Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Και κατι ακομα βασικο, σε περιοχες εκτος Αντικειμενικων Αξιων οπως ειναι παρα πολλες (σχεδον ολες )οι εκτος σχεδιου τι τιμη ζωνης βαζουμε;

 

Πρώτα με την ελάχιστη τιμή ζώνης του δημοτικού διαμερίσματος.

Άμα δεν υπάρχει, τότε με την ελάχιστη τιμή ζώνης του Δήμου.

Άμα δεν υπάρχει ούτε αυτή, τότε με την ελάχιστη τιμή ζώνης της Περιφέρειας.

Αυτή η τελευταία, σίγουρα θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά στο Νόμο δεν γίνεται αναφορά για αναλυτικό προϋπολογισμό και πλαφόν 5000€, επομένως πώς αυτό αναγράφεται στο επεξηγηματικό - ερμηνευτικό υπόμνημα του ΤΕΕ ;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα..Αρχίσανε τα μπερδέματα με αυτον τον νόμο..Εχω κάποιον που σε ενα στρεμμα εκτος σχεδίου είχε βγάλει άδεια λυόμενου 50τμ,το1974. Αντι λοιπόν να κτίσει αυτό, έκτισε 135τμ κανονική οικοδομή-παράνομα φυσικά.Το ερώτημα είναι,λαμβάνεται υπ'οψη,στα τετραγωνίδια του νόμου,η άδεια αυτή?..ή θα την αγνοήσω τελείως και θα το πάρω όλο σαν τελείως αυθαίρετο,135τμ,χωρίς καμία επι τής ουσίας άδει? Οπότε δεν λαμβάνω τα τετραγωνίδια,5, 7, 8, 9 υπ' όψη.

 

κανένας?...κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως λεω....

 

αν πεις <20 τ.μ παραβαση σου δινει 2000 1500 καταποκη

 

αν δωσεις <20 και 1 -2 παραβασεις σε παει κατω απο 2000......σου βγαζει αναλυτικα την παραβαση βαση τ,μ και σου προσθετει 500.....

 

ετσι σε συμφερει να βαζεις και 500 να υπαρχουν....πχ 10 τ.μ παραπανω εξωστη και 1 παραβαση (απο μπαλκονοπορτα σε παραθυρο....η αν δεν υπαρχει καποια εμφανη....μικρυνε το παραθυρο στην οψη απο 1.50 σε 1.45 !!!! )))

 

Σαφώς συμφέρει να δηλώσεις περισσότερα μ2

 

Για δώμα 30 μ2 στη Ν.Σμύρνη έχω

30 μ2*2050*0,15*1,0*0,5*0,15(συντελ. παλαιότητας προ του 83)=691 ευρώ

 

Αν δήλωνα 20 μ2 το πρόστιμο θα ήταν 2000 ευρώ

 

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς συμφέρει να δηλώσεις περισσότερα μ2

 

Για δώμα 30 μ2 στη Ν.Σμύρνη έχω

30 μ2*2050*0,15*1,0*0,5*0,15(συντελ. παλαιότητας προ του 83)=691 ευρώ

 

Αν δήλωνα 20 μ2 το πρόστιμο θα ήταν 2000 ευρώ

 

Τι λέτε?

 

Λογικό! Αλλά όταν θα πάρει την βεβαίωση περαίωσης της τακτοποίησης και θα πάει να κάνει συμβόλαιο θα μεταβιβάζει πάντα 30τ.μ.. Αν ξαναπουληθεί το ακίνητο και ο επόμενος μηχανικός διαπίστωση ότι τα 30 είναι 20τ.μ. τελικά τι γίνετε???????

 

Γιατί και εγώ σκεφτόμουν να κάνω το ανάλογο!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις υπέρβαση δόμησης ή/και ύψους;

 

Για υπέρβαση δόμησης έχω συντελ 1,0 , ως <50% του επιτρεπ.

Τώρα, για υπέρβαση ύψους, τι να πώ? ας μάθουμε πρώτα πως υπολογίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά στο Νόμο δεν γίνεται αναφορά για αναλυτικό προϋπολογισμό και πλαφόν 5000€, επομένως πώς αυτό αναγράφεται στο επεξηγηματικό - ερμηνευτικό υπόμνημα του ΤΕΕ ;

 

Ελα ντε! Μέχρι τώρα νομοθετούσαν με εγκυκλίους, έγγραφα και άλλα ωραία. Τώρα νομοθετούν και με ...pdf.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σίγουρος οτι ισχυει αυτο που λες σε επικοινωνία με την ΔΟΥ μου δωσαν Τιμη προσδιορισμου (κατι σαν Τιμη ζωνης )για το κτισμα περιπου750€ και για την γη με παραπεμψαν στους πινακες των εκτος σχεδιων με Α.Β.Α 1,8 (μιλαω παντα για συγκεκριμενη περιοχη).

Σε site συναδελφου απο την θεσσαλονικη για τα εκτος σχεδιου λεει οτι χρησημοποιουμε τις ΤΙΜΕΣ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ(ολα υπαρχουν στο http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/PERIFEREIES.html)

παντως η κατασταση μου θυμιζει το ¨τρεις λαλουν και δυο χορευουν¨!!!!!! που λενε και στο χωριο μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.