Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Μιλωντας με λογιστη του ειπα οτι εχω βαλει στο συμφωνητικο οτι θα πληρωθω με το τελος των εργασιων και πριν την εκδοδη της βεβαιωσης τακτοποιησης.Μου ειπε οτι η ΑΠΥ θα εχει την τοτε ημερομηνια που θα παρω τα χρηματα , παρα μονο αν παρω μερος αυτων πιο πριν, θα πρεπει να κοψω ΑΠΥ με το ποσο που θα μου προκαταβληθει

νομίζω ότι κάνει λάθος ο λογιστής σου...

πάρεις δε πάρεις λεφτά πρέπει να κόψεις ΔΠΥ για τη δουλειά που έκανες για την υποβολη της αίτησης εφόσον αλλάζει το έτος

Edited by ΜΠΑΛΑΚΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει το συμφωνητικό το γενάρη και μαζί κοπεί η ΑΠΥ δηλαδή με το πέρας των εργασιών, όταν δηλωθεί και το έργο στο myTEE, αλλά όμως η δήλωση του αυθαίρετου γίνει το Δεκέμβρη του 2011. Και αυτό είναι πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε!Το ερωτημα μου ειναι εστω οτι παιρνω μια προκαταβολη 300 με το αντιστοιχο φπα και πληρωνω και το φεμ.Τα 300 αυτα τα βαζω κατευθειαν στην τσεπη μου ή πρεπει να τα καταθεσω καπου? εκει ειναι που εχω κολλησει

Link to comment
Share on other sites

ναι σορρυ εχεις δίκιο... το συμφωνητικό θα υπογραφεί το 2011 αλλά θα ορίζει σαν χρόνο εργασιών π.χ. 2 μήνες.

 

Αυτό που ρωτάω είναι ότι πρέπει με βάση το νόμο να κόψω ΑΠΥ μέσα στο 2011?

και στην ΑΠΥ όπως ρωτάει η dora22 θα σημειωθεί στην απόδειξη κάτι, π.χ. προκαταβολή?

Σύστημα αμοιβών ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΤΕΕ δεν μπλέκουμε, μια και καλή με την υποβολή στο ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

το ιδιωτικο συμφωνητικο ειναι οπως στις εργολαβιες.....το καταθετεις μεχρι 1 μηνα αποταν ξεκινησεις.......κοβεις αποδειξη με τιμολογηση οταν περνεις λεφτα.....

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν κάποιος υπογραψει συμφωνητικό τώρα αλλά δε προλάβει αν υποβάλλει την αίτηση, τότε πάλι θα κόψει ΑΠΥ για ένα ποσό και να καταθέσει ΦΕΜ για αυτό το ποσό;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κόψεις τα ποσά για τα οποία έχεις κάνει δουλειά.

Άμα υπογράψεις σήμερα, αλλά καταθέσεις δήλωση από τη νέα χρονιά, δεν τεκμαίρεται από πουθενά ότι έχεις κάνει εργασίες εντός του 2011, άρα δε χρειάζεται να κόψεις ΑΠΥ.

Σχηματικά, άμα καταθέσεις την αίτηση εντός του 2011 καλό είναι να κόψεις μία ΑΠΥ με αιτιολογία "πρώτη φάση κτλ".

Link to comment
Share on other sites

Η οποία δε χρειάζεται να αναφέρεται ξεχωριστά σο συμφωνητικό έτσι δεν είναι.

Δε χρειάζεται να αναλύω σοτ συμφωνητικό σε πόσες φάσεις θα πληρωθώ; Παρά μόνο το ποσό που θα πάρω συνολικά;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν είναι απαραίτητο.

Μπορείς όμως να το γράψεις άμα θέλεις για να είσαι πιο κατοχυρωμένος απέναντι στον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.