Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Έτσι όπως το λες, θεωρώ πως η ΥΥ δεν είναι στο υπόγειο, αλλά στους πάνω ορόφους της μεζονέτας.

Δηλαδή, θα μπορούσες να βάλεις ΥΥ 30 εκ στο ισόγειο, χωρίς ΥΔ και να ξεμπέρδευες.

Το υπόγειο έχει απλώς ΥΔ (κι αν είναι κύριος χώρος ΥΔΚΧ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

architect, το επιτρεπόμενο της περιοχής είναι το +1,50. τα ύψη για τη μεζονέτα μετρήθηκαν από τη στάθμη του οικοπέδου το οποίο έχει την ίδια στάθμη με το δρόμο. άρα κατά την άποψη μου δεν υπάρχει ξεμπάζωμα. δε ξέρω αν συμφωνείς!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λες, θεωρώ πως η ΥΥ δεν είναι στο υπόγειο, αλλά στους πάνω ορόφους της μεζονέτας.

Δηλαδή, θα μπορούσες να βάλεις ΥΥ 30 εκ στο ισόγειο, χωρίς ΥΔ και να ξεμπέρδευες.

Το υπόγειο έχει απλώς ΥΔ (κι αν είναι κύριος χώρος ΥΔΚΧ).

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΩΝΑ , αντιλαμβάνομαι αυτό που λες, απλά η έννοια της Υ.Υ δεν αφορά το καθαρό ή μεικτό ύψος του χώρου? αν ένας χώρος αντί για 3,00μ καθαρό ύψος  έγινε π.χ 3,30μ,  έχει υπέρβαση 30cm( προσωπική άποψη)? στη δική μου περίπτωση και το ισόγειο και το υπόγειο έχουν τα καθαρά ύψη τους βάση της αδείας στα 3,00μ έκαστος. αν βάλω την Υ.Υ στο ισόγειο δε θα πει κάποιος αφού είναι 3,00 το ύψος του χώρου γιατί το δήλωσες 3,30? στη τομή τι θα δείξω? ( δεν ξέρω αν είναι λάθος ο συλλογισμός μου)

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο είναι εξολοκλήρου αυθαίρετο.

Άρα δεν έχεις "κάτι" από τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας (δεν έχεις δηλαδή το 3 μ) για να το συγκρίνεις και να πεις έχω ΥΥ π.χ. τόση...

Η υπέρβαση ύψους μετράται από τη στάθμη του φυσικού εδάφους ή οποία προφανώς δεν τηρήθηκε και "υπερυψώθηκε" (φτιάχθηκε δηλαδή ψηλότερα) το ισόγειο κατά 30 εκ. κ.ο.κ., άρα αποτελεί αυθαιρεσία αυτού......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς ότι επειδή η πλάκα του ισογείου κατασκευάστηκε ψηλότερα κατά 30cm ( χωρίς να έχει αλλάξει, το επισημαίνω, το καθαρό ύψος του χώρου) παίρνει την υπέρβαση, τότε συμφωνώ μαζί σου. ( με αυτό το σκεπτικό το πρόστιμο βγαίνει ακόμη πιο μεγάλο :| ).

απλά διαβάζοντας το θέμα " οδηγός τακτοποίησης υπογείων", αντιλήφθηκα ότι η Υ.Υ σε περιπτώσεις που  το υπόγειο  δεν έχει άδεια, αναφέρεται στα τετραγωνικά του υπογείου και μια και επειδή η πλάκα του ισογείου αντί για το +1,50 που προβλεπόταν στην άδεια , έγινε στο +1,80, τα 30cm θα έμπαιναν σαν Υ.Υ στα τετραγωνικά του υπογείου χώρου.

δε ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειό σου, μάλλον πάει για απλή ΥΔΒΧ (γιατί λέτε για ΚΧ αφού είναι υπόγειο?). Όπως λέει και ο ΙΑΣΟΝΑΣ (και κάποια Ε/Α) όταν το συνολικό ύψος κτηρίου έχει υπέρβαση, τότε η υπέρβαση μπαίνει στο ισόγειο, όπου δεν τηρήθηκε η στάθμη του. Στην τομή θα δείξεις ότι επιμέρους το ισόγειο και ο όροφος είναι ΟΚ, αλλά η εξωτερική σου διάσταση Hmax θα είναι κατά 0.30 μεγαλύτερη, οπότε δικαιολογείται η ΥΥ.

 

EDIT: Τα τμ του ισογείου είναι περισσότερα από του υπογείου?

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

architect,  δεν είναι υπόγειο με την έννοια του ορισμού. είναι ένας αυθαίρετος χώρος που χτίστηκε κάτω από το ισόγειο και τον όροφο, και έχει στάθμη το +1,80. και επειδή έχει χρήση Κ.Χ, από όσα έχω διαβάσει τόσο καιρό, δηλώνεται σαν Κ.Χ ( σαν Υ.Δ.Β.Χ θα δηλωνόταν αν είχε προβλεφθεί στην άδεια το υπόγειο και μετέπειτα  απέκτησε Κ.Χ).

εξαφανίστηκαν και οι Ε/Α από το site του ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ. , και δεν μπορώ την περίπτωση που αναφέρεις.

edit: τα τετραγωνικά του ισογείου είναι πιο πολλά από το υπογείου

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.