Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισχύς δικτύου


katrmp

Recommended Posts

Εγώ όταν έχω διαφορετικά δίκτυα που χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα (πχ λέβητας για ΖΝΧ και ηλιακός) λαμβάνω το χειρότερο δίκτυο. Όταν όμως έχω δίκτυα που λειτουργούν για τον ίδιο σκοπό, αλλά όχι ταυτόχρονα (πχ λέβητας για ΖΝΧ και θερμοσίφωνας), τότε σταθμίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tsx

H TOTEE 1 λέει στην σελ. 105 , προτελευταία παράγραφος λέει μεν σταθμισμένη αλλά στην συνέχεια ότι λαμβάνεται ενιαία και ίση με αυτή του τμήματος που βρισκεται στην χειρότερη ποιοτικά κατάσταση. Αρα δεν σταθμιζουμε τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαμέρισμα σε πενταόροφη πολυκατοικία γνώριζω μόνο τα τετραγωνικά του διαμερίσματος.Την ισχύ του κυκλοφορητή πως θα την επιμέρισω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κανένα άλλο στοιχείο τότε το πιό "κοντινό" είναι με το ποσοστό του διαμερίσματος επί των θερμαινόμενων ιδιοκτησιών.....

m² διαμερίσματος / m² συνολικών θερμαινόμενων

 

Υ.Γ.

Δεν μπορείς να βρείς παλιό λογαριασμό κοινοχρήστων????

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

το μόνο που γνωρίζω είναι τον αριθμό των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας.Επίσης επειδή ο κυκλοφορητής είναι πολύ παλιός την ισχυ δεν την έχει εκεί πως πρέπει να λειτουργήσω

Link to comment
Share on other sites

Στα σεμιναρια η ισχυς του δικτυου (σε περιπτωση ενος κλαδου πχ) ειπωθηκε οτι ειναι η ισχυς του λεβητα πολλαπλασιασμενη επι το βαθμο αποδοσης και οχι επι το μειωτικο συντελεστη υπερδιαστασιολογησης

Τι ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξεις ΚΕΚ άμεσα... :smile:

Στην ΤΟΤΕΕ γράφει ξεκάθαρα ποιους συντελεστές λαμβάνεις υπόψιν (υπεδιαστασιολόγησης και μόνωσης λέβητα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το β.α.ΧΙσχύς λέβητα μου χει δώσει στα νεύρα. Τόση άγνοια!!!

Και το κάνει η πλειοψηφία των εισηγητών απ' ότι υποψιάζομαι... Τόσα ξέρουν, τόσα καταλαβαίνουν, τόσα λένε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το έχω ακούσει και εγώ και γενικά παίζει πολύ. Ισχύς x β.α......

Ακόμη και σε ημερίδες που είχα παρακολουθήσει συνάδελφοι τσακώνονταν με τον κ.Μαντά λέγοντας ότι έτσι είναι!!

Link to comment
Share on other sites

Αν αγνοείς τί είναι ο ΒΑ και τί η ισχύς του δικτύου τότε είναι λογικότατο να λες τέτοιες πα%$ριές......

Είπαμε.... με 400 ερωτήσεις είμαστε ΟΚ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.