Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Εχω μία περίπτωση τακτοποίησης και θα ήθελα τη βοήθειά σας, καθώς δεν έχω κάνει καμία μέχρι σήμερα.

Πρόκειται για ένα κλειστό ημιυπαίθριο σε εντός σχεδίου, γύρω στα 9-10 τ.μ. που δεν έχει ρυθμιστεί με τον προηγούμενο νόμο.

Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να πληρώσει 2000 πρόστιμο? Ή, αν βρεθεί και άλλη παρανομία, π.χ. άλλο σχέδιο κάγκελα θα πληρώσει λιγότερο? Γίνεται αυτό? Αν ναι, ποιες άλλες αυθαιρεσίες μπαίνουν? π.χ. αυτή που διάβασα για τα κάγκελα, πληρώνει και πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτια

το σύστημα θα επιλέξει αυτόματα την οικνμκότερη λύση μεταξύ του υπολογισμού μ2 * ΤΖ * κλπ ή των €2000.

Τα "κόλπα" που αναφέρεις είχαν χρησιμοποιηθεί πριν γίνει αυτή η διόρθωση στο σύστημα.

Πλέον προχωράμε κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο ποτέ και δεν το ήξερα.

Δηλαδή δεν ισχύει στην ουσία το όριο των 2000? Βάζουμε απλά ό,τι είναι να μπει και όσο βγάλει? Ας πούμε η περίπτωση που ανέφερα με τον τύπο του υπολογισμού προστίμου βγάζει γύρω κάτι λιγότερο από 500 ευρώ. Αυτό θα είναι το πρόστιμο? Γιατί ο νόμος λέει για συνολικό εμβαδόν έως 20 τ.μ. 2000 ευρώ. Αλλαξε αυτό? Σόρυ που ξαναρωτάω, αλλά πρέπει να πω σίγουρα στο άτομο που ενδιαφέρεται, μη του βγει μετά πολλά και δεν ξέρω τι να πω... :unsure:

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σίγουρη γι' αυτό.

Το σύστημα βγάζει μόνο του το πρόστιμο για αυθαιρεσίας έως 20 τ.μ. κάτω από τα 2000 ευρώ....

 

Το 2000 συμφέρει μόνο όταν η τιμή ζώνης είναι πολύ μεγάλη...

Link to comment
Share on other sites

Και μια που "βρήκαμε παπά..." που λένε και στο χωριό μας, να ρωτήσω και κάτι ακόμη:

Το δικό του αυθαίρετο μπορεί να το τακτοποιήσει μηχανικός? Δεν φαντάζομαι να υπάρχει ασυμβίβαστο? Γλυτώνει με κάποιο τρόπο την αμοιβή? Με ποια διαδικασία?

Edited by Κάτια
Link to comment
Share on other sites

Μην μου πεις ότι, θα κόψεις και μηδενική ΑΠΥ στον εαυτό σου;;;;

 

Υ.Γ.

Φίλε μου, είμαι σίγουρος ότι, εκτός όλων των άλλων έκανες και εξουσιοδότηση στον εαυτό σου, θεωρημένη με το γνήσιο της υπογραφής!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΙΑΣΟΝΑ έκανα συμφωνητικό με τον εαυτό μου

Αλλιώς αν δεν το υποβάλω στο ΤΕΕ (όπως προβλέπεται) δεν θα μου χρεώσουν όλο το ΦΠΑ;

Πλήρωσα ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ

Απόδειξη δεν έκοψα αλλά μπορείς (μην σε φαίνεται παράξενο) να γράψεις "μηδενικό ποσό" και ολογράφως "δωρεά"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.