Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο Δομικής Τρωτότητας και Τ.Ε. μηχανικού


Recommended Posts

Εχεις συμπληρώσει κανένα δελτίο να μας πεις και εμάς τι χρειάζεται για να έχουμε μια εικόνα από τον όγκο εργασίας και την αναλογούσα ευθύνη?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα ζητήσω άλλα χρήματα για το ΔΔΤ. Είναι μέσα στην τιμή που συμφώνησα. Αυτήν που το ΤΕΕ ονόμασε νόμιμη 4.5x1500x0,23253=1569,58€

Μόνο για τον έλεγχο στατικής επάρκειας έχω πει πως όταν μάθουμε τι ακριβώς θέλουν (σε 8/όροφη οικοδομή δηλαδή τι να πω), τότε θα ξέρω πόσο θα τους κοστίσει.

Όπως επίσης και για την σχετική αμοιβή του μηχανολόγου βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

Η σύνταξη του δελτίου δ.τ. περιλαμβάνεται στις εργασίες του 4014. Δε χρειάζεσαι άλλες εργασίες.

Από που προέκυψε ότι το υπογράφουν δύο μηχανικοί;

Σε περίπτωση συνεργασίας γράφεις σε κάθε εργασία το ποσοστό συμμετοχής του καθενός και από εκεί προκύπτουν οι αντίστοιχες εισφορές.

Μπορείς πχ να υπολογίσεις 1 / 4,5 ημέρες για τον συνεργάτη σου, δηλ ένα ποσοστό 20-25%

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά ειναι μια μέρα δουλειάς. Είναι μια φόρμα excel (την κατέβασα από το ιντερνετ 'Trototita_Ver_101'και μια τεχνική έκθεση η οποία περιγράφει το κτίριο στατικά και αναφέρεται εάν εντοπίσθηκαν εμφανείς ρωγμές, ασυνήθεις παραμορφώσεις ή καθιζήσεις στον φέροντα οργανισμό ή στον οργανισμό πλήρωσης και εάν το κτίριο είναι επικίνδυνο από στατικής άποψης. Μιλάμε πάντα για ένα ταχύ οπτικό έλεγχο και κάποιες φωτογραφίες είναι χρήσιμες. Δεν είναι στατική μελέτη παρά μόνο ένας απλός έλεγχος.

Το έκανα για λογαριασμό αρχιτέκτονα που ανέλαβε κάποιο αυθαίρετο και το υπέγραψα με ένα ακόμα ΠΜ. Άρα θα έβαζα 50% για μία μέρα δουλειάς και 50% στον άλλο ΠΜ καθαρά για λόγους πληρότητας του φακέλου. Ρωτάω επειδή ασχολήθηκα μόνο με το δελτίο αυτό και δεν ξέρω αν στις αμοιβές πρέπει κάπου να φαίνεται ότι ασχολήθηκα με αυτή την εργασία ή απλά ο αρχιτέκτονας καταθέτει το δελτίο με τις υπογραφές δύο ΠΜ χωρίς να φαίνονται κάπου στις αμοιβές. Είναι γεγονός πάντως ότι δεν υπάρχει τέτοια εργασία στο σύστημα εκτός αν μπορούσα να το θεωρήσω σαν εκτίμηση στατικών για παράδειγμα. Στο ΤΕΕ είπαν σε γνωστό μου ότι δεν χρειάζεται να μπει στις αμοιβές αλλά ήθελα να το εξακριβώσω.

Edited by gbatalis
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αντίστροφα;

Έστω ότι έχουμε καθιζηση, ρωγμές και μικροβλάβες στο φορέα.

Τι κάνουμε;

α) Ως προς τους ιδιοκτήτες.

β) Ως προς τους φορείς και τον νομο 4014/11.

γ) Ως προς τους κανονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά ειναι μια μέρα δουλειάς. Είναι μια φόρμα excel (την κατέβασα από το ιντερνετ 'Trototita_Ver_101'και μια τεχνική έκθεση η οποία περιγράφει το κτίριο στατικά και αναφέρεται εάν εντοπίσθηκαν εμφανείς ρωγμές, ασυνήθεις παραμορφώσεις ή καθιζήσεις στον φέροντα οργανισμό ή στον οργανισμό πλήρωσης και εάν το κτίριο είναι επικίνδυνο από στατικής άποψης. Μιλάμε πάντα για ένα ταχύ οπτικό έλεγχο και κάποιες φωτογραφίες είναι χρήσιμες. Δεν είναι στατική μελέτη παρά μόνο ένας απλός έλεγχος.....

gbatalis, που το βρήκες αυτό το δελτίο;

Link to comment
Share on other sites

Το δελτίο το βρήκα εδώ

http://www.emichanikos.gr/downloads.php?do=file&id=921

 

όσον αφορά στην περίπτωση που το κτίριο έχει βλάβες δεν ξέρω ποια είναι η διαδικασία. Σίγουρα απαιτούνται ενισχύσεις/εργασίες αποκατάστασης αλλά δεν ξέρω πως το τρέχεις το θέμα και το κατά πόσο παίρνεις την ευθύνη με μια απλή αυτοψία. Εσύ λες ότι το αυθαίρετο κτίσμα που βλέπεις και είναι προς τακτοποίηση ότι στατικά δεν είναι επικίνδυνο εφόσον δεν παρουσιάζει βλάβες. Εάν έχει βλάβες δεν έχω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα,

 

το ΔΔΤ που αναφέρεστε(http://www.emichanikos.gr/downloads.php?do=file&id=921)σύμφωνα με τον ΟΑΣΠ αφορά δημόσια και κοινοφελή κτίρια.

ΔΕΝ είναι για ιδιωτικά κτίρια, ΔΕΝ είανι για τον Ν4014/11.

 

ΔΔΤ για τον Ν4014/11 είναι υπεύθυνο το ΥΠΕΚΑ να βγάλει.

Ετσι είπε τουλαχιστον η υπάλληλος που φάνηκε ενημερωμένη σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.