Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο Δομικής Τρωτότητας και Τ.Ε. μηχανικού


Recommended Posts

Προφανώς αυτό που έχει νομιμοποιηθεί με τον 720 δεν το έβαλες στη δήλωση 4014.....

ΔΕΔΟΤΑ κατηγορία 3αα - ΟΣ.

Και μια μικρή ανάλυση στην ειδική τεχνική έκθεση που συνοδεύει το ΔΕΔΟΤΑ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε κατοικία με ισόγειο, Α΄και Β΄όροφο έχει: μία περολίτσα στην πρασιά,(η παλιά κληματαριά), μία μεταλλική σκάλα προς το δώμα με διάνοιξη οπής στην πλάκα του δώματος. Η τρύπα είναι 0.70χ1.00μ. και βρίσκεται στην άκρη της πλάκας, είναι σαν θυρίδα με καταπακτή. Ένα πλαστικό τεπόζιτο με πετρέλαιο πάνω στο δώμα και ένα λεβητοστάσιο στον ακάλυπτο 1.70χ2.00μ. (για το λεβητοστάσιο και το τεπόζιτο έχει πρωτοκ. αυθαιρέτου από παλιά). Τι δελτίο δομικής τρωτότητας να συμπληρώσω εδώ? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο με 8 υπέργειους ορόφους, έχει στο ισόγειο και στο πατάρι κατάστημα.

Οι υπόλοιποι όροφοι είναι γραφεία.

Τι ΔΕΔΟΤΑ μπαίνει με βάση τα προσωρινά ισχύοντα δεδομένα του ΤΕΕ??

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 αα  η  3 ββ????

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΔΟΤΑ 3ββ και μελέτη στατικής επάρκειας και τεχνική έκθεση Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΔΟΤΑ 3ββ και μελέτη στατικής επάρκειας και τεχνική έκθεση Η/Μ.

Ιάσονα, βοήθησε την μνήμη μου.

Την ερώτηση την έκανα, γιατί έχω την εντύπωση, ότι η δεσπόζουσα χρήση καθορίζει την επιλογή της κατηγορίας,

δηλαδή στο παραπάνω κτίριο οι υπόλοιποι 7 όροφοι είναι γραφεία και μόνο στο ισόγειο έχει κατάστημα. Αρα μήπως η δεσπόζουσα χρήση είναι γραφεία και πάμε για ΔΕΔΟΤΑ 3αα?

 

Κάνω λάθος????

 

(και μην ρωτήσεις που το λέει αυτό, γιατί με τα τόσα που διάβασα τα τελευταία δύο χρόνια, άρχισε φυσικά να σαλεύει η μυαλό, είμαστε δα και μιας ηλικίας...)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι, δεν σε ενδιαφέρει αυτό;

 

Ι...............έχω την εντύπωση, ότι η δεσπόζουσα χρήση καθορίζει την επιλογή της κατηγορίας,

 

Aλλά το γεγονός ότι, η αυτοτελής και ανεξάρτητη ιδιοκτησία που εσύ ρυθμίζεις μέσω της συγκεκριμένης δήλωσης είναι "κατάστημα"!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το συνολικό κτίριο ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη (ολόκληρο και οι 7 όροφοι) και ρυθμίζω ολόκληρο το κτίριο ως ενιαίο, όχι μόνο το κατάστημα!

Link to comment
Share on other sites

Κανω τακτοποιηση υπαιθριου στεγασμενου μπαρμπκιου 46μ2.λογικα θελει ΔΕΔΟΤΑ 1.ομως το δεδοτα δεν μου το βγαζει ως προαπαιτουμενο στα αρχεια.που το ανεβαζω?σε pdf μαζι με την τεχνικη εκθεση?

Link to comment
Share on other sites

Κανω τακτοποιηση υπαιθριου στεγασμενου μπαρμπκιου 46μ2.λογικα θελει ΔΕΔΟΤΑ 1.ομως το δεδοτα δεν μου το βγαζει ως προαπαιτουμενο στα αρχεια.που το ανεβαζω?σε pdf μαζι με την τεχνικη εκθεση?

To κλικάρεις εσύ και ανεβάζεις σε pdf με την Τεχνική έκθεση και φωτογραφίες

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.