Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο Δομικής Τρωτότητας και Τ.Ε. μηχανικού


Recommended Posts

Γιατί, πιστεύεις πως απασχολεί κανέναν εκτός των εταιρειών που θέλουν να πουλήσουν;

Τι εννοεις; Ολους δε μας αφορα απο τη στιγμη που θα τακτοποιησουμε αυθαιρεσιες σε κατοικιες;

 

 

Κατα τ'αλλα εστω οτι ειναι κατι τυπικο που θα προτεινει την ισως στατικη ενισχυση και μεχρι εκει σ'αυτο το σταδιο, προς το παρον τι κανουμε; υποβαλλουμε τη δηλωση και οταν ερθει η ωρα να αναρτησουμε τα σχεδια και λοιπα εντυπα ελπιζουμε οτι θα υπαρξει καποια πληροφορια για το συγκεκριμενο; Γιατι αλλιως και με τοσα ερωτηματα που εχουμε ολοι μας απορω με ολους αυτους που εχουν κανει δηλωσεις με το που βγηκε ο νομος..

Edited by sosi
Link to comment
Share on other sites

...........

Ο,τι αποτελεσμα και να έχουν οι έλεγχοι, δεν απαγορεύεται η υπαγωγή του κτιρίου και η διατήρησή του, ενώ παράλληλα δεν επιτρέπεται (ποσο μάλλον δεν επιβάλεται) η στατική του ενίσχυση.

 

Συνάδερφε, καμία σχέση το δελτίο τρωτότητας (το οποίο στις οδηγίες αναφέρει ότι αυτοί που το συντάσσουν δεν έχουν ευθύνη)

με την στατική επάρκεια που εφόσον την υπογράψεις έχεις την πλήρη ευθύνη των γραφομένων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες gamvro. Δεν λέω ότι ο μηχανικός δεν έχει ευθύνη για ότι υπογράφει. Απλά λέω ότι η "μελέτη στατικής επάρκειας" μπορεί να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το κτίριο είναι στατικά ανεπαρκές. Τότε απαιτείται και μελέτη ενίσχυσης του κτιρίου. Μετά από αυτή το κτίριο μπορεί να υπαχθεί και να λάβει οριστική υπαγωγή. Οι προτεινόμενες ενισχύσεις ΔΕΝ χρειάζεται να υλοποιηθούν, ούτε καν επιτρέπεται να εκτελεστούν τέτοιες εργασίες (ακόμα και μετά τις τροπολογίες του συμπεριλήφθηκαν στον αδημοσίευτο μέχρι σήμερα νόμο 4030/2011). Συνεπώς η μελέτη δεν έχει πρακτική χρησιμότητα και αυτό εννοούσα όταν έγραφα ότι "καμία σημασία δεν έχει το περιεχόμενο του δελτίου ή της μελέτης" .

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις; Ολους δε μας αφορα απο τη στιγμη που θα τακτοποιησουμε αυθαιρεσιες σε κατοικιες;

Εμάς σαφώς και μας αφορά αλλά αυτοί που οφείλουν να ετοιμάσουν το δελτίο μάλλον έχουν άλλα θέματα να ασχοληθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι είμαι νέα μηχανικός και χρειάζεται και εγώ να κάνω έλεγχο δομικής τρωτότητας. Ξέρετε πως θα υπολογιστεί η αμοιβή μας για τη συμπλήρωση του εντύπου, τον οπτικό έλεγχο και τη βαρύτητα της υπογραφής μας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει έξτρα αμοιβή για το δελτίο δωμικής τρωτότητας. Είναι μέσα στην τιμή που έχει καθορισθεί ως ελάχιστη νόμιμη...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: το δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας πρέπει να γίνει για κτίρια κατοικίας ή κατασκευές σε κτίρια κατοικίας?????????

 

Ρωτάω γιατί έχω μπροστά μου ένα φυλλάδιο του ΤΕΕ-ΤΑΚ το οποίο λέει "Δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας συνοδευόμενο

από τεχνική έκθεση μηχανικού για κτίρια κατοικίας........." , Ενώ ο Ν. 4014/2011 στην σελίδα 6233 λέει "αα) εφόσον η αυθαίρετη

κατασκευή ή αλλαγή χρήσης εχει εκτελεστεί ή εγκαατασταθεί σε κτίρια κατοικίας........."

 

Μήπως εγώ καταλαβαίνω κάτι λάθος?????????

Link to comment
Share on other sites

To δελτίο του ΟΑΣΠ αναφέρεται σε κτίρια. Ελέγχεις δημόσια κτίρια.

Ωστόσο αναμένεται να βγει άλλο δελτίο δομικής τρωτότητας, το οποίο έχει ανατεθεί να συνταχθεί από καθηγητές πανεπιστημίου, το οποίο θα σχετίζεται με το νόμο 4014.

Αν δεν βγει όμως και τελικά προτιμηθεί του ΟΑΣΠ όπως είναι, τότε θα το συντάσεις για όλο το κτίριο.

Πιθανόν να περιλαμβάνει το καινούριο κτίρια ανάλογα με τη σπουδαιότητά τους και όχι την γελοία διάκριση που έγινε στις διατάξεις του 4014.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό... όπως και για μελέτη στατικής επάρκειας, δλδ έχω λοιπές παραβάσεις (στέγαστρα πχ) σε ακίνητο που θεωρείται βιομηχανία. Συγκεκριμένα είναι στέγαστρα σε μάντρα οικοδομικών υλικών. Εγώ αν βάλω στη χρήση "βιομηχανία", θα μου ζητήσει το σύστημα μελέτη στατικής επάρκειας?

 

Προσωπικά ερμηνεύω το νόμο ότι δε θα χρειαστεί ούτε και το δελτίο δομικής τρωτότητας, διότι δεν πρόκειται για κτήριο, αλλά για κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι θα χρειαστεί δελτίο δομικής τρωτότητας θα χρειαστεί. ΓΙατί εκεί κάνεις απλό οπτικό μακροσκοπικό έλεγχο του κτιρίου. Περιγράφεις απλά, με λόγια, ''στατικά'' τι κοιτάς.

Τώρα λογικά όταν αποφασίσουν πως θα προχωρήσουν στη 2η φάση θα μας πουν και τι χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.