Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μια απορία για τους ποιο έμπειρους: έχω να τακτοποιήσω υπόγειο χώρο εμβαδού 66,44τ.μ ο οποίος δεν υπάρχει στην άδεια , θα τακτοποιηθεί σαν κύριος χώρος με υπέρβαση ύψους.

το θέμα μου είναι ότι, η μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση είναι 227,33τ.μ, η πραγματοποιηθείσα δόμηση 191,62τ.μ, άρα έχω υπόλοιπο δόμησης 35,71τ.μ.

αν κάνω ένα φύλλο καταγραφής και βάλω και 66,44τ.μ επειδή έχω Υ.Δ, ο συντελεστής υπέρβαση ύψους παίρνει αυτόματα το συντελεστή 1,2 και το πρόστιμα πάει στο θεό.

επιτρέπεται να "σπάσω" το 66,44τ.μ σε 2 φύλλα καταγραφής? να βάλω στο πρώτο τα 35,71τ.μ ως χωρίς Υ.Δ μια και έχω υπόλοιπο δόμησης 35,71τ.μ και ο συντελεστής  της Υ.Υ να πάρει την τιμή 0,2 και στο δεύτερο φύλλο τα υπόλοιπα 66,44-35,71=30,73τ.μ κανονικά με Υ.Δ και  το συντελεστή της Υ.Υ=1,2?

 

το σενάριο για τα 35,71τ.μ να βγει άδεια δόμησης, δε το θέλει ο ιδιοκτήτης ( και προσωπικά μια και έχει και υπέβαση ύψους φαντάζομαι ότι δε θα μπορεί να βγει άδεια)

προκύπτει τεράστια διαφορά στο πρόστιμο.

δε μπορώ να βρω το post που είχαν αναφερθεί αυτές οι περιπτώσεις γιαυτό το ξαναγράφω...

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή χωρίς Υ.Δ. δεν είναι σωστή μιας και το ποσοστό υπολογίζεται από το [πραγματοποιούμενο - άδειας]/επιτρεπόμενο , άρα πάντα υπάρχει ως μέγεθος όταν εχει πραγματοποιηθεί αυθαιρεσία σε τ.μ. επιπλέον αυτών της άδειας.

Το "χωρίς Υ.Δ." αφορά μόνο περιπτώσεις που τα τ.μ. της άδειας έχουν τηρηθεί αλλά έχουμε φύγει π.χ. μόνο στο ύψος.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός όπως το διατύπωσα..

 

edit

Σωστά το θέτει ο ΙΑΣΟΝΑΣ, ο 4014 μας τελείωσε και πρέπει να συνηθίσω να εκφράζομαι σε παρελθόντα χρόνο..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Η αυθαιρεσία σου είναι 66,44 τ.μ. (αυτό φαίνεται αν συγκρίνεις την πραγματικότητα με τα εγκεκριμένα σχέδια.

Αυτό και πρέπει να δηλώσεις.

Προφανώς όμως στο νέο νόμο, όταν ψηφιστεί.

Εκεί θα μάθουμε και τους τελικούς συντελεστές με βάσει τους οποίους υπολογίζεται το συνολικό πρόστιμο.

Μέχρι τότε δεν κάνουμε τίποτα.

Το υπόλοιπο του ΣΔ που έχεις δεν έχει καμία σημασία.

Όσον δε αφορά στο τι θέλει ο ιδιοκτήτης μη δίνεις και πολύ βάση.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει παντελώς αυθαίρετο υπόγειο και δεν το έχω ψάξει πολύ, αλλά γιατί να βάλεις ΚΑΙ υπέρβαση ύψους? Βάζουμε (βάζαμε = παρελθόν!) ΥΥ σε τέτοιες περιπτώσεις???

Link to comment
Share on other sites

yian, ευχαριστώ και έγινες απόλυτα κατανοητός και έτσι όπως το έθεσες έχεις δίκαιο.

ΙΑΣΟΝΑ, ευχαριστώ γρήγορος και σωστός ως συνήθως...( απλά αυτό που με προβληματίζει, οι περιπτώσεις υπογείων που για παράδειγμα έχουν Υ.Υ, μπορούν βάση ΝΟΚ να βγάλουν άδεια δόμησης? )

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει παντελώς αυθαίρετο υπόγειο και δεν το έχω ψάξει πολύ, αλλά γιατί να βάλεις ΚΑΙ υπέρβαση ύψους? Βάζουμε (βάζαμε = παρελθόν!) ΥΥ σε τέτοιες περιπτώσεις???

architect, φαντάσου μια μεζονέτα χωρίς υπόγειο στην Ο.Α . στην κατασκευή φτιάχνεται και το υπόγειο το οποίο δεν τηρεί τη στάθμη του +1,50 και το κάνουν +1,80. το "υπόγειο" αυτό έχει κύρια χρήση. δε θα πρέπει να δηλωθεί σαν Κ.Χ με Υ.Υ των 30εκατοστών?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λες ότι το υπόγειο έχει ΥΥ, δεν τηρήθηκε η φυσική στάθμη του εδάφους;;;;; Μήπως απλώς έχεις ξεμπάζωμα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ, δεν προβλέφθηκε καν υπόγειο στην άδεια. είναι τελείως αυθαίρετο και όπως ανέφερα η άδεια αφορούσε μεζονέτα. μετρώντας το ύψος του υπογείου από το έδαφος το βρίσκω 1,80μ. σαν υπέρβαση ύψους δε θα βάλω τα 30cm? ( δε νομίζω να βάλω σαν Υ.Υ τα 180cm)

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν είναι στο επιτρεπόμενο της περιοχής (+1,50) και είναι στο +1.80 όπως λες, τότε ναι υπάρχει "θέμα", αλλά μήπως το "θέμα" σου είναι ότι γύρω από το κτήριο έγινε ένα ξαμπαζωματάκι 0,30 εκ. (500€) και όχι ΥΥ ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.