Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Ιασονα εισαι λαθος σε ενα σημειο...

Ο συμβολαιογραφος ΔΕΝ δεχεται αλλα σχεδια πλην των εγκεκριμενων της πολεοδομιας, ακομα κι αν εχεις τακτοποιησει αλλαγη διαμερισματωσης η γενικα αλλες πολεοδομικες παραβασεις...

Θα δεχθει το εγκεκριμενο της πολεοδομιας με το 5σελιδο της δηλωσης σου και τη βεβαιωση νομιμοτητας και με αυτα θα πορευθει...

Κατα τα αλλα, δυστυχως, συμφωνω μαζι σου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις δίκιο έτσι είναι.

Σε λίγο καιρό όμως, που θα ολοκληρωθεί η κατάθεση των σχεδίων θα ..."ξυπνήσουν" τα ..."υπνωμένα" και μάλλον θα μπορούμε να πηγαίνουμε με αυτά που λες στην πολεοδομία και θα μας σφραγίζει τα σχέδια που έχουμε υποβάλλει (πάλι υποθέτω).

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα εγώ βέβαια. Συγγενής μου που έχει εξαδιαιρέτου οικόπεδο με κάποιους άλλους και της είπαν ότι ο μηχανικός ζήτησε 1250 και έπαθα σοκ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω υποθετω πως θα βγαινει καποιου ειδους υδατογραφημα στα σχεδια ή καποια σφραγιδα εγκρισης σε συγκεκριμενο σημειο των σχεδιων, ουτως ωστε τα ανεβασμενα οταν κατεβαινουν απο το συστημα απο το χρηστη να μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σε νομικες πραξεις...

Link to comment
Share on other sites

sof2, για να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε με την τιμή, θα πρέπει σε πρώτη φάση να ξέρουμε το μέγεθος της εργασίας.

Μέγεθος γης, πλήθος συνιδιοκτητών κλπ

Link to comment
Share on other sites

600 τ.μ. αδόμητο τέσσερις συνιδιοκτήτες ή τρεις δεν είμαι σίγουρη και μου είπε ότι για βεβαίωση μη ύπαρξη αυθαιρεσιών αδόμητο σε περιοχή που είναι εύκολη προσβάσιμη και επίσης τοπογραφικό υπάρχει, τώρα δεν ξέρω ρώτησα αν είναι και για κάποια άλλη δουλειά και μου έδειξε το χαρτί που τις έγγραφαν βεβαίωση...

Link to comment
Share on other sites

Εγω υποθετω πως θα βγαινει καποιου ειδους υδατογραφημα στα σχεδια ή καποια σφραγιδα εγκρισης σε συγκεκριμενο σημειο των σχεδιων, ουτως ωστε τα ανεβασμενα οταν κατεβαινουν απο το συστημα απο το χρηστη να μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σε νομικες πραξεις...

 

Εσύ είσαι πολύ μπροστά!! Αυτοί τώρα είναι στη φάση που κάνουν σεμινάρια για να μάθουν το ...word!!!

Link to comment
Share on other sites

sof , μήπως υπολόγισε την τιμή με κάποιο ποσοστό επί της αντικειμενικής αξίας? Που είναι το αδόμητο, στο Κολωνάκι? :???:

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση: μέσα σε μια έσταση 8 στρ. υπάρχει μια γεώτρηση ( και βρίσκεται μέσα σε κατασκευή από τσιμεντόλιθα διαστάσεων 2χ2). ο πελάτης θέλει βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών.

όσο αναφορά τις γεωτρήσεις πήρε παράταση η τακτοποίηση τους μέχρι το Δεκέμβρη. επομένως η γεώτρηση είναι αυθαίρετη και θα είναι, μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία αδειοδότησης των γεωτρήσεων, που το βλέπω για το νέο χρόνο.

για το κτίσμα των 2χ2, μπορούμε να το τακτοποιήσουμε με το 4014? και αν στην τελική το γκρεμίσει το κτίσμα, θα θεωρείται η γεώτρηση σαν αυθαίρετη χρήση ε?

καμία ιδέα τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.