Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κατάστημα με ανοιχτή σκάλα προς μη θερμαινόμενο υπόγειο


katrmp

Recommended Posts

Έκανα τις δοκιμές μου σύμφωνα με τις προτάσεις και έχω:

 

Προτάσεις αντιμετώπισης         ΚΑ           υπαρχον κτίριο         κατηγορία

1. 1ΘΖ85τμ + 1ΜΘΖ 50τμ        257,4            371,2                       Δ

2. 1ΘΖ135τμ                            228,3            313,9                       Γ

3. 2ΘΖ (85+50)                        236,0            387,1                      Δ

 

Οι προβληματισμοί μου είναι:

1. Για κτίριο με άδεια του 2001 που ολοκληρώθηκε το 2008 και ενοικιάζεται τώρα για πρώτη φορά μου φαίνεται λίγο το Δ. Συνεπώς θα προτιμούσα την δεύτερη λύση.

2. Μήπως όμως του δημιουργήσω σοβαρότερα προβλήματα με ελέγχους π.χ. από εφορία κλπ εάν το πάρω ενιαίο και δεν κάνω σαφή διαχωρισμό μεταξύ του κύριου θερμαινόμενου χώρου και της βοηθητικής μη θερμαινόμενης αποθήκης; Σας έχει τύχει κάποιος τέτοιος έλεγχος;

Edited by lia01
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. 1ΘΖ85τμ + 1ΜΘΖ 50τμ        257,4            371,2                       Δ

 

Μήπως εννοείς: 1ΘΖ85τμ + 1ΜΘΧ 50τμ;

 

γιατί σου φαίνεται λίγο το Δ; έχει ενεργειακά τζάμια;  Έχει τον σωστό φωτισμό και μηχανικό εξαερισμό; Εμένα μου φαίνεται μια χαρά.

Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά  1ΘΖ85τμ + 1ΜΘΧ 50τμ.

Δεν έχει ενεργειακά τζάμια. Δεν έχει δικό του φωτισμό και εξαερισμό, του έχω βάλει του ΚΑ.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Επιμενω σε 2 θερμικες ζωνες

Προσωπικα δεν κλεινω τα ματια σε τιποτα

Αν υπαρχει δυνατοτητα μεταφορας θερμοτητας, θεωρω τα παντα θερμαινομενα

Απλα για να μην υποβιβασω το κτηριο, αυτο που πρακτικα δε θερμαινεται αλλα θεωρητικα το θεωρω θερμαινομενο, το θετω με ολα τα ΗΜ συστηματα ως του ΚΑ και καθαρισα...

Μια χαρα ειναι το Δ...

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι έλεγαν: " κοιλοπονούσε το βουνό και γέννησε ποντίκι". Πολύ λόγος

και φασαρία και ενέργειαεκ μέρους σας αγαπητοί συνάδελφοι για το θέμα της τρύπας μεταξύ

υπογείου και ισογείου.

Τουλάχιστον αφιερώνετε ανάλογη ενέργεια για το πώς και πόσο πληρώνεστε για τα ΠΕΑ.

Διότι το ετήσιο κόστος για να κάνεις επάγγελμα αυξάνεται συνεχώς.....

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

δε συμφωνώ 1961

σκοπός του φόρουμ είναι να λύνουμε τις απορίες μας, πολλώ δε μάλλον εφαρμάζοντας έναν κανονισμό που έχει τις άπειρες τρύπες

το τι κάνουμε με τις πληρωμές μας είναι δικό μας θέμα, και προφανώς δεν τίθεται υπό "δημόσια διαβούλευση" :)

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ίσως κάτι δεν κατάλαβα:


1. 1ΘΖ85τμ + 1ΜΘΖ 50τμ        257,4            371,2                       Δ


2. 1ΘΖ135τμ                            228,3            313,9                       Γ


3. 2ΘΖ (85+50)                        236,0            387,1                      Δ


 


Οι 2 & 3 θα έπρεπε θεωρητικά να έχουν ίδιες καταναλώσεις (με την απλοποιημένη μεθοδολογία του ΚΕΝΑΚ)!


