Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο... Γιαπί


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ, δεν το ήξερα θα παω εκεί αν είναι..Ευχαριστώ..

Ναι μειλ έστειλα. Αφελές ε? Είπα μήπως και φιλοτιμηθεί κανείς να απαντήσει..

Link to comment
Share on other sites

Didonis, δεν το έγραψα καλά. Όχι, είναι τελεσίδικο για όλους μας στην περιοχή. Οι άδειές μας ακυρώθηκαν δυνάμει συγκεκριμένης εγκυκλίου.

 

Όσο για τις απόπειρες ορισμένων συναδέλφων να συνεννοηθούν με τους νομικούς του ΥΠΕΚΑ, εκτός του ότι είναι μάλλον απίθανο να πάρουν απάντηση, πιστεύω ότι ξέρουμε περισσότερα εμείς παρά αυτοί.

 

Λογικά, μέχρι το Σάββατο 1/10 άντε Δευτέρα 3/10/2011 θα δοθούν διευκρινήσεις. Εγώ δεν ελπίζω ότι οι διευκρινήσεις θα απαντούν σε υπαρκτά τεχνικά ερωτήματα. Μάλλον θα αφορούν το εισπρακτικό μέρος του νόμου, δηλαδή τρόποι υποβολής δικαιολογητικών, έντυπα προστίμων κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για το παράνομο γιαπί μου γιατί διάβασα ότι μετά την τακτοποίηση μπορείς να κάνεις εργασίες που δεν αυξάνουν τον όγκο.

Η ερώτησή μου ήταν "Έχουμε ένα οικογενειακό παράνομο γιαπί. Να πληρώσω, να το τακτοποιήσω ή μήπως δεν θα με αφήσουν να το αποτελειώσω;".

 

Μήπως εσείς που έχετε ανάλογη εμπειρία καταλάβατε τι μπορεί να γίνει;

Υπάρχει κάποιος που το αντιμετώπισε και μπορεί να το αναλάβει υπεύθυνα;

Εγώ αν και μηχανικός, κάνω μια τελείως διαφορετική δουλειά.

:sad:

Link to comment
Share on other sites

βρες τότε ενα έμπειρο στην περιοχή σου και κάνε ανάθεση.

Ειδική εμπειρία με τον πρόσφατο νόμο δεν έχει κανείς ακόμα αφου λίγες μερες υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα με υπεκα και μου είπαν ναι να το τακτοποιησετε, ναι θα μπορέσετε να το τελειώσετε. Στην ερώτηση μου πώς? Με ποιές διαδικασίες?? Θα πρέπει να εκδόσουμε κάποια άδεια? Μου είπαν όχι δεν μπορείτε να εκδόσετε άδεια εφόσον είναι εκτός σχεδίου, μπορείτε όμως να το τελειώσετε επικαλούμενη τον 4014/2011, σας δίνει αυτή τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα με υπεκα και μου είπαν ναι να το τακτοποιησετε, ναι θα μπορέσετε να το τελειώσετε. Στην ερώτηση μου πώς? Με ποιές διαδικασίες?? Θα πρέπει να εκδόσουμε κάποια άδεια? Μου είπαν όχι δεν μπορείτε να εκδόσετε άδεια εφόσον είναι εκτός σχεδίου, μπορείτε όμως να το τελειώσετε επικαλούμενη τον 4014/2011, σας δίνει αυτή τη δυνατότητα.

 

Ναι, έτσι είναι margaritta. Σήμερα πήρα την ίδια απάντηση από συνάδελφο στην Αμαλιάδος.

 

βρες τότε ενα έμπειρο στην περιοχή σου και κάνε ανάθεση.

Δυστυχώς οι πραγματικά έμπειροι δεν ασχολούνται με τακτοποιήσεις διότι φοβούνται τις συνέπειες. Μου λένε ότι υπάρχουν υπερβολικά πολλά κρυφά σημεία που επισείουν μελλοντικές σοβαρές ευθύνες μηχανικού, και δεν έχουν διάθεση να ρισκάρουν την επαγγελματική τους δραστηριότητα για 1.000 "κωλοευρώ".

Link to comment
Share on other sites

....

....

Δυστυχώς οι πραγματικά έμπειροι δεν ασχολούνται με τακτοποιήσεις διότι φοβούνται τις συνέπειες. Μου λένε ότι υπάρχουν υπερβολικά πολλά κρυφά σημεία που επισείουν μελλοντικές σοβαρές ευθύνες μηχανικού, και δεν έχουν διάθεση να ρισκάρουν την επαγγελματική τους δραστηριότητα για 1.000 "κωλοευρώ".

Λογικό, ζήτησε από κάποιον απ αυτούς που γνωρίζεις να σου προτείνει με ποιον έστω λιγότερο έμπειρο να του το αναθέσεις κι αν μπορεί να λειτουργήσει συμβουλευτικά επικουρικά ο ίδιος στην σχέση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

α) Τελικά έχουμε καταλήξει όσον αφορά τον οικοδομικό σκελετό?? μπροούμε να τον τακτοπποιήσουμε??

β) και αν ναί, γιατί να πληρώσουμε το ίδιο ποσό που πληρώνει κάποιος που έχει εγκαταστήσει την χρήση (αποπερατωμένη κατοικία)???

γ) Μήπως πρέπει να πάει με αναλυτικό???

δ) εάν τελικά γίνει η υπαγωγή και πληρωθεί το ειδικό πρόστιμο, θα μπορεί ο ιδιοκτήτης να αποπερατώσει άνευ άλλης οικοδομικής άδειας??? (ΙΚΑ πάντως σίγουρα απαιτείται σύμφωνα με την εγκύκλιο που εξέδωσε το ΙΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.