Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.Σε διαμέρισμα το οποίο έχει κατασκευασθεί με άδεια του 1967 έχω επέκταση εξωστών κατά 5 περίπου τετραγωνικά.Κατα τα άλλα δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία σε δόμηση , ύψος κ κάλυψη.Μπορώ να δώσω βεβαίωση νομιμότητας??Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να προβεί σε ρύθμιση..!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση που πρέπει να δώσω βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε ακίνητο του οποίου τα σχέδια της πολεοδομίας δεν υπάρχουν και η ποιότητα του φιλμ είναι κακή για να τυπωθούν νέα τι κάνω;

Με τι να συγκρίνω την αποτύπωση που θα κάνω; Υπάρχει μόνο μία κάτοψη που δεν είναι σφραγισμένη! και ένα αντίγραφο της οικοδομικής άδειας.

 

Το ορθότερο είναι να γίνει "ανασύσταση φακέλλου" με συνεννόηση με την οικεία πολεοδομία (έστω και μερική) και στη συνέχεια να προχωρήσεις στην έκδοση της βεβαίωσης.

 

 

Καλημέρα συνάδελφοι.Σε διαμέρισμα το οποίο έχει κατασκευασθεί με άδεια του 1967 έχω επέκταση εξωστών κατά 5 περίπου τετραγωνικά.Κατα τα άλλα δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία σε δόμηση , ύψος κ κάλυψη.Μπορώ να δώσω βεβαίωση νομιμότητας??Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να προβεί σε ρύθμιση..!!

 

Πολλοί συνάδελφοι θα έδιναν. Προσωπικά, πριν ρυθμιστεί η αυθαιρεσία στον εξώστη δεν θα έδινα!!!

Link to comment
Share on other sites

Iάσωνα ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!Και εγώ την ίδια άποψη με εσένα έχω, αλλά δυστηχώς έχω βαρεθεί να αφήνω δουλειές..Προσανατολίζομαι στο να τη δώσω αφού το κείμενο της βεβαίωσης που υπογράφω με καλύπτει..Αναγκαστικά πλέον παίζουμε με τις λέξεις...!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά την παρέλευση των δύο μηνών θεωρείται η βεβαίωση άκυρη.

Ωστόσο θεωρείται και η βεβαίωση που χρησιμοποιήθηκε ότι έχει χασει την εγκυρότητά της, εφόσον μπορεί να αλλάξει οτιδήποτε μέσα σε δύο μήνες από την αυτοψία;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.Σε διαμέρισμα το οποίο έχει κατασκευασθεί με άδεια του 1967 έχω επέκταση εξωστών κατά 5 περίπου τετραγωνικά.Κατα τα άλλα δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία σε δόμηση , ύψος κ κάλυψη.Μπορώ να δώσω βεβαίωση νομιμότητας??Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να προβεί σε ρύθμιση..!!

απάντησες μόνος σου.. δεν υπάρχει αυθαιρεσία σε ΣΔ Κ κ Η ιδιοκτησίας => δίνεις βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμμη για τη νουμπίστικη ερώτηση αρχικά. Μέχρι σήμερα δεν έτυχε να δώσω βεβαίωση μη αυθαιρεσιών για κτίσμα, μιας και εδινα μόνο για αδόμητα αγρ/χια - οικόπεδα μαζί με το τοπογραφικό.

 

Εχω την περίπτωση μιας διώροφης οικοδομής, με ισόγειο κατάστημα και όροφο-διαμέρισμα. Εφόσον ελέγξω το περίγραμμα και συμφωνεί με την Ο.Α. της οποία σχέδια θα πάρω, δίνω βεβαίωση κανονικά; Εννοείται πως αν ειναι σωστό το περίγραμμα δεν εχω αυθαιρεσία σε δόμηση/ύψος.

Αν ειναι μετακινημένη η οικοδομή, έχω αυθαιρεσία σε κάλυψη (λογω διαφορετικής θεσης στο διαγραμμα καλυψης) ή απλώς κοιτάζω την υπέρβαση του συντελεστή κάλυψης μόνον;

 

Δεν ασχολούμαι καθόλου με την εσωτερική διαρύθμιση; (διότι και να μην ειναι σύννομες με Ο.Α. δε παίζουν ρολο σε δομηση/καλυψη, σωστά;)

Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος αν το θεωρεί γονική παροχή, πιθανόν δε ξέρει τι της γίνεται, αλλά αφού το θέλει εσενα τι σε πειράζει να δώσεις αφού θα πληρωθεις, αλλιώς ας πάει ο ιδιοκτητης σε άλλο συμβολαιογράφο. Και λογικα ως ιδιοκτητρια θα βάλεις αυτή που τωρα ζει στον κατω κόσμο με το ΑΦΜ που είχε στον πάνω κόσμο. Τώρα πώς η ιδιοκτητρια θα σου υπογραψει την υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη είναι ενα ζήτημα, που μάλλον μπορείς να το θεωρήσεις μικρής σημασίας.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμμη για τη νουμπίστικη ερώτηση αρχικά....

 

Κατ' αρχήν μην ζητάς ποτέ συγγνώμη για μια απορία σου...Κανένας δεν γεννήθηκε και να τα ξερει όλα...Εάν μέσα από την προσωπική νοητική επεξεργασία του ζητήματος που μας απασχολεί, δεν έχουμε καταφέρει να βγάλουμε άκρη, τότε πάντα ρωτάμε, όσο αφελές και αν μας φαίνεται....

 

Τώρα ως προς την μετακίνηση της θέσης του κτιρίου μέσα στο οικόπεδο (ή γήπεδο) χωρίς να έχει υπέρβαση δόμησης ή κάλυψης ...Προσωπικά θα το έβαζα ως 1 παράβαση...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι η συζήτηση εδώ συνεχίζει κανονικά, μπορείτε να εκδώσετε βεβαιώσεις αυτές τις μέρες που κατέβασε ρολά το ΤΕΕ; Αν ναι παρακαλώ πείτε μου διότι επείγομαι για προσωπική μου υπόθεση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.