Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι η ορθή τοποθέτηση πρίζας & διακόπτη


nils287

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει ορθή τοποθέτηση ενός διακόπτη και μιας πρίζας στο σπίτι. Και αναλύω, ο διακόπτης θα πρέπει να δίνει ρεύμα στον λαμπτήρα πατώντας τον προς τα πάνω ή προς τα κάτω και στην πρίζα όπως την κοιτάμε που θα πρέπει να είναι η φάση αριστερά ή δεξιά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο θεωρώ οτι σύνηθες είναι να ανοίγει προς τα πάνω. Είναι σαν την ασφάλεια στο πίνακα, έτσι τα έχω συνδυάσει. Για το δεύτερο δε παίζει ρόλο αν είναι δεξιά η αριστερά η φάση.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

 

Στους αλλέ ρετούρ τι θα κάνεις δλδ θα τους ξεβιδώνεις κάθε φορά;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

:P Ε λεμε τωρα.. να εχουν μια λογικη οι υπολοιποι τουλαχιστον .. Στο σπιτι μου θα ηθελα εστω αυτοι που δεν ειναι αλε.. να ειναι με μια ταξη..
Link to comment
Share on other sites

Στην Ευρώπη γενικά το κύκλωμα κλείνει όταν ο διακόπτης είναι προς τα κάτω. Στην Αμερική έχω την εντύπωση ότι είναι ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου που τους άλλαξα με Legrand, παρατήρησα ότι τα γράμματα στο πίσω μέρος του διακόπτη ήταν με τέτοια φορά, ώστε αν τοποθετούνταν ο διακόπτης σύμφωνα με αυτή, έκλεινε κύκλωμα με φορά προς τα κάτω.

 

Εγώ τους έβαλα όλους προς τα πάνω:lol:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μη παιδεύεστε!

 

Αρχαίο πνεύμα αθάνατο...

 

τικ-τακ-τικ- τακ = 360 μοίρες

 

60 ετών και ο ήχος ακούγεται καθαρά παρόλο τον ασβέστη επάνω.

(δεν υπάρχει ρεύμα σήμερα)

 

Ο βακελίτης ελαφρώς κόκκινος από μαύρος που ήταν στα νιάτα του.

Πριν 20 χρόνια είχα δει τους ίδιους γυάλινους πρέπει να ήταν σουηδικοί...

 

tiktak003a.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Αυτός βγαίνει και εν έτει 2011 ... για το αν είναι Ηighlander Mc Cloud σαν τους παλιούς δεν το γνωρίζω ...

Θεωρώ οτι το σωστό είναι να ανάβει φως προς τα κάτω (αυτή την αίσθηση έχω αναλόγως της κίνησης που κάνει ο άνθρωπος μπαίνοντας και βγαίνοντας από το δωμάτιο) ... θεωρώ ε; μη το δέσετε και για κανόνα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω αλλάξει πρόσφατα τους παλιούς με legrand και παρατήρησα το ίδιο με τα γράμματα ότι αν τα βάλεις ορθά ώστε να διαβάζονται κλείνει κύκλωμα προς τα κάτω. Συν ότι με βολεύει στην κίνηση μπαίνοντας να κάνω την κίνηση προς τα κάτω και βγαίνοντας προς τα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.