Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο Δομικής Τρωτότητας και Τ.Ε. μηχανικού


Recommended Posts

Δεν υπάρχει έξτρα αμοιβή για το δελτίο δωμικής τρωτότητας. Είναι μέσα στην τιμή που έχει καθορισθεί ως ελάχιστη νόμιμη...

 

ελπιζωντας οτι θα υπαρχει ανθρωπος που να ασχολειται ακομη με αυτο το thread, να πω οτι χτες μου ειπαν στο γραφειο του τεε για τις αμοιβες, πως οσον αφορα το θεμα των δελτιων αυτων στις εργασιες πρεπει να προσθεσω και τους 2 ελεγχους που εχει (στατικα φορτια και δυναμικες φορτισεις) που σημαινει οτι ανεβαινει η αμοιβη. αλλα τους παιρνεις σοβαρα οτι η εικονα και η συμπεριφορα τους ειναι το αντιθετο;

επισης ειναι λογικο το δελτιο για κατοικια και το δελτιο για καταστημα (που δε συγκρινεται η δουλεια που απαιτουν απ'οτι εχω δει) να εχουν την ιδια (σχεδον) αμοιβη;

Link to comment
Share on other sites

sosi, μάλλον η απάντηση του ΤΕΕ ήταν για τον έλεγχο στατικής επάρκειας και όχι για Δελτίο Δομικής Τρωτότητας.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση σου! μηπως γνωριζεις τι κανουμε στη περιπτωση κατοικιας; εγω εχω κι απο τα δυο και λεγοντας το μαλλον επελεξαν να απαντησουν στο ενα (χωρις να μου το πουν βεβαια), αλλα πρεπει να βγαλω αμοιβες να ξερουν οι πελατες τι να περιμενουν και εγω φυσικα τι να ζητησω..

και μιας και εισαι π.μ. απλα για επιβεβαιωση χρειαζεται η υπογραφη σου απαραιτητως, σωστα; χτες διαφωνουσαν 2 ατομα του τεε αλλα μαλλον νικαει η συνυπογραφη..

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση κατοικίας θέλει συμπληρωμένο δελτίο που η αμοιβή του είναι μέσα στις 4.5ημέρες που είχαν πει αρχικά.

Και εγώ θεωρώ πως θέλει συνυπογραφή αλλά ας απαντήσουν οι αρμόδιοι (ΤΕΕ/ΥΠΕΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

ενας συναδελφος μου ειπε να βαζω 3,38 ημερες.. για τον αρχιτεκτονα τουλαχιστον! λαθος;

δηλαδη για να καταλαβω: για κατοικια δε μπαινει εξτρα αμοιβη αλλα συμπεριλαμβανεται στα αρχιτεκτονικα (και πως καθοριζεται ο π.μ. αν υπαρχει συνυπογραφη;) και οταν εχουμε αλλη κατηγορια κτιριου προσθετουμε τους δυο ελεγχους;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τα χρόνια που έχεις. 4,5 είναι για μηχανικό 10-20 έτη.

3,38 πρέπει να είναι για πάνω από 20 έτη.

Αν έχεις άλλη κατηγορία (εκτός κατοικίας) τότε θα χρειασθείς ΠΜ εκτός αν κάνει μόνη σου την μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

πρακτικα ομως στο προγραμμα του τεε αν εχω κατοικια δε προσθετω στη λιστα των μηχανικων τον π.μ. (εμφανιζομαι μονη μου) και δε βαζω καμια εργασια στατικων οποτε μετα απλα ειναι θεμα συμφωνιας μεταξυ μας οι αμοιβες και σε περιπτωση αλλου κτιριου γινεται κανονικα ολη η διαδικασια (φαινομαστε 2 μηχανικοι και μπαινουν ολες οι εργασιες με τις αμοιβες τους);

σ'εχω ζαλισει αλλα μιας που φιλοτιμεισαι θα ηθελα να το καταλαβω πληρως!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικά για το δελτίο δομικής τρωτότητας τι αμοιβή ζητάμε? Στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ σαν τι εργασία το περνάμε?Εκτίμηση στατικών ή κάτι άλλο?Από τη στιγμή που το υπογράφουν 2 μηχανικοί αυτή η εργασία πηγαίνει 50% στον ένα μηχανικό και 50& στον άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.