Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερβαση υψους σε κατα τα λοιπα νομιμο κτιριο


Recommended Posts

Συνάδελφοι κάνω το ερώτημα μου εδώ επειδή είναι σχετικό με την υπέρβαση καθ ύψος. Στην περίπτωση σοφίτας, έχουμε την αυθαίρετη κατασκευή ως προς ύψος αλλά και παράλληλα ως προς την επιπλέον δόμηση. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

Α) Είναι μία ή δυο οι αυθαιρεσίες, άρα 2 ξεχωριστές καταγραφές και 2 ξεχωριστά 500ρικα?

Β) Στην υπέρβαση δόμησης σε ποια κατηγορία μπαίνει,

κύρια χρήση ή βοηθητικός χώρος (σοφίτα - βλέπε φύλλο καταγραφής-)?

 

Υπάρχει περίπτωση να καταγράφεται σαν μία αυθαιρεσία και ο συντελεστής να είναι το γινόμενο των 2?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

nziko

Μπορείς να πας τη σοφίτα με Ν3843/10? Και να πας μόνο για το ύψος με το νεο Νόμο.

 

Δεν νομίζω ότι μπορώ γιατί η παράνομη χρήση προκύπτει σε χώρο που έχει κατασκευαστεί παράνομα, δηλαδή την υπέρβαση ύψους. Αν γίνει κατεδάφιση της παράνομης κατασκευής θα φύγει όλη η στέγη και όχι μόνο η υπέρβαση.

(Όλα αυτά που γράφω είναι δικές μου απόψεις και δεν τα έχω ακούσει από επίσημα χείλη).

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι μετα απο αυτά που λές: Εχουν γίνει ένα σωρό τακτοποιήσεις σοφιτών με Ν3843/10 κι ας είχαν υπέρβαση ύψους. Αυτοί να μην ρυθμίσουν και την υπέρβαση ύψους τώρα? Η θα καρφώσουν έτσι τον προηγούμενο συνάδελφο, ότι κακώς έκανε τη ρύθμιση σοφιτας με Ν3843/10 διότι ήταν καθυπέρβαση του νόμιμου κτιριακού κελύφους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έτσι καρφώνουν κανένα συνάδελφο..

Στο Ν.3843/10 ο ιδιοκτήτης έκανε υπεύθυνη δήλωση για τους χώρους που είχαν αλλάξει χρήση.. Ο μηχανικός δεν ήταν υποχρεωμένος να κάνει καν αυτοψία και συνέτασσε τεχνική έκθεση σύμφωνα με την υπ. δήλωση του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι στην υπεύθυνη δήλωση του πελάτη έμπαινε και το, "ύψος της στέγης είναι σύμφωνο με τα εγκεκριμένα σχέδια"

Link to comment
Share on other sites

Υπερύψωση σταθμών δαπέδων

Τελικά έχει δοθεί κάποια απάντηση από ΤΕΕ για την περίπτωση που έχουμε υπερύψωση των σταθμών των δαπέδων, σε σχέση με την Ο.Α., με αποτέλεσμα ο τελευταίος όροφος να ξεφύγει 1,00 Μ πάνω από το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κάνω το ερώτημα μου εδώ επειδή είναι σχετικό με την υπέρβαση καθ ύψος. Στην περίπτωση σοφίτας, έχουμε την αυθαίρετη κατασκευή ως προς ύψος αλλά και παράλληλα ως προς την επιπλέον δόμηση. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

Α) Είναι μία ή δυο οι αυθαιρεσίες, άρα 2 ξεχωριστές καταγραφές και 2 ξεχωριστά 500ρικα?

Β) Στην υπέρβαση δόμησης σε ποια κατηγορία μπαίνει,

κύρια χρήση ή βοηθητικός χώρος (σοφίτα - βλέπε φύλλο καταγραφής-)?

 

Υπάρχει περίπτωση να καταγράφεται σαν μία αυθαιρεσία και ο συντελεστής να είναι το γινόμενο των 2?

 

Εννοείται δεν μπορείς να πας με το Ν.3843/2010, όπως κακώς απάντησαν οι συναδελφοι, γιατι πρώτον δεν υπάγεσαι σε αυτή την κατηγορία λόγω υπέρβασης κτηριακού περιγράμματος αδείας, κατα δευτερον θα σου ζητήσουν τομή στην πολεοδομία, και κατά τρίτον σημασία δεν έχει αντε να τα βολέψουμε όπως όπως επειδή δεν γίνεται ελεγχος, γιατι μελλοντικά μπορεί να σου πουν ότι κακώς τακτοποίησες με τον 3843 (που δεν πρεπει) και να χάσεις ότι έκανες...

 

Επειδή η η διηρημένη ιδιοκτησία είναι μια, καταθέτεις ένα φάκελο και ένα παράβολο.

Εδώ έχεις υπέρβαση δόμησης και ύψους.

Τετραγωνικά χ ΤΖ χ 0.15 χ ΑΔΕΙΑ χ ΚΥΡΙΑ ΧΡΗΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ χ συντελεστες ύψους και δόμησης κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Υπερύψωση σταθμών δαπέδων

Τελικά έχει δοθεί κάποια απάντηση από ΤΕΕ για την περίπτωση που έχουμε υπερύψωση των σταθμών των δαπέδων, σε σχέση με την Ο.Α., με αποτέλεσμα ο τελευταίος όροφος να ξεφύγει 1,00 Μ πάνω από το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής;

 

Ναι, μου ειπαν οτι γίνεται αναλυτικος υπολογισμός κόστους για την υπερύψωση ( επιμετρηση και κοστολογηση των εργασίων που έγιναν για την αυξηση πχ τοιχοποιιες , μονώσεις, εκσκαφές ή επιχώσεις περιβ. χώρου κλπ) και μετά διαιρώντας το κόστος που προκύπτει διά 5000 βρίσκεις τον ακέραιο για να τον βάλεις στις μικροπαραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.