Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Η αίτηση ;

Θέλει και η αίτηση γνήσιο της υπογραφής;

Ποια αίτηση? Αφού αυτή γίνεται ηλεκτρονικά πια.

Εγώ ζητάω 2 ΥΔ. Μια ΥΔ εξουσιοδότησης και μια ΥΔ που περιέχει το είδος και τα τμ της αυθαιρεσίας, το χρόνο κατασκευής, τον αριθμό της ΟΑ κλπ και ότι δεν εμπίπτει στις περιπτώσεις της παρ.3 του άρθρου 23.

Αυτό που λέει εις διπλούν, μπορώ να βγάλω φωτοτυπία το ένα αντίτυπο που έχω ή πρέπει να είναι πρωτότυπα και τα 2? Για να μην τρέχω τώρα να ψάχνω τους ιδιοκτήτες να μου ξαναυπογράψουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλά διαβάζεις στον 4014

 

άρθρο 24 παρ 2 ββ

 

Στο σώμα της αίτησης και της υπεύθυνης δήλωσης πρέπει να βεβαιώνεται από δημόσια αρχή η γνησιότητα της υπογραφής του αιτούντος.

 

ΑΛΛΑ, αυτό ισχύει για την περίπτωση που ΘΑ ίσχυε και το άρθρο 24 παρ 2 "υποβάλει στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία φάκελο με όλα αυτά"

 

Πλέον είναι ηλεκτρονικά συνεπώς ποια Αίτηση;

 

Στο ΤΕΕ με είχαν επιβεβαιώσει πως η Δήλωση που συντάσσουμε ηλεκτρονικά είναι και η Αίτηση και απ την στιγμή που έχεις την εξουσιοδότηση και την Υ.Δ. του ιδιοκτήτη είσαι εντάξει.

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας παραθέτω την πλέον ενημερωμένη έκδοση αλφαβητικών ερωταπαντήσεων της Κας Λεμπέση, ΛΕΜΠΕΣΗ 5.1 .

 

Οι προσθήκες - διορθώσεις σε σύγκριση με την προηγούμενη έκδοση ΛΕΜΠΕΣΗ 5 είναι γραμμένες με βιολετί χρώμα.

ΛΕΜΠΕΣΗ 5.1.pdf

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.....μια διευκρίνηση...

υποστεγο 140,00 τ.μ (μεταλλικη κατασκευη) εντος σχεδιου (μεσα στο οικοπεδο υπαρχει κατοικία) το υπολογιζω με αναλυτικο?

δλδ βαζω 2 παραβ. επειδη ξεπερνα τα 5000 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

ELENI PALARA αν δεν αναφέρεις επιτρεπόμενη δόμηση ιδιοκτησίας και επιτρεπόμενους ημιυπαίθριους δύσκολα θα πάρεις απάντηση... μάλλον όμως τα 140τ.μ. υποστέγου (τα οποία λογίζονται σαν ημιυπαίθριος χώρος) ξεπερνάνε τα επιτρεπόμενα... άρα ότι επιφάνεια ξεπερνάει τα επιτρεπόμενα πάει με υπέρβαση δόμηση βοηθ.χώρου και όχι με λοιπές, το ίδιο συμβαίνει αν το υπόστεγο παραβιάζει κάποιες πλάγιες αποστάσεις ή την επιτρεπόεμνη κάλυψη... Αλλά βασικά θα σου έλεγα κάτι άλλο... όταν λές μεταλλικό υπόστεγο, αν αυτό είναι στεγασμένο με λαμαρίνα, ή γενικώς ευτελή υλικά, θεωρείται πρόχειρη κατασκευή και πρέπει να πάρεις προέγκριση για να το διατηρήσεις... αν το δηλώσεις χωρίς προέγκριση και κατα τύχη σε ελένξουν η δήλωση κινδυνεύει πιθανόν...
Link to comment
Share on other sites

kontegr μάλλον δεν το έθεσα σωστά. είναι υπόστεγο μεταλλικό, δεν είναι στεγασμένο με ευτελή υλικά αν , ξέχωρο από την κατοικία (το χρεισιμοποιουν για αποθήκευση γεωργικών μηχανημάτων)

οπότε δεν είναι πρόχειρη κατασκευή

στο οικόπεδο υπάρχει κατοικία με ο.α το 2006.

σ.δ 0,80

σ. κάλυψης 0,70

ευχαριστώ για το ενδιαφέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω περίπτωση υπογείου που μετατράπηκε σε κατάστημα.

Στο φύλλο καταγραφής θα βάλω είδος χρήσης " άλλη κατοικία" με αλλαγή χρήσης?Υπάρχει υπέρβαση δόμησης?

 

Επιπλέον, θεωρείτε ότι ακόμη κι αν βρίσκεται σε κτήριο κατοικίας, θα πρέπει να γίνει μελέτη στατικής επάρκειας?

Edited by rasdou
Link to comment
Share on other sites

@rasdou

Αν το κτίριο είχε χρήση κατοικίας, τότε θα βάλεις ως χρήση υπηρεσίες, και θα βάλεις και αλλαγή χρήσης. Αν το κτίριο έχει άδεια για κτίριο γραφειων, θα βάλεις μονο χρήση υπηρεσίες, χωρίς αλλαγή χρήσης.

 

Γενικά για τον ν.4014 ως αλλαγή χρήσης εννοείται απο κατοικία σε καταστημα ή σε γραφείο, και το αντίστροφο, όχι η αλλαγή απο βοηθητική σε κύρια χρήση.

 

Μελετη στατικής επάρκειας πιστεύω πως δεν απαιτείται εφοσον το υπόγειο προβλεπόταν απο την αρχική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! βοήθεια!!! Λοιπόν έχω μπερδευτεί πολύ άσχημα θέλω τη βοήθειά σας!

Ο.Α του 75 με εμβαδόν οικοπέδου 2200μ2 αλλά μετά το πούλησαν μαζί με την οικία τα 577μ2! Η κατοικία είναι 77,36μ2 κ τα επιτρεπόμενα με αυτά που βρήκα είναι μαχ δόμηση & κάλυψη 200μ2

οι υπερβάσεις είναι 125,72μ2 κ τώρα τη κάνω??? να τα αναλύσω καλύτερά:

-Υ.Δ + Υ.Κ ΚΧ 26,25μ2 κ απόσταση Δ <20% (κύρια κ μοναδική)

-ΥΔ+ΥΚ ΒΧ 49,42μ2(κύρια κ μοναδική)

-ΥΔ+ΥΚ ΚΧ 50,05μ2(άλλη κατοικία)

 

Έχω μπερδευτεί στα ΦΚ σε κάθε φύλλο θα βάλω σαν ΥΚ 125,72 ότι είναι >20%?? Ή ανάλογα με μ2 του κάθε ΦΚ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.