Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Οι βεβαιώσεις γίνονται πλέον υποχρεωτικά μέσω του ίδιου προγράμματος όπως και τα αυθαίρετα απλά δηλώνεις μηδενική αυθαιρεσία. Επομένως πρέπει στο πεδίο αμοιβών να δηλωθεί αριθμός έργου και πάλι μία ελάχιστη να κατατεθεί για μια μέρα στον λογαριασμό ΕΤΕ

Δηλαδή η ελάχιστη για τις βεβαιώσεις μηχανικού είναι όσο η ελάχιστη για τα αυθαίρετα (=1570+ΦΠΑ)??
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για μια βεβαίωση χρειάζεται να κατατεθει αμοιβή για 4,5 μέρες 15ετιας; Δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό.

 

Παντως στο συστημα αυθαιρετων υπαρχει στα προσθετα στοιχεια και πεδίο "συμφωνειθήσα αμοιβή". Αν κάνει κάποιο έλεγχο δεν ξέρω. Βασικά αυτό το πεδίο θα έπρεπε να υπάρχει και στο σύστημα αμοιβών για να βγαίνει σωστά η εντολή πληρωμής.

Edited by ge_liakos
Link to comment
Share on other sites

Το πρωι ημουν στο ΤΕΕ και συγγνωμη αλλα τα παραπανω δεν ισχυουν...η ελαχιστη πλεον ειναι οι 4,5 μερες για 15ετη ,6,75 για 5 ετη κτλ.Α/α εργου παιρνεις..ολα τα αλλα ειναι βασει του νομου γαι την απελευθερωση.ΕΛΕΥΘΕΡΗ αμοιβη..εισφορες στην νομιμη.το μονο θεμα ειναι η εισφορα του τεε που παιρνετε απο την καταθεση αρα δεν μπορει να υπολογιστει στην συμφωνηθεισα που καταθετεις..ΟΛΑ ειναι στον αερα!!ουτε αυτοι δεν ξερουν..επισης η αμοιβη τοπογραφικου δεν ειναι 5000λ αλλα η τιμη που προκυπτει στο προγραμμα αμοιβων γαι τςι αδειες.

Link to comment
Share on other sites

Οι βεβαιώσεις γίνονται πλέον υποχρεωτικά μέσω του ίδιου προγράμματος όπως και τα αυθαίρετα απλά δηλώνεις μηδενική αυθαιρεσία. Επομένως πρέπει στο πεδίο αμοιβών να δηλωθεί αριθμός έργου και πάλι μία ελάχιστη να κατατεθεί για μια μέρα στον λογαριασμό ΕΤΕ

 

 

Απο που προκυπτει αυτο συναδελφε??????????

Link to comment
Share on other sites

Πλεον παιρνεις τα λεφτα την επομενη μερα....

Το εχουμε ξαναπει...

Δεν ειναι εκει το θεμα..

 

Η ολη διαδικασια δεν ακουγεται σωστη...

Link to comment
Share on other sites

Πλεον οι ΕΤΕ τα κραταει μια μερα. Νομίζω απο Ιουνιο Ιουλιο ισχύει.

 

Πάντως το σύστημα αμοιβων εντολή πληρωμης με τη νομιμη βγαζει. Εσύ τι κατάθεση θα κάνεις τελικά; Τη νόμιμη ή τη συμφωνηθείσα;

Link to comment
Share on other sites

και να ρωτησω..μεσα στα πλαισια της απελευθερωσης και εφοσον τις εισφορες τις πληρωνεις χωριστα..ποιος με αναγκαζει να εχω καταθεση στον οψεως??γιατι δηλαδη εγω να μην κανω ενα συμφωνητικο να το καταθεσω στην εφορια να πληρωσω φεμ και φπα να πληρωσω εισφορες και μετα να βαλω τα λεφτα σε ενα δικο μου λογαριασμο?δεν το ηξερα οτι τα παιρνεις την επομενη..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι να βγει καποιος και να μας πει τη διαδικασία με τις αμοιβές. Πως θα γίνεται με τη νόμιμη και τη συμφωνηθείσα.

 

Και να βγάλουν και ένα σωστό Manual για τις βεβαιώσεις με παραδειγμα.

 

ΥΓ. Το ρολοι του φορουμ δεν παει και πολυ καλα.

Edited by ge_liakos
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα και μετα την σημερινη συναντησ συζητηση στο ΤΕΕ θα κανω καταθεση την συμφωνηθεισα και τελος!δεν μπορω αν παιζω το θεωρω πλεον και προσβλητικο να μην μου απανταει κανενας απο το επιμελητηριο μου!!θα σε βαστω το επαγγελμα μου δεν θ ατο ξεφτιλισω αλλα απο ανθρωπο που εχει 20 τμ και θα πληρωσει 2500 χιλιαρικα εγω αμοιβη 300ο δεν παιρνω!το μονο θεμα μου ειναι αν αυτο το συμφωνητικο πρεπει να παει στην εφορια!!τα λοιπα θεωρω οτι στα λενε εστω και πλαγιως..και προφανως οσονουπω θα βγαλουν και ξεχωριστο εντυπο για τις εισφορες τεε οπως εχουν για τσμεδε εμπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.