Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Το ξέρω αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό. Μάλλον διαφωνώ... :smile:

 

Αυτό που ξέρω σίγουρα όμως είναι ότι διαφορετικό α/α μας δίνει πριν την υποβολή και διαφορετικο δίνει μετά.

 

Εγώ το υπέβαλα κανονικά αφού έτσι κι αλλιώς τα 2 αφορούν το ίδιο έργο και πρέπει να συνδέονται κάπως μεταξύ τους.

Έδωσα στο σύστημα αυθαιρέτων τον α/α της νόμιμης, έδωσα και τη συμφωνηθήσα, έχω και το ιδιωτικό συμφωνητικό...νομίζω είναι οκ!

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικό το Α/Α πριν και μετά την υποβολή. Επίσης μόνο λίγο πριν την υποβολή της οριστικής υπαγωγής καλό είναι να περνάτε στο σύστημα αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικό το Α/Α πριν και μετά την υποβολή. Επίσης μόνο λίγο πριν την υποβολή της οριστικής υπαγωγής καλό είναι να περνάτε στο σύστημα αμοιβών.

 

Συμφωνώ! και στα δύο!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε architect_duth ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Λέγοντας αναλυτικά ενοούσα κάτοψη, τομή.

Στο δωμάτιο στο δώμα (περίπτωση 1) , αλλά και στην πέργκολα (περίπτωση 2) εφόσον απαιτούνται νέα σχέδια (κάτοψη, τομή) θεωρώ σωστό να υπολογιστεί και αμοιβή αποτύπωσης.

Οσον αφορά την πέργκολα ως Η/Χ , στο αγροτεμάχιο υπάρχει ισόγεια κατοικία εμβαδού 134 τ.μ. (μέγιστη δόμηση 200 τ.μ.) και πραγματοποιούμενοι Η/Χ 13 τ.μ. Οπότε με βάση την μέγιστη δόμηση έχω υπόλοιπο Η/Χ : 200*15% - 13=17 τ.μ. Αφού η πέργκολα είναι 15 τ.μ. πάει μόνο ΥΚ ΒΧ και όχι ΥΔ ???

Link to comment
Share on other sites

Myri

>
Παρόλα αυτά θεωρώ πως ο νομος προστατευει τον μηχανικό διότι τα φορτώνει στον ιδιοκτήτη.

Αναφέρεσαι στον 4014 η' γενικά;

Μήν ξεχνάμε οτι πολλά αλλάζουν αυτήν τήν εποχή. Μπορεί να μας πηγαίνουν 10 10 μαζί. Αναλώσιμοι ειμαστε ετσι και αλλιώς απο οτι αποδεικνύεται.

στον Ν. 3843/2011 ρυθμιση ΗΧ κλπ

 

το ακριβως αντίθετο από τον 4014 που μας φορτώνει τις αμαρτίες του νομοθέτη που κάνει την πυθία

Link to comment
Share on other sites

Σε μια αυθαίρετη τριόροφη οικοδομή με σύσταση ιδιοκτησιών ανα όροφο, μπορεί να γίνει μία ενιαια δήλωση και για τους τρεις ιδιοκτήτες; Η πρέπει να κανω τρεις δηλώσεις και τρεις αμοιβές;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Το μυστικό σε αυτές τις περιπτώσεις για να γίνουν οριζόντιες είναι ότι δηλώνανε οι ιδιοκτήτες ότι ήταν πριν το 1981 και έτσι δε ζητούσαν οικοδομικές άδειες ή άλλο χαρτί νομιμότητας.Καλό ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.