Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταχώρηση ΠΕΑ στο Buildingcert


katrmp

Recommended Posts

Στο ΠΕΑ βάζεις ότι νούμερο εκτιμάς σα μηχανικός. Δεν συσχετίζεται με το έντυπο παρεμβάσεων και δεν υπάρχει καμιά δεσμευτική σχέση μεταξύ τους.

Θα βάλεις το νούμερο που εκτιμάς άσχετα με την επιδότηση.

Σαν να έκανες δηλαδή το ΠΕΑ χωρίς το <<εξοικονομώ>>.

 

Οπως λέει και ο Σάββας.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

thanks παιδια..

 

α)εντωμεταξυ αν καποιος πετυχει ανοδο κλασης ή 30% βελτιωση απο το κτιριο αναφορας με 1 παρεμβαση ,πχ  μονο ηλιακο ενω στο εντυπο κ  πεα ελεγε + αλλαγη κουφωματων υπαρχει προβλημα?

 

β)ατομικο λεβητα στο εντυπο παρεμβασεων αλλα τελικα τοποθετηση κεντρικης θερμανσης . υπαρχει θεμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα,

αφου συμπληρώσω ολα τα στοιχεια στο buildingcert και ανεβάσω ολα τα αρχεια, πριν την τελικη υποβολη εχω 3 κοκκινες βουλιτσες:

 

  • Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 2
  • Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 3
  • Δεν βρέθηκαν δεδομένα πραγματικών καταναλώσεων στο αρχείο XML της Εν. Επιθεώρησης

 

Οι δύο πρωτες δικαιολογουνται γιατι δεν έκανα σεναριο 2 και 3 αφου ο κανονισμός λέει απο 1-3 σεναρια.

Το τελευταιο με απασχολεί. Γιατι εμφανιζετα; Κάνω κατι λαθος ή παρέλειψα κάτι;

 

Επίσης γνωρίζει κάποιος το τηλεφωνο επικοινωνίας με το διαχειρηστή του συστήματος του buildingcert?

Link to comment
Share on other sites

Το βγάζει σε όλους γιατί κανένας δεν καταχωρεί δεδομένα πραγματικών καταναλώσεων (από λογαριασμούς ΔΕΗ, πετρελαίου θέρμανσης κλπ).

 

Είναι καθαρά στατιστικό στοιχείο αλλά δε νομίζω να έχει περιεχόμενο της προκοπής στη βάση δεδομένων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συναδελφοι SOS.εχω ετοιμασει το ΠΕΑ ολα βασει υποδειξεως και οδηγιων μου βγαζει μονο τα μηνυματα: 

Άλλες παρατηρήσεις που δεν επηρεάζουν την έκδοση ΠΕΑ:

Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 2

Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 3

Δεν βρέθηκαν δεδομένα πραγματικών καταναλώσεων στο αρχείο XML της Εν. Επιθεώρησης

προχωραω στην οριστικη υποβολη και αφου το υποβαλλω στο pdf που βγαινει με κωδικους κανονικα κλ μου εχει πανω τυπωμενο με μεγαλο γραμματα διαγωνια ΑΚΥΡΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ..

Σας παρακαλω την βοηθεια σας.αυριο πρεπει να το παραδωσω...

Link to comment
Share on other sites

αν υπήρχε κάποια έλλειψη θα σου έβγαζε μνμ και δεν θα μπορούσες να κάνεις οριστική υποβολή.τα μνμ που ανέφερες παραπάνω δεν είναι λόγοι για να μην μπορεί να εκδοθεί πιστοποιητικό ή να το εμφανίζει ως άκυρο.

τσέκαρε λίγο με προσοχή ότι έχεις καταχωρήσει όλα τα στοιχεία που σου ζητάει για το κτίριο (από δ/νσεις, φωτογραφίες, κτηματολόγιο, άδεια, κλπ κλπ). με το xml που ανέβασες είναι όλα οκ? εννοώ το είχες τρέξει με το τεεκενακ ή άλλο εμπορικό λογισμικό και δεν είχες πρόβλημα?

διαφορετικά βλέπω αύριο να επικοινωνείς με την τεχνική υποστήριξη του building cert

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=6mgFmcMr81U%3d&tabid=337&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.