Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή Βιβλιαρίων ΤΣΜΕΔΕ


vkoumoul

Recommended Posts

Να το συνεχίσω... γιατί συγγνώμη, 10 € παίρνουν οι συμβεβλημένοι? Εγώ ξέρω ότι με το που πατάς το πόδι σου μέσα, σου έχουν πέσει ήδη

30-40 € !!!

 

Και θα ξαναπάς ΠΟΛΛΕΣ φορές στον ίδιο γιατρό (εάν είσαι καλυμμένος).

 

Στον μηχανικό ΠΟΣΕΣ φορές θα πας???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

άμα είναι συμβεβλημέμος δεν επιτρέπεται να ζητησει παρπανω από όσα ορίζει η σύμβαση

 

Πόσα ορίζει η σύμβαση δηλαδή; Kάθε συμβεβλημένος ζητάει ότι θέλει, αυτό έχω παρατηρήσει εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί ο καθένας να παίρνει όσα θέλει...Αλλιώς ποιο το νόημα του συμβεβλημένου? Τον δίνεις στεγνά στο ΤΣΜΕΔΕ και τρέχει και δεν φτάνει.....

Link to comment
Share on other sites

πάμε ανάποδα

 

γιατι είναι στους συμβεβλημένους για διαφήμιση;

 

λοιπόν ο εξυπνάκιας γιατρός να μας αποδείξει περι του αντιθέτου

στην τελική ένα τηλ στον Ιατρικό Συλλογο που σηκώνει τα τηλ θα σας πείσει

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Όλοι οι ίδιοι γιατροί έχουν την ίδια σύμβαση, άρα όλοι πρέπει να παίρνουν τα ίδια?

Μπορούμε να μάθουμε από κάπου την αμοιβή που πρέπει να μας παίρνουν?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέψεις σε Ιατρούς

 

Στον Κ.Υ.Τ. ισχύει η ελεύθερη επιλογή ιατρού. Υπάρχει όμως λίστα ιατρών ανά ειδικότητα οι οποίοι αποδέχονται τις τιμές του Δημοσίου για επισκέψεις στο ιατρείο ή στο σπίτι. Η λίστα των συγκεκριμένων ιατρών είναι αναρτημένη στον πίνακα ανακοινώσεων του Ημιώροφου. Ο ασφαλισμένος δεν είναι υποχρεωμένος να επιλέξει έναν από αυτούς τους ιατρούς. Σε περίπτωση που επιλέξει ιατρό εκτός λίστας, επιβαρύνεται με το κόστος της διαφοράς στην επίσκεψη. Δικαιολογούνται μέχρι δύο (2) επισκέψεις το μήνα στο ιατρείο ή στο σπίτι, σε ιατρό της ίδιας ειδικότητας και η κοστολόγηση των επισκέψεων ανά μήνα έχει ως εξής:

 

1η επίσκεψη στο ιατρείο € 20.00

 

2η επίσκεψη στο ιατρείο € 10.00

 

1η επίσκεψη στο σπίτι € 25.00

 

2η επίσκεψη στο σπίτι € 15.00

 

* Μόνο για επισκέψεις σε παιδίατρο ο αριθμός των επισκέψεων που δικαιολογείται

 

ανά μήνα είναι τέσσερις (4).

 

Ο ασφαλισμένος προσκομίζει τις πρωτότυπες αποδείξεις από τις ιατρικές επισκέψεις άμεσα, το αργότερο μέσα σε ένα τρίμηνο από τον μήνα έκδοσης τους μαζί με το βιβλιάριο υγείας.

Μπορείτε να αναζητήσετε συμβεβλημένο γιατρό στην περιοχή σας πηγαίνοντας στην ακόλουθη σύνδεση : Χάρτης Γιατρών (www.etaa.gr)

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ikaros13 τα γνωρίζουμε αυτά,απλά λέμε για την διαφορά των χρημάτων που παίρνει ο κάθε συμβεβλημένος. Για παράδειγμα είχα πάει σε συμβεβλημένη οφθαλμίατρο και μου πήρε 35 και πήγα και χτες σε συμβεβλημένη αλλεργιολόγο η οποία μου τσίμπησε ένα 50αρικο,γράφοντας στην απόδειξη:20 επίσκεψη και άλλα 29 κάτι αλλεργικό και καλά οτι βρήκε.Ελπίζω οτι θα τα πάρω και τα 50 απο το ταμείο εφόσον είναι συμβεβλημένη. Βέβαια αν είχα το νέο βιβλιάριο δεν θα έδινα φράγκο γιατί πάνε αυτοί τώρα και τα παίρνουν απο το ταμείο και σου κόβουν το χαρτάκι.

Edited by sonick
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα 40€ σε οφθαλμίατρο και από το ΤΣΜΕΔΕ πήρα 30€. Έπρεπε να πάρω 40€ από το ΤΣΜΕΔΕ ή έπρεπε να δώσω 30€ στον γιατρό?

 

Με τα νέα βιβλιάρια δεν πληρώνουμε καθόλου, έτσι???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.