Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπα δεν νομίζω, στο ΤΕΕ είναι αποφασισμένοι, τους κόβουν τα πάντα σταδιακά και το έχουν καταλάβει, δεν θα κάνουν πίσω, παρά μόνο με "εξώδικο" από το ΥΠΕΚΑ κ.λπ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χίλια συγγνώμη για τις ερωτήσεις μου, αλλά 266 σελίδες είναι δύσκολο να διαβάσω...

1. Η πρώτη και τελευταία φορά που έβγαλα Βεβαίωση σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 23 του Ν4014/2011 ήταν τον Νοέμβριο του 2011. Τότε ήταν ένα απλό χαρτί που δήλωνες ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες. Τώρα αν έχω καταλάβει σωστά πρέπει να μπω στο http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth όπως εάν είχα να δηλώσω κάποια αυθαιρεσία; Εάν ισχύει αυτό, περιμένω απλά να ανοίξει το ΤΕΕ τις υπηρεσίες του...

2. Ακόμη, τότε έπρεπε κι ο ιδιοκτήτης να υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχει αυθαιρεσίες το κτίσμα. Αυτό τώρα δεν ισχύει, σωστά;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

2) ΝΑΙ... όπως τα ήξερες

Διευκρίνηση: επειδή έγραψα "Αυτό τώρα δεν ισχύει, σωστά;" και μου λες "ΝΑΙ... όπως τα ήξερες"

καταλαβαίνω ότι τώρα ΔΕΝ χρειάζεται η Υ/Δ του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Sorry... βιαστική ανάγνωση... :smile:

Λοιπόν, η ΥΔ του ιδιοκτήτη ότι όλα είναι ΟΚ ή ότι έχει τακτοποιημένα αυθαίρετα (όπως τα ήξερες δλδ) ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ υποχρεωτική!

 

Δηλαδή το μόνο που άλλαξε είναι ότι ΕΜΕΙΣ δεν δίνουμε χειρόγραφη ΥΔ δική μας, αλλά μας τη βγάζει το σύστημα..... όταν είναι ανοιχτό! :grin:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Αν μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω 1-2 πραγματάκια ακόμη.

1. θα πρέπει στο σύστημα να δηλώσω το οικόπεδο μέσω το ktimatologio.gr; Αυτό να το κάνω γραφικά και με την ακρίβεια που έχει το χέρι μου ή απαιτείται απόλυτη ακρίβεια;

2. πρέπει να γνωρίζω την τιμή ζώνης;

Link to comment
Share on other sites

1) Θα το κάνεις με ακρίβεια... χεριού, ματιού και ποντικιού!!! Δηλαδή στο περίπου, αλλά μην "πάρεις" και το μισό οικόπεδο του γείτονα! :razz:

2) Όχι, δεν χρειάζεται απ' ότι θυμάμαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.