Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΛΟΤ HD 384 - ερωτήσεις και απαντήσεις


efulino84

Recommended Posts

Συνάδελφοι

 

Μήπως έχει κανείς ιδέα πως μπορούν να γίνει έλεγχος της μόνωσης στις ασφάλειες ηλεκτρικού πίνακα με βάση το πρότυπο του ΕΛΟΤ HD 384? Πήρα το προτυπο του έριξα μια ματιά αλλά δεν περιγράφει διαδικασίες/ μετρήσεις για τον συγκεκριμένο έλεγχο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοείς έλεγχος μόνωσης στις συντηκτικές ασφάλειες ?!? του κελύφους αυτών ? απο περιέργεια ποιο άρθρο στο πρότυπο είναι γιατί μου φαίνεται λίγο παράξενο

Link to comment
Share on other sites

Στο πρότυπο ΕΛΟΤ HD 384 δεν περιλαμβάνονται ποιοτικοί έλεγχοι μεμονωμένων ηλεκτρολογικών υλικών όπως για παράδειγμα ό έλεγχος μόνωσης των μικροαυτομάτων. Οι απαιτήσεις για αυτούς τους ελέγχους προκύπτουν για τα υλικά από άλλα πρότυπα. Η απαίτηση μέτρησης μόνωσης που αναφέρεται στο άρθρο 612.3 του ΕΛΟΤ HD 384 αφορά αγωγούς, άρα κυκλώματα της ηλεκτρικής εγκατάστασης και τα ηλεκτρολογικά υλικά που είναι μόνιμα συνδεδεμένα σε αυτούς. Η απαίτηση αυτή δεν περιλάμβάνει τις ηλεκτρικές συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κυριοι ηλεκτρολογοι καλησπερα..

ειμαι συναδελφος πολιτικος μηχανικος..

θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση ως προς το θεμα της θεμελιακης..

 

 

βρισκομαι στη διαδικασια κατασκευης μιας οικοδομης (ως επιβλεπων μηχανικος), στην οποια οπως ειναι φυσικο (και υποχρεωτικο απόσο ξερω) φωναξα τον ηλεκτρολογο μου να κανει την γειωση..

 

η ιδιοκτητρια πηρε τηλ εναν ξσδερφο της ηλεκτρολογο, ο οποιος με πηρε με υφακη ειναι η αληθεια και μου ειπε ορθα κοφτα οτι στην επιδαυρο οπου και δουλευει δεν βαζουν ποτε θεμελιακη γειωση και οτι δεν γνωριζει να ειναι υποχρεωτικο..

 

εγω απο την μερια μου, με 2 μηχ/γους που μιλησα μου ειπαν οτι ειναι..

 

τελικα μηπως μπορει καποιος να μου πει τι γινεται???

οχι τιποτα αλλο αλλο ο τυπακος απ'εξω απ'εξω μου ειπε οτι θελουμε να της φαμε λεφτα..

Link to comment
Share on other sites

οχι τιποτα αλλο αλλο ο τυπακος απ'εξω απ'εξω μου ειπε οτι θελουμε να της φαμε λεφτα..

 

Ο τυπάκος έχει μεγάλη γκαβομάρα ή είναι πονηρός. Ή και τα δύο. Το ότι η θεμελιακή είναι υποχρεωτική το ξέρει και η κουτσή Μαρία στον κλάδο των ηλεκτρολόγων. Γνώμη μου είναι να μην τον βάλεις να σου κάνει θεμελιακή αν είναι τέτοιος τύπος και ειδικά τη στιγμή που λέει ότι δεν ξέρει να κάνει. Θέλει λίγο προσοχή η θεμελιακή.

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο ευχαριστω για την αμεση απαντηση..

Αρα στην επιδαυρο κανουν του κεφαλιου τους οπως λεει ο τυπος..

τι να πεις..

 

Ευχαριστω και παλι για την επιβεβαιωση..

 

 

Μιλτο, ευτυχως δεν την κανει αυτος την θεμελιακη..

Η δουλεια ειναι στην Νεα Μακρη Αττικης..

 

Αυτο που με "αγχωνει" ειναι οτι ο τυπος μπορει να ειναι ο ηλεκτρολογος μετα.. Και αν ειναι τοσο ασχετος, θα εχω θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Το "ότι δε ξέρω το θάβω" είναι γνωστό φαινόμενο στον κλάδο, δυστυχώς. Όπως είπε ο miltos μην το βάλεις το τύπο να κάνει τη θεμελειακή θα έχεις προβλήματα. Διάλεξε 1 ηλεκτρολόγο που ξέρει τι του γίνετε κ εγκεκριμένα υλικά για σωστή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθουμε!!!

Απο το 2006 δεν ειναι υποχρεωτικη;;; Τι χρονια εχουμε φετος;

η ιδιοκτητρια πηρε τηλ εναν ξσδερφο της ηλεκτρολογο

Φανταζομαι τι σοι ηλεκτρολογος ειναι..

 

(ΦΕΚ 1222/Β`/5.9.2006) Θέματα Ασφάλειας των Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων (Ε.Η.Ε.). Καθιέρωση υποχρέωσης εγκατάστασης διατάξεων διαφορικού ρεύματος και κατασκευής θεμελιακής γείωσης

http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?cat_id=848&item_id=6605

 

Τυπωσε τον και δωστου τον. Ελπιζω να ξερει να διαβαζει. Οχι τιποτα αλλο αλλα σε προσβαλε κιολας. Μολις δειχνει να το εχει εμπεδωσει πες του επισης οτι ο κανονισμος εσωτερικων ηλ.εγκαταστασεων εχει αλλαξει απο το 2004..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με "αγχωνει" ειναι οτι ο τυπος μπορει να ειναι ο ηλεκτρολογος μετα.. Και αν ειναι τοσο ασχετος, θα εχω θεμα...

 

Όντως αν είναι συγγενής δε θα τον αποφύγεις εύκολα. Αλλά μέχρι τότε βλέπουμε. Μην "αγχώνεσαι". Άσε που είναι πιθανό (υπάρχει περίπτωση τουλάχιστον) ο "ηλεκτρολόγος" να μην έχει άδεια. Οπότε θα σου είναι πιο εύκολο. Δεν ξέρω και τι "δικαιώματα" έχεις σαν επιβλέπων. Δηλαδή μπορεί να σου φορτώσουν 10 συνεργεία ασχέτων και εσύ να πρέπει να τους βάλεις σε σειρά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.