Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

δε θυμάμαι ποιος συνάδελφος το είχε ρωτήσει και δεν μπόρεσα να το βρω και αφορά ότι στις δηλώσεις, σαν "συμφωνηθείσα αμοιβή μηχανικών" συμπληρώνουμε το ποσό με το φ.π.α ή χωρίς, έχει διευκρινιστεί αυτό?

Σωστη ερωτηση, εγω εβαλα το ποσο με ΦΠΑ, σε μια περιπτωση που εκανα οριστικη υπαγωγη.

Δε νομιζω να κολλησουν στο ΦΠΑ σε περιπτωση ελεγχου,θα φαινεται ξεκαθαρα η αμοιβη στο συμφωνητικο κατα τη γωμη μου.

Edited by spsonis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έβαλα χωρίς ΦΠΑ με το σκεπτικό ότι και κατά τον υπολογισμό των αμοιβών μέσω ΤΕΕ ως ασμοιβή μηχανικού θεωρεί αυτήν χωρίς ΦΠΑ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα, αν το θέλανε με κάποιο τρόπο θα το ζητάγανε.Το έχουν αφήσει χύμα.Νομίζω πως και που το γράφουμε δεν πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιηθεί κάπου αφού θα υπάρχει πάντα το συμφωνητικό το οποίο είναι ανώτερη απόδειξη από οτιδήποτε γράψαμε κάπου που μπορεί να είναι και λάθος εκ παραδρομής.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν όπως δουλεύει τώρα το σύστημα, μετά την πληρωμή του παραβόλου και την προσωρινή υποβολή μπορούμε να αλλάξουμε τα τετραγωνικά μέτρα της παράβασης; Μπορεί να γίνει τώρα ή πρέπει περιμένουμε την αναβάθμιση του προγράμματος από το ΤΕΕ;

Edited by MONOS
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται τώρα. Θα γίνει όταν στείλουμε σχέδια κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα επιλέξει εφ απάξ πληρωμή. Τελικά βρήκα τρόπο και το διόρθωσα. Αλλάζεις τα τετραγωνικά με τα σωστά και ξανακάνεις υποβολή. Έτσι βγαίνει το σωστό πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Θέλω να κάνω μια ερώτηση ως προς τους συνιδιοκτήτες που μας ζητάει το σύστημα να θέσουμε.

Στην περίπτωσή μου έχει γίνει διαθήκη με την οποία το οικόπεδο συνολικά πηγαίνει από τη γιαγιά στα 3 εγγόνια. Πρόσφατα έγινε αποδοχή κληρονομιάς και το αυθαίρετο που νομιμοποιείται (στο οικόπεδο υπάρχουν και άλλα κτίσματα νόμιμα) πηγαίνει στα 2 παιδιά...Το ένα από τα δύο είναι ενήλικο ενώ το άλλο είναι ανήλικο και αντ' αυτού αποδέχονται οι γονείς. Εγώ ποιόν δηλώνω? Σημειωτέον ότι φέτος δηλώθηκε στην εφορία από τον πατέρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.