Οι χρήσεις των 2 ζωνών, ο όγκος, οι εξωτερικές επιφάνειες και οι προσανατολισμοί είναι ίδιοι!


Μήπως μου διαφεύγει κάτι?


Ειδικά η μεγάλη διαφορά των τιμών του υπάρχοντος κτιρίου δεν μοιάζει λογική.


Οι τιμές φαντάζομαι αφορούν σε καταναλώσεις ανά μ2. Το υπάρχον 1 βρίσκεται ανάμεσα στα 2 αποτελέσματα το οποίο επίσης δεν μοιάζει σωστό.


Μήπως έγινε κάποιο λάθος στην εισαγωγή δεδομένων???


 


Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.


Ευχαριστώ, hkamp.


Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

έχω την εξής περίπτωση:

Πρόκειται να μισθωθεί ένα ισόγειο κατάστημα Ε=100μ²  μεθ΄υπογείου, επίσης 100μ² (αποτελούν ξεχωριστές ορίζοντιες ιδιοκτησίες σύμφωνα με τον τίτλο), όπου στην οικοδομική άδεια οι δυο στάθμες επικοινωνούν μεταξύ τους με εσωτερικό κλιμακοστάσιο και πόρτα (η πόρτα στην στάθμη του υπογείου). Πως αντιμετωπίζεται η παραπάνω περίπτωση;

1. Π.Ε.Α με συνολική επιφάνεια 200μ² και Θερμαινόμενη 100μ² + 100μ² Μ.Θ.Χ (ο οποιος και θα περιγραφεί στην σχετική καρτέλα) ή

2. Π.Ε.Α με συνολική επιφάνεια 100μ² και θερμαινόμενη 100μ² και με U/2 για το δάπεδο του ισογείου (με δεδομένο ότι το υπόγειο αποτελεί οριζόντια ιδιοκτησία) ή τελικά θα έπρεπε

3. Να γίνουν δύο μισθωτήρια συμβόλαια (Ισόγειο με υποχρέωση για ΠΕΑ και υπόγειο χωρίς υποχρέωση ΠΕΑ)

 

Σημείωση: το υπόγειο δεν θερμαίνεται, ενώ στο μισθωτήριο αναγράφεται ότι μισθώνεται ισόγειο κατάστημα μεθ' υπογείου.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο. Συνολική επιφ. 200 τ.μ., θερμαινόμενη 100 τ.μ., μ.θ.χ. 100 τ.μ. Η χρήση της απλοποιητικής παραδοχής του U/2, θα μπορούσε να γίνει αν ο μ.θ.χ. της αποθήκης (βοηθητικού χώρου του καταστήματος) βρισκόταν κάτω και από άλλη οριζόντια ιδιοκτησία του ισογείου ή αν συνόρευε και με άλλον υπόγειο μ.θ.χ. ή π.χ. με κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο μη θερμαινόμενο -το οποίο να έφτανε ως το επίπεδο του υπογείου.

Στην καταχώρηση της μίσθωσης στο taxisnet, μπορεί να αναγραφεί στο πεδίο "Σημειώσεις" (βρίσκεται πριν τα κελιά της καταχώρησης των ενοικιαζόμενων χώρων), π.χ. το παρακάτω κείμενο: <<Το συνολικό και ενιαίο μηνιαίο μίσθωμα για το ισόγειο κατάστημα (κατάστημα Κx του ισογείου ορόφου) και την υπόγεια μη θερμαινόμενη αποθήκη Υx (στο υπόγειο της ίδιας πολυκατοικίας), συμφωνήθηκε στο ποσό των xxx,xx€ (.... ευρώ)>>. Και (στο ίδιο πάντα μισθωτήριο) να καταχωρηθούν χωριστά το ισόγειο κατάστημα και χωριστά η υπόγεια αποθήκη.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.