι 31.12.2003

3. Από 1.1.2004 μέχρι έναρξης του νόμου

Link to comment
Share on other sites

Βρες κάποιο δημόσιο έγγραφο που να το πιστοποιεί.

Π.χ. συμβόλαιο ενοικίασης θεωρημένο από εφορία ημερομηνίας π.χ. 1990 κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Μας ενδιαφέρουν 3 μόνο περίοδοι

1. Μέχρι 31.1.1983

2. Από 31.1.1983 μέχρι 31.12.2003

3. Από 1.1.2004 μέχρι έναρξης του νόμου

 

Μα ακριβώς αυτό είναι το θέμα μου.Οτι ενώ η κατασκευή ανήκει στην περίοδο 2, ο δικός μου πελάτης το αγόρασε την περίοδο 3.Οπότε ότι έγγραφο έχω (πχ έναρξη στην εφορία, ΔΕΗ κτλ κτλ) είναι στην περίοδο 3.Αρκεί να κάνει μια υπευθυνη δήλωση οτι ηταν και πριν καταστημα ή θα πρεπει να βρουμε τον παλιο ιδιοκτητη να μας το βεβαιωσει?

Edited by renaL
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του #1653, έχω την εξής ερώτηση: ο χώρος λειτουργούσε από την αρχη (1985) ως κατάστημα.Στην ιδιοκτησία του πελάτη μου περιήλθε το 1995.Για να πιστοποιησω τη χρονολογία αυθαιρεσίας (και να κανω χρηση του μειωτικου συντελεστη 0,8 ) θα πρεπει να βρω και τον προηγουμενο ιδιοκτητη για να βεβαιωθεί η χρήση του τις χρονιές 1985-1995?

 

1985-1995 είναι στην ίδια περίοδο...

Link to comment
Share on other sites

Με τα δημόσια έγγραφα που έχεις στην κατοχή σου (1995), μπορείς να το βάλεις ως παλαιότητα στην περίοδο 1983 - 2003

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.