Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο Δομικής Τρωτότητας και Τ.Ε. μηχανικού


Recommended Posts

Με οικοδομική άδεια, τριώροφο κτίριο με αυτοτελής κατοικίες και μόνο στο ισόγειο υπάρχει (νόμιμη χρήση) κατάστημα-κομμωτήριο. Οι αυθαίρετες κατασκευές στο κτίριο αφορούν παραβίαση προκηπίου και αυθαίρετη συνέχιση των διαστάσεων των υποστυλωμάτων του ισογείου και στους άλλους ορόφους. Έχω υποβάλλει ξεχωριστές δηλώσεις για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία. Τι κατηγορία ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ πρέπει να συμπληρώσω για τις κατοικίες? Λόγω της ύπαρξης του καταστήματος πρέπει για όλες τις αυτοτελής ιδιοκτησίες να υποβάλω κατηγορία 3 ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ.? Με αυθαίρετη παραβίαση προκηπίου πρέπει να κάνω για το κατάστημα "έλεγχο στατικής επάρκειας"????

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανέναν λόγο να βιάζεσαι....

Όλοι μας περιμένουμε την τελική θέση του ΥΠΕΚΑ, η οποία ή θα υιοθετήσει την πρόταση του ΤΕΕ ή θα την συμπληρώσει - τροποποιήσει ή θ' αποφασίσει κάτι άλλο.

Μέχρι τότε ό,τι και να κάνουμε κινδυνεύει να πάει στο βρόντο....

Γι' αυτό προς το παρόν δεν μας απασχολεί....

Link to comment
Share on other sites

Στους Δομικούς τύπους του ΔΔΤ, στις οδηγίες γράφει για κτίρια από οπλισμένο σκυρόδεμα:

 

" Οσβ: Κτίρια με φέροντα οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα, νεότερα (Α/Σ '59 με πρόσθετα άρθρα 1985 (Α/Σ ‘85)Κ/Σ '54. Ουσιαστικώς, κτίρια της περιόδου 1986 έως και 1995/2000.

 

ΟΣγ: Κτίρια με φέροντα οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα, σύγχρονα Α/Σ : ΝΕΑΚ Κ/Σ : ΝΕΚΟΣ. Σύγχρονα κτίρια, με το πλαίσιο των σύγχρονων Κανονισμών. "

 

Τελικά κτίριο π.χ. του 1999 ή του 1998 σε ποια κατηγορία ανήκει ? Εγώ καταλαβαίνω ότι ΟΣγ είναι τα μετά 2000. Γιατί στον ΟΣγ γράφει ΝΕΑΚ και ΝΕΚΩΣ και όχι ΕΑΚ και ΕΚΩΣ ?!

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να τελειώσεις!!!! Δεν σε αφήνουν!!!! Όσο και να το θέλεις, δεν μπορείς να το κάνεις. Θα παίξεις κι εσύ, όπως όλοι μας το ...παιχνιδάκι τους!!!! Είτε το θέλεις, είτε όχι....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω... Έστω και κάποιος έχει ανεβάσει όλα του τα ΔΔΤ σύμφωνα με το σχέδιο του ΤΕΕ που υπάρχει τώρα. Έρχεται όμως αργότερα ο νόμος και σου λέει ότι το τελικό ΔΔΤ θα έχει τις μπλα μπλα μπλα διαφορές σε σχέση με το αρχικό σχέδιο του ΤΕΕ.

 

...Αυτός που έχει χάσει τόσο χρόνο να ανεβάσει όλα του τα ΔΔΤ, θα μπει άραγε στον κόπο να τα ξανακάνει???

 

Βρε συνάδερφοι... ΓΙΑΤΙ εμείς οι ίδιοι παιδεύουμε τους εαυτούς μας???

 

Μετά λέμε ότι μας φταίει ο νόμος και οι τρύπες του... Τότε ας ΜΗΝ πέφτουμε μέσα σε αυτές!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεία σας, είμαι άπειρος στο θέμα της σύνταξης και έκδοσης της βεβαίωσης μηχανικού για μεταβίβαση ακινήτων και θα σας ήμουν ευγνώμων αν με βοηθούσατε (διαβάζω μια βδομάδα το φόρουμ και όμως έχω απορίες) . Θέλω να δώσω μια τέτοια βεβαίωση στον πατέρα μου για να κάνει την μεταβίβαση του διαμερισματος μας σε πολυκατοικία , το οποίο είναι νομιμο χωρίς αυθαιρεσίες και παραβάσεις. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι

 

1) Στα πρόσθετα στοιχεία , πρέπει να επιλέξω ΔΔΤ; Η τεχνική έκθεση, (που έχει αναρτησει ο Ιάσωνας παραπάνω) σχετίζεται με την κατηγορία του ΔΔΤ ή μήπως σε διαμερίσματα που ειναι καθ'όλα νόμιμα μπορούμε να συντάξουμε μια τεχνική έκθεση στα πρότυπα αυτης πχ.: <<"κατόπιν αυτοψίας που διενεργήθηκε στις ##/##/####, διαπιστώθηκε ότι στην προς μεταβίβαση οριζόντια ιδιοκτησία" δεν υπάρχουν αποκλίσεις από τα αρχιτεκτονικά σχέδια της αδείας που να υπερβαίνουν τα οριζόμενα στο ΠΔ/8-7-93 αρ.6 §4α&4β, ή να συντελούν σε υπερβάσεις δόμησης ή κάλυψης. Επίσης, δεν υπάρχουν εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, ούτε υπέρβαση του καθαρού ύψους (όχι υψομέτρου ) της ιδιοκτησίας σε σχέση με την οικοδομική άδεια.">>

 

Βεβαίως υπάρχει και το αρχείο της κ. Λεμπέση http://www.michanikos.gr/files/file/608-%CE%91%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%AD%CE%BA%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%85%CE%B8/

 

ή εδώ

http://www.michanikos.gr/topic/25881-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%95%CE%BA%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%84%CF%84%CE%B9-%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%B5%CF%84%CE%B5/page__st__10

 

Θα εκτιμούσα την βοηθεια σας αν μπορούσε κάποιος να ανεβάσει ένα πρότυπο απο μια τέτοια τεχνική έκθεση . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

- Στην ΑΔΕΙΑ = Ισογεια Αποθηκη σε κτιριο ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ

- Στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ = Ισογειο Καταστημα σε κτιριο ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ

 

Δ.Δ.Τ = Κατηγορια 2 (στην περιγραφη της οποιας "κολλαει" 100%) ή επειδη ειναι καταστημα (εστω και αν ανηκει σε κτιριο κατοικιων) πρεπει να μπει στην κατηγορια υποχρεωτικης Μελετης Στατικης Επαρκειας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.