Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο Δομικής Τρωτότητας και Τ.Ε. μηχανικού


Recommended Posts

 

Mεταφέρω το αντίστοιχο απόσπασμα του Ν.4014/2011, από το οποία δεν προκεύπτει η "...δεσπόζουσα χρήση":
 
".....ββ) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κοινωφελούς χρήσης, όπως ενδεικτικά κτίρια συνάθροισης κοινού, περίθαλψης, κοινωνικής πρόνοιας, εκπαίδευσης, πολιτιστικών λειτουργιών, ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις, θρησκευτικούς χώρους, εμπορικά καταστήματα, τράπεζες, κοινωφελείς οργανισμούς, δημόσιων υπηρεσιών και σε κτίρια βιομηχανικής ή βιοτεχνικής χρήσης, εξαιρουμένων των εγκαταστάσεων της ΔΕΗ Α.Ε. που υπάγονται στην παραπάνω περίπτωση αα΄ μελέτη στατικής επάρκειας αρμόδιου μηχανικού.....".

 

 

Μιλάει για κτίρια. Για μένα ο νομοθέτης αναφέρεται σε περιπτώσεις που τακτοποιούνται ολόκληρα κτίρια. Π.χ. φτιάχνω ένα πολυκατάστημα εκτός σχεδίου. Μία οριζόντια ιδιοκτησία πόσο μάλλον όταν δεν φέρνει μεταβολή σε φορτία δεν μπορεί να επιφέρει έλεγχο στατικής; επάρκειας για ολόκληρο το κτίριο.

 

Στις άδειες αλλαγής χρήσης εγώ θυμάμαι ότι πάντα έναν στατικό έλεγχο πλακών κάνουμε του καταστήματος που μας ενδιαφέρει και εάν αλλάζει η κατηγορία σπουδαιότητας ΕΑΚ ίσως να ζητάγανε και αντισεισμικό έλεγχο. 

 

Με λίγα λόγια ο έλεγχος υπάρχοντος κτιρίου είναι πολύ σημαντικό πράγμα για να τον ζητάνε τόσο εύκολα.

 

Εσύ ΙΑΣΟΝΑΣ έχεις κάνεις σε δικό σου αυθαίρετο έλεγχο υπάρχοντος ?

Link to comment
Share on other sites

".....ββ) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κοινωφελούς χρήσης, όπως ενδεικτικά κτίρια συνάθροισης κοινού, περίθαλψης, κοινωνικής πρόνοιας, εκπαίδευσης, πολιτιστικών λειτουργιών, ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις, θρησκευτικούς χώρους, εμπορικά καταστήματα, τράπεζες, κοινωφελείς οργανισμούς, δημόσιων υπηρεσιών και σε κτίρια βιομηχανικής ή βιοτεχνικής χρήσης, εξαιρουμένων των εγκαταστάσεων της ΔΕΗ Α.Ε. που υπάγονται στην παραπάνω περίπτωση αα΄ μελέτη στατικής επάρκειας αρμόδιου μηχανικού.....".

 

Αυτό πάει μαζί με αυτό και δεν μπορεί να ..."σπάσει"!!!!

Όταν .."σπάει" οδηγείσαι σε παρερμηνεία και λάθος συμπεράσματα!!!

Μην σου κάνει εντύπωση γι' αυτό που ζητάνε, το νόμο δεν τον έγραψαν μηχανικοί, αλλά "γραφειάδες" και "εισπράκτορες".

Οι μηχανικοί απλώς καλούνται να εξασφαλίσουν τον κ@λο τους!!!

 

 

Ξέρεις τι γέλιο έχω ρίξει, διότι έχασα π.χ. μια δουλειά (δήλωση 4014 για ισόγειο κατάστημα με αυθαιρεσίες), που εγώ έδωσα προσφορά για τη δήλωση 3.500 ευρώ και την πήρε άλλος "συνάδελφος" με 400 ευρώ όλα μέσα!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εξετάζω την δεσπόζουσα χρήση του κτιρίου. Αν αυτή είναι της κατηγορίας ββ σημαίνει στατική μελέτη.

Στο παράδειγμα με το ισόγειο κατάστημα και τους άλλους ορόφους γραφεία, δεν είναι δεσπόζουσα χρήση η κοινωφελείς χρήση.

 

Η οποία στατική μελέτη δεν έχει καμμία σχέση με ΚΑΝΕΠΕ. Κάνεις κανονικά μια μελέτη με ΕΑΚ και απλά διαπιστώνεις αν αντέχει ή δεν αντέχει.

Αν μας ζητούσαν και μελέτη ενισχύσεων, τότε ναι θα γίνει με ΚΑΝΕΠΕ

Αλλά δεν ζητάνε...

 

Αλλά όπως είπε και ο Ιάσονας, μεγάλα παιδιά είμαστε, ό,τι θέλουμε κάνουμε!!!!

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απόσπασμα Ν.4014/2011 – Άρθρο 24 παρ. 2αα: “Εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κατοικίας, τουριστικά καταλύματα ή κτίρια που δεν περιλαμβάνονται στην επόμενη περίπτωση ββ συμπληρωμένο δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας του φέροντα οργανισμού, συνοδευόμενο από αναλυτική τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού και φωτογραφίες. Η τεχνική έκθεση θα βασίζεται σε μακροσκοπικό οπτικό έλεγχο, που θα περιγράφει το σύστημα του φέροντος οργανισμού, καθώς και τυχόν εμφανείς βλάβες”.

 

Δες εδώ; http://www.michanikos.gr/files/file/597-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%88%CE%BA%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%94%CE%95%CE%94%CE%9F%CE%A4%CE%91/

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι γέλιο έχω ρίξει, διότι έχασα π.χ. μια δουλειά (δήλωση 4014 για ισόγειο κατάστημα με αυθαιρεσίες), που εγώ έδωσα προσφορά για τη δήλωση 3.500 ευρώ και την πήρε άλλος "συνάδελφος" με 400 ευρώ όλα μέσα!!!!

 

Ιάσονα,

προφανώς εννοείς ισόγειο κατάστημα σε κτίριο με χρήσεις κτίρια συνάθροισης κοινού, περίθαλψης, κοινωνικής πρόνοιας, εκπαίδευσης, πολιτιστικών λειτουργιών, ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις, θρησκευτικούς χώρους, εμπορικά καταστήματα, τράπεζες, κοινωφελείς οργανισμούς, δημόσιων υπηρεσιών και σε κτίρια βιομηχανικής ή βιοτεχνικής χρήσης και όχι, για παράδειγμα, σε κτίριο πολυκατοικίας που στο ισόγειο έχει ένα κατάστημα????

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως φίλε μου ήταν ισόγειο κτίριο καταστημάτων!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη συμπλήρωση του ΔΕΔΟΤΑ και στο πεδίο που αναφέρεται στη μελέτη (εάν είναι διαθέσιμη και εάν έχει χρησιμοποιηθεί), νοείται η στατική μελέτη ή και αρχιτεκτονική?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.