Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Δεν απαντώ εγώ αλλά τι άκουσα.

Είπαν όταν δεν έχει ΟΑ, άσχετα αν είναι εντός ή εκτός ή άρτιο και οικοδομήσιμο.

 

Επίσης ανέφεραν ότι θα βγει από σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ θέμα για την αμοιβή όπως είπαν οπότε και όλες οι κρατήσεις θα βγαίνουν από εκεί. Τώρα δε το πολυ κατάλαβα κι εγώ αυτό με την αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

FAETHON 11

pavloselef, το διάγραμμα κάλυψης εσύ θα το υπογράψεις όχι αυτός που σου απάντησε από το ΤΕΕ.

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό που λές; Δέν κατάλαβα.:-o
Link to comment
Share on other sites

pavloselef, εννοώ εσύ έχεις την ευθύνη του διαγράμματος αφού θα το υπογράψεις και όχι κάποιος που απαντά από ένα τηλέφωνο όπως θέλει :)

 

Οι περιφράξεις που επιτρέπονται χωρίς Ο.Α. (ειδικά για αυτές εκτός σχεδίου).

 

Πουθενά δεν επιτρέπονται περιφράξεις χωρίς κάποια άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Βρέ Faethon11 γράψε καμιά σειρούλα παραπάνω :sad: . (Ετσι για να είμαι σίγουρος για το τι λές).

Δηλαδή συμφωνείς οτι πχ σε πολυκατοικία που μας καλούν μόνο για έναν κλειστό εξώστη πρέπει να ελέγξουμε και τα ( αποθήκη στο υπόγειο, κλειστή θεση στάθμευσης, εσωτερικη διαρύθμιση διαμερίσματος) . Γενικά όλα τα "παρακολουθήματα τού διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Κλεισμένη περγκολα σε οροφο κάτω από το δώμα πως υπολογίζεται με ή χωρίς αλλαγή χρήσης;

Επίσης το 0,5 το παίρνει ως πρωην βοηθητικός χώρος ή καθόλου ως μη υπαρκτός χώρος;

 

Εντιτ: Σε εκτός σχεδίου 3 ιδιοκτησίες εννώνονται με ΗΧ μεταξύ τους άρα ενιαίος όγκος, σε κάθε οίκημα έχει κλειστή πέργκολα.

Αν πάει ο καθένας μόνος πάει με κατ' αποκοπή και παει στο 1500 έκαστως (είναι 7,5 μέτρα). Αν το κάνουν όλοι μαζί ως ενιαία παράβαση τότε πάει 1800 όλοι μαζί αφού ξεπερνάει τα 20 τμ και υπολογίζεται.

Link to comment
Share on other sites

pavloselef@

Το μνμ μου δεν ήταν απάντηση στο ερώτημά σου αλλά γενική πρατήρηση πως την ευθύνη την έχουμε μόνο όσοι υπογράφουμε και όχι αυτοί που απαντάνε στα τηλέφωνα.

Στο θέμα σου τώρα.

Για τακτοποίηση, αφού ο αιτών θέλει να τακτοποιήσει την οριζόντια ιδιοκτησία του Χ ορόφου, τακτοποιείς αυτήν και μόνο. Δηλαδή προσωπικά θα ελέγξω και θα καταγράψω ότι αυθαίρετο έχει στην οριζόντια ιδιοκτησία.

Για ότι μπορεί να νομιμοποιηθεί με άδεια μικρής κλίμακας, θα καταθέτω την άδεια (ο πελάτης όχι εγώ) και στην αίτηση τακτοποίησης θα αναφέρω τα υπόλοιπα. Αρκεί να είμαι σίγουρος πως αυτό που πάει να νομιμοποιήσει με ΑΜΚ μπορεί να γίνει.

Προσωπικά άποψη βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία ερώτηση και από μένα:

σε περίπτωση αλλαγής της θέσης της κουζίνας σε σχέση με το σχέδιο της αδείας πώς υπολογίζω το πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία ερώτηση και από μένα:

σε περίπτωση αλλαγής της θέσης της κουζίνας σε σχέση με το σχέδιο της αδείας πώς υπολογίζω το πρόστιμο?

 

αν δεν έχει αλλαγές στο περίγραμμα πιστεύω να λες.

 

λοιπές παραβάσεις με αναλυτικο προυπολογισμο/5000€ ...???

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχεις υπέρβαση αλλά μόνο αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης γιατί να υπολογίσεις πρόστιμο με 4014;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.