Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Δέχεται, αλλά προς το παρόν όχι ακόμα. τα κρατάς και θα βγει ανακοίνωση (σχετικά με το πότε πληρώνεις τμεδε + τεε). Έτσι μου είπαν τουλαχ.

(μιλάω για αμοιβές του Ν.4014 - για κανονικές άδειες δεν ξέρω αν δέχονται ιδ.συμφ. ..)

Link to comment
Share on other sites

Όχι απο ότι ξέρω. Εγω φτιαχνω 3 και δίνω 1 στον πελάτη, το τρίτο είναι για το ΤΕΕ. Δεν είναι εφορία το ΤΕΕ για να θεωρεί συμφωνητικα. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο έπρεπε να το ανακοινώσουν εγκαίρως, τι θα κάνουμε δηλαδή θα ψάχνουμε τους πελάτες εκ των υστέρων να πάρουμε πίσω τα συμφωνητικα; Μας εχουν κάνει να φαινομαστε άσχετοι, αναξιοπιστοι και ερασιτέχνες στους πελάτες μας. Αίσχος στο ΤΕΕ για τον τροπο που αντιμετωπίζει τα μέλη του. ΑΙΣΧΟΣ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ότι δέχονται δέχονται, εχω καταθέσει για ενεργειακή επιθεώρηση και μου παν και για τις άδειες το ίδιο ότι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, συγγνωμη αν εχει απαντηθεί ήδη το ερωτημα μου,αλλα χρειάζομαι τα φώτα σας.

Την αμοιβή μέσω του συστηματος του τεε, πως την βγαζουμε?Στην καρτέλα "χωροι", επιλέγω ρυθμίσεις με Ν4014/2011, βάζω τα τετραγωνικά και μετα? Για να προκύψει το 1569,58 που είναι η νομιμη για μηχανικο εως 10 ετών, τι πρεπει να επιλέξω?

Link to comment
Share on other sites

απόδειξη παροχής υπηρεσιών σε ιδιώτη το όριο είναι 1500 ευρώ για απαίτηση κατάθεσης σε τράπεζα. Μεταξύ επιτηδευματιών το όριο είναι 3.000 ευρώ.

 

η ΔΟΥ θα ζητήσει την αποδειξη κατάθεσης στην τράπεζα για να ελέγξει εαν η πληρωμή έγινε μέσω τραπέζης;

Μπορεί να γίνει η κατάθεση σε οποιοδήποτε λογαριασμό ή πρέπει να είναι 'επαγγελματικός';

 

Δεν μιλάω για περιπτώσεις αμοιβών για μελέτες οικοδομικών αδειών όπου πρέπει να κατατίθεται η αμοιβή στο λογαριασμό όψεως μηχανικού στην ΕΤΕ

Link to comment
Share on other sites

τελικα συναδελφοι αρχιτεκτονικη αποτυπωση βαζετε? αφου δεν αναφερεται στη νομοθεσια των αυθαιρετων, εγω θεωρω οτι δεν μπαινει, διοτι υποτιθεται τα ημερομισθια που οριζονται για τον 4014, περιλαμβανουν και τις κατοψεις, διαγραμμα καλυψης και τομες που απαιτουνται.

Link to comment
Share on other sites

Αποτύπωση όταν δεν έχει άδεια ή σχέδια, γιατί να μην βάλεις;

Όταν όμως δηλώνονται χώροι που ευκολα τους αποτυπώνεις βάση υφιστάμενων σχεδίων, δε χρειάζεται νομίζω.

Πχ. πατάρι σε κατάστημα, ΗΧ κατοικίας, κατοικία σε υπόγεια αποθήκη τα οποία υπήρχαν σε άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.